.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Medaka japońska (Oryzias latipes)

[ Komentarze Facebooka]

Ogólne dyskusje

Moderator: Grupa DFA

Medaka japońska (Oryzias latipes)

Postprzez gasa » 30 gru 2022, o 16:50

Medaka japońska (Oryzias latipes) - gatunek słodkowodnej ryby akwariowej z rodziny kaczorkowatych (Adrianichthyidae).

Historia hodowli w Japonii jest bardzo długa, porównywalny do karpia koi lub karasia, ponieważ sięga XVII wieku. Medaky tradycyjnie trzymane są przez cały rok w ceramicznych i kamiennych misach, gdzie muszą radzić sobie z wysokimi letnimi temperaturami i zimowym zamarzaniem tafli wody takich pojemników. Definiuje się niemal sto odmian kolorystycznych, które różnią się od siebie nie tylko umaszczeniem, ale także rozłożeniem wzorów. W Japonii a od kilku lat w Europie, zwłaszcza w Niemczech i we Włoszech, odbywają się wystawy, na których hodowcy prezentują swoje najlepsze ryby.

Można zaklasyfikować do trzech podstawowych odmian. Miyuki Medaka, które mają stopnie niebieskiego koloru i Yokihi Medaka które o odcieniach pomarańczy lub żółci i Orochi które są całe czarne. Można go również podzielić na „Kouhaku”, które są białe i czerwone, "Lamę" pokryty lustrzanymi łuskami, lub trójkolorowe „Sanshoku” z czarnymi plamami.

Występowanie
Zasiedla wody słodkie i słonawe Azji Południowo-Wschodniej (Japonia, Chiny, Korea Południowa)

Charakterystyka i usposobenie
Naturalnym środowiskiem Ryżanek są wolno płynące strumienie Wschodniej Azji Zasiedla wody słodkie i słonawe Azji Południowo-Wschodniej (Japonia, Korea, Chiny i . Ryżanka jest małą łagodna i towarzyską rybką nadającą się do ogólnego akwarium z rybkami podobnych rozmiarów. Najlepiej czuje się w stadach, na które składa się minimum 5 osobników. Samce są smuklejsze od samic, a ich płetwy odbytowe są większe i ostrzej zakończone. Jako ryba dość łatwa w hodowli, cieszy się sporą popularnością wśród akwarystów.

Odżywanie i karmieni:
W akwarium najlepsza będzie zróżnicowaną dieta w postaci wysokiej jakości pokarmów suchych żywych i mrożonych.

Akwarium:
Dla kilku sztuk minimalne akwarium to 50 l pojemności, gęsto obsadzone roślinami i niezbyt silnym prądem wody. Wskazane rośliny pływające. Woda powinna być średnio-twarda lub twarda. Można je trzymać z łagodnymi, niezbyt dużymi rybami.
Ryby posiadają duże zdolności adaptacyjne i żyją z reguły w różnorodnych środowiskach.

Woda dla nich powinna być raczej twarda 9-19 dGH alkaliczna do zasadowej z przedzialu 7-8 pH. Medaka przeżywa w szerokim zakresie temperatur wody (3-42°C), preferując temperaturę wody 15-30°C, jednak lepiej unikać skrajnych wartości.

W naturze wraz z nadejściem zimy przechodzą w stan odrętwienia, czyli snu zimowego – hibernację. Przestają jeść i pozostają na dnie zbiornika. Po rozgrzaniu na wiosnę, gdy lód topnieje, aktywność wznawia się i samce zaczynają wykonywać swoje piękne tańce zaręczynowe. Możemy jednak utrzymać stałą temperaturę w akwarium przez cały rok.

W Niemczech sprawdziła się również całoroczna hodowla na wolnym powietrzu w oczku wodnym. Hodowca z Niemiec powiedział mi, że „dopóki woda nie zamarznie do dna, większość ryb zawsze przeżyje zimę".

Rozmnażanie:
Rybki należy umieścić we wcześniej przygotowanym akwarium tarliskowym które należy wyłożyć drobnolistnymi roślinami wśród których samica składa ikrę. Często można zauważyć iż samica pływa z ikrą w kształcie kiści winogrona przyczepioną do odbytu. Potem ikra zostaje złożona na roślinach.

Po zakończonym tarle zbieramy jajka i umieszczamy je w oddzielnych zbiornikach. Jaja te są odporne i można je wysłać pocztą. Ułatwia to hodowcom wymianę materiału hodowlanego. Ale jajka nie mogą wyschnąć. Młode, które lęgną się po około dziesięciu dniach, łatwo jest wykarmić.

Dzikie formy z natury i O. sakaizumii:
https://medakainsideinternational.com/2 ... aichi-ken/

https://medakainsideinternational.com/2 ... akaizumii/

W rowie melioracyjnym w swojej ojczyźnie. Bardzo ładne ujęcia:
https://youtu.be/SK7yrCyvdqc

Ryżanka japońska - to wciąż rzadkość, ich jaja można kupić wiosną w Niemczech, gdzie ich hodowla ma już tradycje.
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-medaka-eier/k0
...
https://youtu.be/aZU4IpT1rYQ
https://youtu.be/nbe4rP4swOE
https://youtu.be/pjChc5AyUnI
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
gasa
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 21 sty 2022, o 13:12

Zostaw komentarz

Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość