.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Armatka torfowa

[ Komentarze Facebooka]

Zrób to sam

Moderator: Grupa DFA

Armatka torfowa

Postprzez shadow2525 » 18 lut 2010, o 15:16

Witam . Mam dobry sprawdzony sposób na tanią Wodę miękką i kwaśną .
Z racji tego ze Ja potrzebuję tej wody sporo zrobiłem coś takiego .
Coś a'la Armatki torfowe . ;)
Obrazek

Prosta i wygodna konstrukcja . Rury o długości 60cm od dołu zapchane watoliną i wypełnione torfem . Woda kapie do nich ( za darmo ) i po przefiltrowaniu wpada do beczki 200l . Tak się udało -całkiem przypadkiem ze pełna beczka oznacza wyczerpanie wkładu . Parametry wody To Ph 4,5-5 ,KH 0-1. Jak wiadomo pod akwarium mam podciągniętą wodę ciepłą i zimną . Ujecie jest w piwnicy . Docelowo przewód od wody ( zimnej ) podepnę pod pompę w beczce i tym sposobem woda trafi do akwarium. Nie trzeba będzie jej nosić wiadrami i chlapać po całym domu.

Każdy kto chce mieć wodę kwaśną i miękką ( UWAGA!! DZIAłA TYLKO NA kH ) może sobie coś takiego postawić. Można użyć jednej ruru i wiadra w przypadku mniejszych zbiorników .

Zabarwienie wody nie jest straszne ,a wręcz do przyjęcia nawet dla zbiorników nie koniecznie BW . A jeśli ktoś ma mocne oświetlenie to Ono przyspiesza zanikanie zabarwienia.
Woda taka jest odpowiednia do rozmnażania wielu gatunków Pielęgnic , Pielęgniczek , Kirysków, Kąsaczowatych.
Ostatnio edytowano 8 lis 2010, o 00:40 przez shadow2525, łącznie edytowano 1 raz
shadow2525
Użytkownik
 
Posty: 155
Dołączył(a): 13 lut 2010, o 10:46

Re: Armatka torfowa

Postprzez Andrzej » 20 lut 2010, o 08:57

Kolejny ciekawy pomysł, możesz rozwinąć bardziej ten temat ?
- Jaki torf stosujesz (może masz fotke opakowania) ?
- Jeśli możesz to napisz również ile tego torfu się zużywa do uzyskania 200l. kwaśnej wody ?
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: Armatka torfowa

Postprzez shadow2525 » 22 lut 2010, o 10:52

A więc tak .
Torf Wysoki Mielony z Ogrodniczego . Koniecznie trzeba zaznaczyć żeby był bez dodatków ( nawozy itp.) Worek 50 l chyba 8 zł .
W moim przypadku kiedy woda tylko delikatnie sobie cieknie ( nie ruszając licznikiem ) W rury 50mm o długości 50 cm wystarczają do napełnienia beczki 200l. Potem parametry już się podnoszą . Ile w litrach tego torfu wchodzi nie liczyłem Ale mało bo do rury jest jeszcze wciśnięta watolina dla filtrowania wody .

Można tez zrobić inaczej ( tez stosowałem ) Do wiadra wsypujesz Torf tak z 4-5 cm na dnie . Zalewasz wodą i mieszasz . Zostawisz na jedną noc . Wszystko sie osiada i trzeba tylko delikatnie zlać wodę. Najlepiej tez przez jakiś materiał filtrujący. Im więcej filtra tym czyściejsza woda . Parametry takie jak w pierwszym sposobie . Torf można wykorzystać kilka razy sprawdzając parametry.

Sposoby proste i skuteczna. Ja wole ten z beczką jest mniej obsługi i woda za darmo :)
shadow2525
Użytkownik
 
Posty: 155
Dołączył(a): 13 lut 2010, o 10:46

Re: Armatka torfowa

Postprzez Mati » 15 sty 2012, o 20:42

Ciekawy temat. Sam szukam jakiegoś taniego i dobrego sposobu na wodę z torfem. Aktualnie mam wkład torfowy w kuble, ale wolałbym zamiast tego dołożyć jakąś bioceramikę, a torf uzyskać w inny sposób, spróbuję na początek ten "bajer" z wiadrem:)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: Armatka torfowa

Postprzez Ptaku » 15 sty 2012, o 23:38

Już kiedyś słyszałem o takim sposobie, jednak osobiście nie stosowałem. Co ile trzeba wymieniać torf? We Wrocławiu nie mam filtra RO a to chyba o wiele tańsze i prostsze rozwiązanie.
Obrazek

DFA na Facebooku: http://tnij.org/dfafb
Avatar użytkownika
Ptaku
Przyjaciel
 
Posty: 348
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 17:40
Lokalizacja: Wrocław/Środa Śląska

Re: Armatka torfowa

Postprzez Andrzej » 16 sty 2012, o 06:25

Ptaku napisał(a):Co ile trzeba wymieniać torf.

Poczytaj.... W pierwszym poście pisze na ile wystarcza. :P
Sam sposób podoba mi się o tyle, że przy starego typu licznikach ta woda jest praktycznie darmowa, ponieważ przy tak małym przepływie wody licznik nie drgnie. ;)
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Zostaw komentarz


Powrót do DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość