Yo !
Nie zgadzam się w pełni z opisem działu "Największa zmora każdego akwarysty.Wszystko na ich temat w tym dziale".
Swoje zdanie opieram na ich ciekawym choć oczywistym w sumie zastosowaniu.
Glony w akwarium znajdują swoje zastosowanie przy ustalaniu stabilności zbiornika, ustaleniu parametrów i inne.
Gdy stawia się zbiornik zaraz się narzeka, że będą glony. Wrzucamy rzęsę, czy rogatka żeby się tego przekleństwa pozbyć. Kiedy jednak można je dobrze wykorzystać. Glony okazują się pomocne, przy podłożach nawożących zbiornik.
[center][/center]
Powyższy zbiornik postawiony na podłożu Aqua Artu - Aqua Substrate II+ (czarny) w chwili robienia zdjęcia miał 7 dni. Jest to zbiornik poświęcony krewetkom, gdzie glony znalazły kolejne zastosowanie jako pokarm.
W przypadku Aqua Substratu można zauważyć stopniowe pojawianie się glonów (uważam że przy tym podlozu najwyrażniej to widać) od brunatnic (okrzemki) do zielenic.
Zastosowany w zbiorniku filtr kaskadowy Aqua Clear 20 Hagena posiada twardą gąbkę akwarystyczną na rurce wlotowej stanowiącą prefiltr oraz gąbkę kąpielową, zatem miekką wewnątrz stanowiącą siedlsko dla bakterii nitryfikacyjnych - jest to pierwsze siedlisko pomocnych bakterii.
Drugim siedliskiem jest podłoże, jego struktura pozwala rozwijać się bakteriom.
Aqua Substrate uwalnia wiele pierwiastków których mech nie zbierze, bo mu nie są potrzebne w takich ilościach. Nawozy likwidujemy regularnymi podmianami. Jak glon się pojawił tak zacznie znikać również stopniowo wraz z rozwojem bakterii nitryfikacyjnych. Jest to proces nieco powolny i w przypadku Aqua Substratu okres dojrzewania zbiornika trwa 3 tygodnie po czym glon wymiera kolejne 4.
W zbiorniku czyszczę tylko przednią szybę żebym widział co nieco w zbiorniku. Gdy glon zacznie wymierać możemy być pewni, że zbiornik jest stabilny. Od tego okresu można spokojnie z umiarem oczywiście nawozić, glon nie będzie już przeszkadzał, a jak będziemy przesadzać z nawożeniem ten będzie się odradzał (można to zauważyć obserwując zabarwienie wymierającego glona).
Glon (zielenice, brunatnice) jest znakomitym pokarmem dla młodych krewetek. Tak samo jest z nitkami, choć te już mogą być większą zmorą, są świetne przy krewetkach Caridina cf. cantonensis, u których normalnie przeżywalność młodych jest niska.
W swoich zbiornikach z inną florą niż mchy również zadbałem o stabilność.
[center][/center]
Podłoże również Aqua Substrate II+, litraż ten sam czyli 25l, filtracja i wszystko to samo.
Jest to już zbiornik ustabilizowany, jak widać glona ni ma