.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


nawozy

[ Komentarze Facebooka]

Ogólne dyskusje

Moderator: Grupa DFA

nawozy

Postprzez dawiddex » 19 wrz 2014, o 15:59

W moich nawozach, rozrabianych przeze mnie zauważyłem pływające fusy. Co to może być ?
Avatar użytkownika
dawiddex
Użytkownik
 
Posty: 118
Dołączył(a): 6 lip 2014, o 12:29
Lokalizacja: Torzym

Re: nawozy

Postprzez mariop3 » 19 wrz 2014, o 19:46

W jakich nawozach i jak one wyglądają, opisz dokładnej albo wklej zdjęcie.
mariop3
Donator
 
Posty: 546
Dołączył(a): 9 mar 2014, o 21:53
Lokalizacja: Lubań

Re: nawozy

Postprzez Rygiel » 19 wrz 2014, o 22:32

Pytanie: Czy sole (KNO3, K2SO4, MgSO4, KH2PO4) można rozpuścić w tej samej wodzie aby zrobić 1 nawóz, zamiast np. czterech?
Odpowiedź: Fosforany "gryzą się" z magnezem i wytrąca się osad fosforanu magnezu - tracimy więc z płynnego nawozu fosfor. Stąd nie mieszamy MgSO4 z KH2PO4. Możliwe mieszanki to więc:
- KNO3, K2SO4, MgSO4 a w drugim roztworze KH2PO4
- KNO3, K2SO4, KH2PO4 a w drugim MgSO4 (czasem nawet MgSO4 się nie podaje bo jest w twardej wodzie).
- wszystkie powyższe sole można zmieszać ze sobą tylko wtedy, gdy dodamy do nawozu jeszcze jakiegoś kwasu (dla początkujących nie polecam oczywiście).



Pytanie: Chciałbym rozpuścić ileś gramów soli, ale cały czas mam osad - nie potrafię rozpuścić. Dlaczego i co z tym zrobić?
Odpowiedź: Każda z soli ma określoną rozpuszczalność w określonej temperaturze. Przykładowo K2SO4 to ok. 10 gramów na 100 ml wody o temperaturze pokojowej. Więcej się po prostu nie rozpuści w tej temperaturze.
Pytanie: Przecież można podgrzać i wtedy rozpuści się więcej?
Odpowiedź: Rozpuści się więcej, ale nawóz trzeba będzie przechowywać i podawać do akwa w tej wyższej temperaturze. Nie jest to więc rozwiązanie problemu. Jak ciecz ostygnie to wydzielą się kryształy i dalej mamy mało soli rozpuszczonej w wodzie.
Pytanie: Sprawdziłem w tablicy "rozpuszczalność" soli i zrobiłem nawóz z wszystkich soli tak, aby nie przekraczało ich maksymalnej rozpuszczalności a i tak mam osad na dnie. Dlaczego?
Odpowiedź: W tablicach mamy rozpuszczalności soli w czystej wodzie. Obecność innych substancji zmniejsza rozpuszczalność soli. Gdy mamy np. roztwór zawierający już KNO3 to nie rozpuścimy tych 10 g K2SO4, ale mniej. Stąd przy nawozach mieszanych nie powinno się próbować uzyskiwać maksymalnych stężeń soli w wodzie.


Pytanie: Pewnie zapomniałem o czymś i mam osad na dnie butelki, nawet po kilku dniach.
Odpowiedź: Jeżeli mieszanie nic nie daje to najlepiej dolać drugie tyle wody, rozpuścić osad z dna i podawać podwójną objętość nawozu.
Avatar użytkownika
Rygiel
Stały bywalec
 
Posty: 317
Dołączył(a): 3 mar 2014, o 18:45
Lokalizacja: Wołów - Nora

Re: nawozy

Postprzez dawiddex » 20 wrz 2014, o 18:50

Wyłowiłem do korka kilka fusów, opadają one na dno w potasie i macro. Czy to normalne ?
20140920_142220.jpg
20140920_142052.jpg
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
dawiddex
Użytkownik
 
Posty: 118
Dołączył(a): 6 lip 2014, o 12:29
Lokalizacja: Torzym

Re: nawozy

Postprzez Rygiel » 20 wrz 2014, o 18:55

Wrzuć pod mikroskop, może grzyb jaki :D
Powiedz jeszcze gdzie przechowujesz nawozy :v:
Avatar użytkownika
Rygiel
Stały bywalec
 
Posty: 317
Dołączył(a): 3 mar 2014, o 18:45
Lokalizacja: Wołów - Nora

Re: nawozy

Postprzez Wrokla » 20 wrz 2014, o 19:02

Sole potasu odpadają - wszystkie są rozpuszczalne. Zerknij na pierwszej lepszej tabeli rozpuszczalności które makro tworzą z mikro nierozpuszczalne sole. I ujmij/dolej którychś, to może wyjdzie czego jest za dużo, co z czym osiada. Ale może ten osad jest to związek fosforan (V) jakiegoś mikro. Z tego, co pamiętam, PO4 tylko z NH4, Na i K tworzy sole rozpuszczalne. Trochę zabawy z w/w tablicą, może jakieś paski, testy kropelkowe i wszystko będzie jasne :)
Jednak ten osad po potasie jest ciekawy... Dodawałeś go osobno, czy razem z makro? Jeśli tak, to może jednak jakaś jego sól tworzy ten roztwór przesycony? Sprawdzałeś jak wygląda analiza wody z Twojego ujęcia?
Gabriela
Obrazek
Wrokla
Stały bywalec
 
Posty: 328
Dołączył(a): 28 sie 2014, o 14:38

Re: nawozy

Postprzez dawiddex » 20 wrz 2014, o 20:16

Mają one miejsce na półce pod akwarium :D
Opadają one na dół gdzie troche nierozpuszczonej soli leży, może to ma coś wspólnego.
Avatar użytkownika
dawiddex
Użytkownik
 
Posty: 118
Dołączył(a): 6 lip 2014, o 12:29
Lokalizacja: Torzym

Zostaw komentarz


Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron