.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej

045l - Number 20 - Mateusz Salawa

[ Komentarze Facebooka]

Akwaria w przedziale od 0 do 68 litrów

Moderator: Grupa DFA

045l - Number 20 - Mateusz Salawa

Postprzez salava8 » 27 wrz 2018, o 18:39

Nareszcie udało mi się wystartować nowe akwarium 45L. Założenia są proste HT z CO2 i oświetleniem LED, do którego podchodzę trochę z dystansem. Tak naprawdę nie wiem czego mogę się spodziewać po tej belce. Trzeba jednak przyznać, ze stosunek cena/jakość jest na bardzo dobrym poziomie. Musze być dobrej myśli. :)

Za filtrację będzie odpowiadać klasycznie Eheim 2213. Podłoże to ADA Amazonia, mieszanka nowej i używanej. Jeżeli chodzi o roślinność stawiam na niskie gatunki żeby nie przytłoczyć skał (Eleocharis parvula, Eleocharis acicularis, Hemianthus callitrichoides 'cuba').

Czy jest to aranżacja w stylu Iwagumi czy Ragowork, sam nie wiem. Bardziej skłaniam się ku Ragwork. Jednak trochę skał tu jest. :wink: A co wy sądzicie na ten temat? :)

Układ tworzyłem przez kilka miesięcy, było kilka poprawek, musiałem dokupić większe skały, finałową wersję możecie zobaczyć poniżej:
IMG_9038p2_1600.jpg

Dane techniczne:
Objętość: 50 x 30 x 30h = 45L.
Oświetlenie: Chihiros A501. Od pierwszego dnia bez zmian - 9 h (12:00-21:00).
Nawożenie: ??
CO2: Butla + dyfuzor ceramiczny ze spiekiem (24h).
Podłoże: ADA Amazonia, piasek.
Woda: 100% RO + mineralizator (v4 pomarańczowy).
Podmiany: Raz na tydzień około 40-50%.
Filtracja: Eheim 2213, (Wkłady: Eheim mech, ceramika, Seachem matrix carbon, gąbki).
Flora: Eleocharis parvula, Eleocharis acicularis, Hemianthus callitrichoides 'cuba'.
Fauna: Hyphessobrycon amandae, Red cherry.
Start: 22.08.2018 r.

Zastanawia mnie jak podejść do nawożenia. Początkowo myślałem, że sprawę załatwi Vimi All in One.Teraz już wiem, ze przy tego typu aranżacjach ten nawóz nie sprawuje się najlepiej, ale o tym poniżej.

Po kilku dniach od startu pojawiły pierwsze oznaki tragedii... Parvula z invitro zaczęła mieć humory i zaczęła żółknąć oraz się rozpuszczać. :bije: :x Klątwa trwa...

Od pierwszego dnia nawoziłem Aqua-art K+ (3 ml/dziennie). Podmiany robiłem w 2, 4 i 5 dzień (40-50%). Testy robiłem codziennie, takie wyniki otrzymałem:
pH = 6,5 - 7
kH = 6 °n
NO3 = 1 mg/l
PO4 = 0 mg/l
K = 15 mg/l
NO2 = 0,05 mg/l

W dniu 4 widziałem, że NO3 jest dalej na niskim poziomie 1 mg/l, więc zacząłem podawać VIMI All in One (1 ml/dziennie) oraz wstrzymałem się z podawaniem potasu. NO3 po włączeniu nawożenia VIMI All in One było na poziomie 5 mg/l. Potasu nie mierzyłem, przyjmując, że musi być okej. :shock:

Dodam, że używam filtra z dojrzałymi wkładami, który chodzi bez przerwy od kilku miesięcy. CO2 z butli idzie ostro, około 3 b/sek (indykator żółty). Teoretycznie światła też jest wystarczająco. Hemianthus calitrihoides i Eleocharis acicularis są zielone i widać, że ruszają. Tylko Parvula zareagowała tak negatywnie. Może jakaś wadliwa sztuka invitro? Paczka dotarła dobrze zabezpieczona, razem z Eleocharis acicularis, który sobie radzi. Nie mam pomysłu co jej może nie pasować. Może jakiś element w moim postępowaniu jest błędny... jeżeli ktoś ma jakieś pomysły chętnie wysłucham.. :roll: :shock: :? :roll:

PS. A najgorsze jest to, że czytam opisy w internecie, a tam:
Charakterystyka
Typ: Roślina trawnikowa
Pochodzenie: Kosmopolityczna
Tempo wzrostu: Szybkie
Wysokość: 3 - 10+
Oświetlenie: Niewielkie
CO2: Niewielkie

W hodowli akwarystycznej nie wymaga szczególnych warunków.

:evil:
Opis trochę długi mi wyszedł, ale każdy wie, że start jest najtrudniejszy. :]

Wątek będę prowadził na bieżąco, postaram się notować swoje poczynania, trochę w formie dziennika.

Oczywiście najszybciej aktualizacje możecie zobaczyć na moim akwarystycznym Instagramie:
https://www.instagram.com/akwapelneroslin
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
salava8
Użytkownik

Re: 045l - Number 20 - Mateusz Salawa

Postprzez mariop3 » 27 wrz 2018, o 20:29

Witam. Fajne akwa, aranż przemyślany i dopracowany. Pokaż zdjęcia z roślinnością. Co do opisu, to długi ale fajnie się czyta i daje sporo wskazówek dla innych akwarystów.
Pozdrawiam
mariop3
Donator

Postprzez korzon » 27 wrz 2018, o 20:46

Będzie bomba, widziałem film z nasadzania :) . Ostatnio bardzo podobają mi się takie klimaty. Świetne zdjęcie.
korzon
weteran

Postprzez salava8 » 2 paź 2018, o 14:57

korzon napisał(a):Będzie bomba, widziałem film z nasadzania :) . Ostatnio bardzo podobają mi się takie klimaty. Świetne zdjęcie.

mariop3 napisał(a):Witam. Fajne akwa, aranż przemyślany i dopracowany. Pokaż zdjęcia z roślinnością. Co do opisu, to długi ale fajnie się czyta i daje sporo wskazówek dla innych akwarystów.
Pozdrawiam

Dzięki za komentarze, na bieżąco będę aktualizował watek :) Mała zajawka ze startu:

IMG_9784p_IG.jpg

Za mną kolejne podmiany i pomiary parametrów.
Testy wskazują następujące wyniki:
pH = 6,5 - 7
kH = 8 °n
NO3 = 1 mg/l
K = 25 mg/l
Number 20 - akwapelneroslin.jpg

Kilka dni nie było mnie przy akwarium. Po powrocie, pozytywne zaskoczenie. Rośliny ruszyły, a szczególnie Eleocharis. :lol: Zielony nalot jednak też się pojawił. Będę z nim walczył przy okazji podmian. Przed wyjazdem podałem tylko minimalna dawkę Vimi All in One.

Po radach z różnych stron, co do nawożenia, zmieniam trochę plan działania. Będę podawać Easy Life Nitro i Aqua Art K+. Zobaczymy jaka będzie reakcja, szczególnie zastanawia mnie czy wystąpią braki mikro. Pozostaje obserwować i reagować. :)

Poniżej filmy przedstawiające budowanie aranżacji :wink:. Miłego oglądania.

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
salava8
Użytkownik

Postprzez mariop3 » 3 paź 2018, o 22:22

Fajne, nawet bardzo fajne. Opisuj jak idzie z nawożeniem. A,filmik mi się nie wyświetla.
Pozdrawiam
mariop3
Donator

Postprzez salava8 » 8 paź 2018, o 10:57

mariop3 napisał(a):Fajne, nawet bardzo fajne. Opisuj jak idzie z nawożeniem. A,filmik mi się nie wyświetla.
Pozdrawiam

Dziękuje. Będę opisywał. ;) Co do filmów może problem z przeglądarką? Zawsze możesz zaglądnąć bezpośrednio na http://www.youtube.com/akwapelneroslin

Zapraszam do oglądania filmu ze startu :D (aranżacja zyskała nazwę własną) :]

Roślinność się rozwija, bardzo duże przyrosty zaliczył Eleocharis. Hemianthus również przybiera na masie, ale idzie mu to o wiele wolniej.

Obecnie nawożę Easy Life Nitro (1 ml/dzień) i Aqua Art K+ (1 ml/dzień). Na skałach nadal pojawia się zielony nalot z którym walczę przy podmianach na różne sposoby (carbo, szczoteczka, woda utleniona). Wystarczy, że podam 1 ml Vimi All One, a nalot pojawia się jeszcze szybciej, dlatego staram się go nie aplikować. Światło ustawiłem na poziomie 5/7.

Czekam na 100% przykrycie podłoża przez rośliny. :wink: Niedługo czeka mnie przeprowadzka, więc to na pewno może źle wpłynąć na zbiornik. :|
salava8
Użytkownik

Postprzez bartek2462 » 8 paź 2018, o 18:22

Kolejna świetna aranżacja :brawo:
Ciekawi mnie ile amazoni użyłeś na sam tył?
bartek2462
Stały bywalec

Postprzez mariop3 » 8 paź 2018, o 19:09

Witam. Obejrzałem, ma MOC ;)
Pozdrawiam
mariop3
Donator

Postprzez salava8 » 9 paź 2018, o 14:31

bartek2462 napisał(a):Kolejna świetna aranżacja :brawo:
Ciekawi mnie ile amazoni użyłeś na sam tył?

Dziękuje za komentarz :). Warstwa Amazonii jest dość gruba, więc myślę, że weszło około 7L.

mariop3 napisał(a):Witam. Obejrzałem, ma MOC ;)
Pozdrawiam

Dzięki :] :] :]
salava8
Użytkownik

Zostaw komentarz

Powrót do Akwaria 0 - 68L