.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Kalkulator pomagający w nawożeniu i korekcie parametrów wody

[ Komentarze Facebooka]

Parametry wody

Moderator: Grupa DFA

Kalkulator pomagający w nawożeniu i korekcie parametrów wody

Postprzez zulix » 4 mar 2010, o 16:06

Na wielu forach są różne kalkulatory do obliczania ile należy odważyć substancji X, a ile substancji Y aby zrobić "super nawóz " lub dorywczo zwiększyć stężenie czegoś tam.
Czasem trzeba też skorygować parametry wody w akwarium, zmienić zasolenie, obliczyć zawartość CO2.

Przedstawiam wam moją wersję kalkulatora. Jest to głównie wersja dla eksperymentatorów, ale przy uzyskaniu niewielkiej wprawy może być stosowana "rutynowo".
W obecnej wersji kalkulator składa się z kilku modułów:
- główny kalkulator, pozwalający na obliczanie ilości substancji niezbędnej do stworzenia nawozu, pozwalający wyznaczyć zmiany niektórych parametrów wody po dodaniu nawozów (kH, gH) a także na ich skorygowanie za pomocą chemii,
- kalkulator do nawożenia na bazie nawozów ogrodniczych. Można policzyć jak się one nadają do akwarium i ustalić ich dawkowanie,
- kalkulator do zrobienia nawozu PMDD. Prosty kalkulatorek mówiący ile trzeba rozpuścić jakiej substancji, aby otrzymać pewną objętość nawozu. Dodatkowo liczy stężenia składników w akwarium po nawożeniu pmdd.
- kalkulator do obliczania zawartości CO2 gdy znane jest kH i pH. Oprócz wzoru do obliczeń znajduje się tabelka cytowana w większości forów, książek akwarystycznych, prasie itp.
- kalkulator do zasolenia wody. Kalk miał mi służyć do testów nad rozmnażaniem krewetek wymagających słonej wody. Nie jest to kto wie co i nie wiem, czy się do czegokolwiek nadaje, ale skoro napisałem to może się komuś przyda. Dodatkowo jest tabela zależności zasolenia wody morskiej od temperatury i gęstości.
- moduł planowany to obliczenia związane z dolewaniem do akwa wody mineralnej. Czasem jest to wygodniejszy sposób na mineralizację RO, bądź zwiększenie kH wody niż bawienie się w specjalne preparaty do komponowania wody. Niejako przy okazji będzie możliwość policzenia podczas mieszania kranówki z RO.

Kalkulator jest w ciągłym rozwoju od roku (chociaż nie siedzę nad nim non stop) a więc może zawierać błędy. Oczywiście wszystkie wykryte chętnie (choć zwykle nie "od ręki") poprawię.

Stara wersja (format MS Excel 95-02) jest tutaj: kliknij tutaj

EDIT: Nowa wersja jest testowana i niedługo będzie dostępna dla wszystkich.

-- 12 października 2010, o 20:16 --

W ramach liftingu dość sporo pozmieniałem w moim kalkulatorze i dołożyłem sporo opcji usuwając te kilka drobnych błędów (np. dotyczących korekty KH). Według mnie obecny kalkulator jest prostszy w obsłudze i poza tym daje więcej możliwości w prowadzeniu własnych eksperymentów z nawożeniem (te robię często więc poprzednia wersja była dla mnie niewystarczająca).

http://podforak.rzeszow.pl/upload/nawoz ... a_wody.xls

Główne zmiany były w modułach:

MAKRO - moduł podstawowy do obliczeń nawożenia składnikami makro.
Obrazek
W pionie mamy aniony, np. siarczany, azotany, fosforany a w poziomie metale: potas, magnez, ...
Na skrzyżowaniu przykładowo takiego "siarczanu" i magnezu leży siarczan magnezu, MgSO4 i tam należy wpisać liczbę gramów proszku. Pod tą liczbą wpisuje się też liczbę cząsteczek wody. Dla MgSO4 zwykle jest to 7 bo zwykle mamy do czynienia z MgSO4 x 7H2O lub 0 jak mamy preparat bezwodny.
Tradycyjnie wpisujemy wielkość akwarium, objętość nawozu i jego dawkę.
W podsumowaniu mamy to co zwykle, czyli zawartość składników nawozowych jako dawka jednorazowa i po pomnożeniu przez 7 (tygodniowa).


MIKRO - moduł do sporządzana nawozów mikro
Obrazek
Wpisuje się podobnie...

Dorobiony moduł STĘŻENIA.
Służy do liczenia kumulacji nawozów dozowanych do akwarium i przeciwnie do usuwania tych nawozów lub KH poprzez podmiany wody.
(już wiele razy musiałem liczyć więc w końcu mi się znudziło pisanie tych prostych wzorów)
Obrazek

Pozostałe moduły - w zasadzie bez większych zmian.

Jakby było niejasne jak wpisywać to wytłumaczę.

P.S. Poprzednia wersja kalkulatora nie będzie konserwowana.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne: http://podforak.rzeszow.pl
Avatar użytkownika
zulix
Przyjaciel
 
Posty: 28
Dołączył(a): 21 gru 2009, o 13:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kalkulator pomagający w nawożeniu i korekcie parametrów

Postprzez zulix » 5 sty 2011, o 18:43

Kolejna wersja kalkulatora. Testujcie proszę (komu się chce) bo mogą być błędy :( Wisiał już tydzień u mnie i nikt nie napisał, że znalazł błąd więc może akurat będzie dobrze.

Usunąłem drobne błędy w poprzednich modułach Makro, Mikro a w ogrodniczych zmieniłem z podawania mg na g (wygodniejsze - 3 zera mniej do pisania). Starałem się wywalić wszystkie zablokowane komórki, które nie są ważne, abyście mogli sobie coś "policzyć na boku".

1. Moduł "rozpuszczanie".
Służy do komponowania nawozów Makro bez dostępu do wagi. Całość opiera się na pomyśle, że roztwór nasycony w danej temperaturze ma stały skład. Można więc przygotować roztwór nasycony soli (czyli taki w którym już się więcej soli nie rozpuści) i potem odmierzać nie masy, ale objętości wg obliczeń w kalkulatorze.

Są też tabele rozpuszczalności najczęściej używanych nawozów, aby mieć "pod ręką".
Obrazek

2. Moduł eksperymentalny do liczenia ilości węgla z substytutów CO2.
To taki eksperymentalny moduł do testowania innych niż EC substancji, które mogą pomóc roślinom we wzroście bez CO2. Ja testowałem do tej pory kwas cytrynowy, cytryniany i winiany i skutek jest bezdyskusyjnie. Niestety ponieważ są to badania "pionierskie" to nie propaguję ich jeszcze na każdym kroku.
Obrazek
Teraz już każdy będzie mógł robić własne testy :D - tylko ostrożnie - szkoda ryb :P Jak coś to zapytajcie "o co chodzi" to zrobię dłuższy wykład :P

Link się nie zmienił - podmieniłem tylko plik.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne: http://podforak.rzeszow.pl
Avatar użytkownika
zulix
Przyjaciel
 
Posty: 28
Dołączył(a): 21 gru 2009, o 13:45
Lokalizacja: Rzeszów

Zostaw komentarz


Powrót do Chemia wody

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość