Po pierwsze - nie znam takiego gatunku, jak kirys panda. Może autor wątku zarzuci nazwą naukową, żebym wiedziała, o jakim gatunku mowa?
A tak na poważnie - domyślam się, że autor ma na myśli kiryska panda. Kirysy to zupełnie inna rodzina w rzędzie sumokształtnych.
Kiryskowate (to rodzina - należą do niej m. in. kiryski, kiryśniki i dianemy) mają dobrze ukrwiony przedni odcinek jelita, przez który pobierają tlen z połkniętego powietrza. Podczas "zaczerpywania oddechu" jednocześnie usuwają zużytą porcję powietrza. Kiryski są fakultatywnymi "oddychaczami" powietrzem atmosferycznym - a nie obligatoryjnymi, jak wspomniane bojowniki. Dlatego w sytuacji dobrego natlenienia wody, nie muszą się wspomagać oddychaniem jelitowym.
Labirynt to rozbudowana część skrzeli, z której ryba pozyskuje tlen z powietrza atmosferycznego. Oczywiście, ani kirysy, ani kiryski nie są rybami labiryntowymi
. Labiryntowce to przedstawiciele podrzędu Anabantoidei (który nie należy do rzędu sumokształtnych) - należą do niego bojowniki, gurami, beloncje etc.
Budowanie gniazd z piany jest - podobnie jak oddychanie jelitowe czy wykształcenie labiryntu - przystosowaniem danego gatunku do słabego natlenienia wody. Kiedyś czytałam, że w pianie gniazda kiryśnika zawartość tlenu może być nawet 13 razy większa, niż w otaczającej gniazdo wodzie.
Edycja: Co ciekawe, wydaje się, że przynajmniej niektóre gatunki kirysów (nie kirysków) budują gniazda. Ale nie stricte na powierzchni
. Tak jako ciekawostka
.