.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Netykieta-zasady kultury w sieci.

[ Komentarze Facebooka]

Ogólne dyskusje

Moderator: Grupa DFA

Netykieta-zasady kultury w sieci.

Postprzez miroon » 9 sty 2014, o 00:30

Netykieta jest zbiorem zasad kultury obowiązującej w Internecie, internetową etykietą. Zasady te nie zostały poddane kodyfikacji ale zostały wypracowane przez społeczność internetową. Są zbiorem zaleceń których nieprzestrzeganie jest co najmniej niemile widziane, a warto je znać, choć po to, aby się nie ośmieszyć.

A. Podstawowe zasady

A.I. Savoir-vivre

Grzeczność i kulturę można okazać na wiele sposobów. Przede wszystkim używając zwrotów grzecznościowych oraz łagodząc ton wypowiedzi. Należy traktować rozmówcę z szacunkiem i zrozumieć że każdy jest inny. Cierpliwość i rozwaga to bardzo cenne cechy.

W skrócie zasady savoir-vivre to:

grzeczność
uśmiech
uprzejmość
życzliwość
punktualność
dyskrecja
lojalność
„IMPACT” (co po angielsku znaczy „wstrząs”) to skrót którym Anglicy opisują zasady dobrego wychowania. Akronim IMPACT oznacza:
Integrity — prawość
Manners — maniery
Personality — osobowość
Appearance — prezencja
Consideration — wzgląd na innych
Tact — takt


Internet nie daje możliwości okazywania emocji w tradycyjny sposób — czyli przez zmianę intonacji, krzyk, grymas twarzy lub gestykulację. Dlatego przyjęło się używanie zastępczych metod, o których poniżej.

A.II.1. Zwykły tekst

Za pomocą zwykłego tekstu emocje można wyrazić w następujący sposób:

TEKST PISANY DUŻYMI LITERAMI OZNACZA KRZYK! (lub skrót)
Tekst ujęty w gwiazdki jest *pogrubiony*
Tekst pisany ze znakiem podkreślenia zamiast spacji,_to_tekst_wyróżniony_ (kursywa, pochylenie)

A.II.2. Emotikony

Emotikony to reprezentacja emocji za pomocą znaków, w większości przez przedstawienie wyrazu twarzy. Tym sposobem zwykle dwukropek reprezentuje oczy, a drugi znak grymas twarzy. np. znaki: oznaczają uśmiech z przymrużeniem oka.

Popularne jest również używanie graficznych odpowiedników emotikon tekstowych, oraz automatyczna zamiana emotikon tekstowych na graficzne: <–> . Wiele programów dokonuje takiej zamiany automatycznie, dlatego też dużą popularność zdobyły również odwrócone emotikony: (: używane specjalnie po to, aby program nie zamienił ich na ich graficzny odpowiednik.

A.II.3. Akronimy

Często używane w internecie wyrażenia zwykle zastępowane są przez ich skróty. Większość z tych skrótów pochodzi od angielskich wyrażeń.

Akronimy najczęściej używane w internecie.

polski angielski
ZW BRB
AZS OTOH
KWWO EOT
ZGD TIA
BJW GOK
OJP LOL
TSZS ROTFL
WMKR BFD
PKI RTFM
JSSD ASAP
MZ IMO
MSZ IMHO
SD BTW
ZTCW AFAIK
OIDP AFAIR
OT OT
BP, NNMSP
ROC
MSPANC
MTV
OCB
NTG
SOA #1

A.III. Nie działaj na czyjąś szkodę.

Za działanie na czyjąś szkodę należy uznać w szczególności:

Działania niezgodne z prawem. Należy zwrócić uwagę na to, że prawo nie działa tak samo we wszystkich krajach.
Działania w imieniu innych osób, bez ich zgody.
Zapychanie sieci przez:
Przesyłanie dużych plików, które można zmniejszyć przed wysłaniem. Pliki większe niż 4MB, lub te które chcesz wysłać do większej liczby osób umieścić do pobrania na serwerze FTP lub WWW.
Wysyłanie niechcianych wiadomości: spamu, łańcuszków szczęścia, masowej korespondencji, wirusów i szkodliwego oprogramowania.
Niepotrzebne pobieranie plików (kopiowanie Internetu na dysk).
Publikację treści do niczego nie przydatnych.
Pamiętaj aby dbać o bezpieczeństwo. Najprostszą formą dbania o bezpieczeństwo jest regularna aktualizacja oprogramowania (szczególnie systemu operacyjnego, programu antywirusowego oraz programów służących do korzystania z internetu).
Dbaj o to, aby nie ujawniać niepotrzebnie czyjegoś adresu e-mail oraz innych danych osobowych.

A.IV. Nikt nie jest anonimowy

Pamiętaj o tym, że w Internecie nikt nie jest anonimowy. Każdy komputer ma swój unikatowy adres IP. Każdy dostawca łącza internetowego prowadzi statystyki co, kiedy i z jakiego komputera było wysyłane lub pobierane.

Oczywiście, z racji ilości tych danych, nikt ich nie analizuje na bieżąco, więc nie trzeba się martwić o poczucie prywatności, ale musisz mieć świadomość, że takie dane można stosunkowo łatwo uzyskać w razie potrzeb.

Dbaj o to, aby nie ujawniać niepotrzebnie czyjegoś adresu e-mail oraz innych danych osobowych.


A.V. Nie nadużywaj, dbaj o sieć

Sieć jest naszym wspólnym dobrem i należy o nią dbać. Przejawem takiej troski jest używanie zawsze aktualnego oprogramowania w najnowszych wersjach, wspieranie standaryzacji i otwartego oprogramowania.
To że w internecie można znaleźć całą dyskografię Elvisa, nie znaczy, że musisz ją mieć u siebie na dysku. To że można założyć za darmo tysiąc kont e-mail albo stron www, nie znaczy, że wszystkich ich potrzebujesz. To że ktoś nie zna Twojego nazwiska, nie znaczy, że możesz robić co Ci się podoba. To, ża masz 1000 adresów w książce adresowej, nie znaczy że musisz im wszystkim wysyłać wszystko co dostajesz od innych.
A.VI. Oszczędzaj czas, innych i swój.

Zanim poprosisz kogoś o pomoc, upewnij się, że nie możesz znaleźć odpowiedzi w inny sposób.

Poszukaj rozwiązania w systemie pomocy (klawisz F1, lub menu Pomoc)
poszukaj w Wikipedii, wyszukiwarce lub archiwum grup dyskusyjnych dobierając różne słowa kluczowe.
Pamiętaj, że łatwiej znaleźć rozwiązanie używając słów w mianowniku i liczbie pojedynczej.
Jeśli proste wyszukiwanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, spróbuj wyszukiwania zaawansowanego.
Spróbuj także wyszukiwania w innych językach niż polski. Jeśli nie znasz obcego języka, możesz użyć słownika online, oraz specjalnych translatorów tłumaczących całe strony na polski.
Administratorzy słyną z niemiłego zachowania właśnie dlatego, że 95% ich pracy skupia się na tłumaczeniu leniwym użytkownikom tego, czego sami mogą się dowiedzieć z dokumentacji, mozolnie specjalnie dla nich przygotowanej.
Zanim zadasz pytanie, upewnij się, że robisz to w mądry sposób (podając wszystkie istotne szczegóły). Przeczytaj artykuł : Jak mądrze zadawać pytania. Wpisz w wyszukiwarkę ( moja ingerencja w treść).
Jeśli coś robisz, zrób to do końca i dobrze, tak aby ktoś nie musiał po Tobie poprawiać.
Oszczędzaj transfer. Przesyłaj i publikuj informacje w najmniejszej możliwej objętości, tak aby ich pobranie zajmowało jak najmniej czasu.
Informacje publikuj w postaci odwróconej piramidy, czyli pisz od ogółu, do szczegółu, tak, aby nie trzeba było czytać całego tekstu, aby znaleźć informację. Zawsze udostępniaj spis treści.

A.VII. Język, pisownia i zwroty grzecznościowe


Język którego używasz, świadczy o Tobie.
Używaj czystej polszczyzny, przestrzegaj zasad pisowni i ortografii. Możesz używać słowników sprawdzających pisownię na bieżąco.
Zwróć uwagę na to, że każdą myśl można wyrazić na kilka sposobów i nie każde wyrażenie ma ten sam wyraz emocjonalny. Pamiętaj o tym, że musisz poradzić sobie wyłącznie za pomocą języka pisanego. Nie masz możliwości szybkiego zauważenia, czy do twojego rozmówcy dotarło dokładnie to o co Ci chodziło.
Używaj polskich znaków diakrytycznych. Te ogonki to jedna z najpiękniejszych rzeczy jaką wyróżnia się język polski. Używaj także prawidłowego kodowania (ISO-8859-2 lub UTF-8). Nawet będąc za granicą, możesz łatwo ustawić klawiaturę i program tak, aby móc korzystać z języka polskiego.
Zwracając się do konkretnej osoby używaj zaimków pisanych z wielkiej litery („Tobie”, „Ci”).

B. Zasady według medium

Zanim zaczniesz używać któregoś z mediów internetowych, zapoznaj się z zasadami ogólnymi netykiety.

B.I. E-mail — zasady korzystania z poczty elektronicznej

Informuj, jak często odbierasz pocztę, nie każ nikomu zbyt długo czekać na odpowiedź. Możesz użyć specjalnych programów powiadamiających o nowej poczcie (np. PopTray, Skrzynka bogiego, Thunderbird Minimize to Tray) tak aby co kilka minut automatycznie sprawdzić czy na skrzynce czekają nowe wiadomości. Nowoczesne konta e-mail oferują także możliwość powiadamiania SMSem o nowych wiadomościach e-mail bezpośrednio na telefon komórkowy.
Pisz listy w formacie tekstowym, a nie w HTML, chyba że jest to konieczne. Nie używaj standardowo formatu HTML, ponieważ ma on większą objętość, i jest nieczytelny dla osób sprawdzających pocztę ze strony www. Jest także podatny na przesyłanie szkodliwego kodu i oprogramowania i dlatego wiele programów takie wiadomości umieszcza automatycznie w folderze niechcianych wiadomości.
Nie przesyłaj pocztą plików większych niż 300KB bez uprzedzenia adresata.
Używając stopki w wiadomościach, postaraj się, by nie była ona dłuższa niż 3–4 linijki. Poprzedzaj ją separatorem np. „-- ”.
Nie cytuj całej wiadomości, chyba że jest to niezbędne. Cytując czyjeś słowa, odpowiadaj pod każdym akapitem z osobna, jeżeli e-mail ma dłuższą treść lub dotyczącą kilku tematów.

Jeśli nie jest to konieczne, nie cytuj nic z poprzedniego listu, ewentualnie w temacie wiadomości dodaj „RE: ” (o ile nie zrobi tego automatycznie program obsługi poczty).

Mile widziane jest przytaczanie tylko tych słów adresata, które są ważne w naszej wypowiedzi, pozostałe usuwamy. Podobnie postępujemy ze stopkami oraz reklamami dodawanymi automatycznie do wszystkich wiadomości na serwerach z darmowymi kontami.

Pamiętaj o nadaniu tytułu odzwierciedlającego zawartość wysyłanej wiadomości, który ułatwi jej późniejsze wyszukanie.
Chroń prywatność swoją i innych. Dbaj o to, aby nie upubliczniać adresów e-mail. Przy przesyłaniu wiadomości dalej wytnij z niej adresy e-mail i inne prywatne dane.
Rozsyłając pocztę do grupy osób, wpisuj ich adresy w pole BCC, czyli po polsku UDW (ukryta kopia), aby nie ujawniać wszystkich adresów e-mail pozostałym adresatom.
Jeśli nadawca wiadomości zażądał potwierdzenia przeczytania, wyślij je niezwłocznie automatycznie lub odpisz w ciągu kilku minut.
Używaj firewall’a oraz oprogramowania antywirusowego i pamiętaj o jego aktualizacji.

B II. Komunikatory

Konwersując z daną osobą po raz pierwszy, przedstaw się, ponieważ jeśli nie widniejesz na jej liście kontaktów, widzi ona tylko Twój identyfikator.
Nie nadużywaj emotikon.
Nie klikaj na linki w wiadomościach niewiadomego pochodzenia.
Używaj polskich znaków diakrytycznych i pamiętaj, że znajomość ortografii dobrze o Tobie świadczy.

B.III. Fora dyskusyjne

Zanim zadasz pytanie, poszukaj rozwiązania na własną rękę. Sprawdź czy już wcześniej nie zadał takiego pytania na forum lub czy odpowiedź na nie nie znajduje się w FAQ forum. Sprawdź także punkt B.IV.1.
Staraj się nie przekraczać w swojej stopce 3 linijek i jeśli nie jest ona automatycznie oddzielana, stosuj separator np. „-- ”.
Cytowanie wiadomości powinno być wyróżnione na tyle czytelnie, ażeby cytowany tekst nie zlewał się z właśnie pisanym.
Nie krytykuj publicznie konkretnego forumowicza, chyba że uprzednio przeprowadzona prywatna konwersacja nie skutkuje. Możesz również poprosić o pomoc operatora kanału.
Pisz zwięźle i na temat.
Sprawdzaj pisownię przed wysłaniem wiadomości.

B.IV. Usenet — grupy dyskusyjne

Zanim zaczniesz korzystać z usenetu, zapoznaj się z zawartością polskiej strony usenetowej.
Zanim zaczniesz subskrybować grupę dyskusyjną, zapoznaj się z jej FAQ
Zanim zadasz pytanie, przeszukaj archiwa grup dyskusyjnych. Być może ktoś już wcześniej zadał to pytanie.
Skonfiuguruj poprawnie swój czytnik. Używaj kodowania znaków iso-8859-2 lub UTF-8.
Wiadomości wysyłaj jako zwykły tekst, nie HTML.
Zawijaj długie wiersze w wiadomości (po 80 znakach naciśnij ENTER)
Odpowiadając, pisz pod cytatem, lub po każdym akapicie oddzielając wstawki pustymi liniami.
Każdą linię cytatu oznaczaj znakiem >. Większość czytników robi to automatycznie.
Tnij posty, czyli wycinaj niepotrzebną treść cytatu.
Nie cytuj sygnaturek.
Nie pisz treści wiadomości tylko w temacie. Treść i temat nie zawsze są wyświetlane razem. Zły przykład:
temat: Owczarek niemiecki
treść: Czy ktoś wie gdzie kupić takiego psa?


Informuj o nietypowych postach od razu w temacie np.
jeśli poruszasz temat nie będący ściśle związanym z tematyką grupy, dodaj przed tematem: [OT]
jeśli treść wiadomości jest dłuższa niż przeciętnie, dodaj przed tematem: [długie]
jeśli temat należy do specyficznej grupy tematów, zaznacz to także: np. [ortografia]
Powstrzymaj się od uszczypliwych uwag.
Jeśli ktoś ewidentnie błądzi, zwróć mu uwagę w kulturalny sposób oraz pomóż podpowiadając w jaki sposób ma się poprawić np.: pisząc NTG odeślij na właściwą grupę.
Nie wdawaj się w niepotrzebne dyskusje (trollowanie).
Do publikowania ogłoszeń „dam pracę” służy grupa dyskusyjna pl.praca.oferowana. Zanim napiszesz ofertę pracy zapoznaj się z FAQ pl.praca.oferowana. Do innych ogłoszeń służą grupy które mają słowo „ogłoszenia” w nazwie.
Prawidłowo napisane ogłoszenie „dam pracę” powinno zawierać:
w temacie posta miasto i stanowisko
pełne dane firmy (adres siedziby, telefon, adres www i e-mail)
stanowisko i rodzaj umowy o świadczenie pracy (zlecenie/praca stała/długość okresu próbnego)
miejsce i warunki świadczenia pracy.
określenie kwoty jaką zatrudniany otrzyma w zamian za pracę (wysokość, rodzaj waluty oraz określenie brutto/netto, termin zapłaty)
terminy lub daty
wymagania minimalne wyszczególnione w punktach
szerszy opis specyficznych wymagań
dane osoby do kontaktu (imię i nazwisko, telefon, e-mail).
Ogłoszenie powinno być napisane w sposób precyzyjny, bez użycia słów które mają względne znaczenie (np. „atrakcyjny”, „ciekawy”, „duży”, „mały” itp.). W zamian tego, należy użyć szerszego opisu ze wskazaniem jednostki odniesienia.
Nie pisz tematu drukowanymi literami
Zanim napiszesz odpowiedź, przeczytaj wszystkie wiadomości w tym wątku i sprawdź czy się nie powtarzasz.
Estetykieta — jak pisać czytelne posty.
B.V. Strony www

Nie przywłaszczaj sobie owoców pracy innych osób.
Nie zaśmiecaj sieci. Nie twórz niepotrzebnie i nie utrzymuj stron, z których nie ma pożytku.
Dbaj o jakość stron.
Przy tworzeniu strony przede wszystkim zwróć uwagę na to aby była ona dostępna i użyteczna.
Strony www twórz używając kodowania iso-8859-2 lub UTF-8.
Kolory i czcionki dobieraj tak, aby strona była przede wszystkim czytelna i funkcjonalna.
Nie umieszczaj na pierwszej stronie plików większych niż 50KB ze względu na czas ładowania się strony.
Staraj się aby zamieszczane na stronie pliki były odpowiednio skompresowane (wliczając zdjęcia i inne multimedia).
Mile widziane są strony tworzone w Notatniku, lub innym edytorze tekstowym, w którym pracuje się na kodzie, a nie w trybie WYSIWIG np. Microsoft Word. Takie strony tworzone w programach "wizualnych" wynikowo są dużo większe i zawierają o wiele więcej błędów w porównaniu z taką samą stroną wykonaną w trybie tekstowym.
Jeśli to możliwe niech do Twojej witryny prowadzi jeden, przyjazny użytkownikowi adres.
Nie hotlinkuj, czyli nie umieszczaj na swojej stronie bezpośrednich linków do plików umieszczonych na czyjejś stronie (programów, mp3), bez jego wcześniejszej zgody. Jest to bezprawne wykorzystanie jego pracy i obciążenie łącza serwera na którym znajduje się jego strona. Zamiast tego możesz podać link do strony, na której będzie widać, że pobierany plik umieścił ktoś inny.
Kontroluj to, co się dzieje na Twojej stronie (komentarze, księgi gości, fora dyskusyjne).
Pilnuj, aby na Twojej stronie nie było „martwych linków”, czyli nieprawidłowych odnośników, prowadzących do nieistniejących miejsc.
Regularnie aktualizuj stronę.
Jeśli rezygnujesz z prowadzenia strony, przekaż ją komuś innemu lub usuń z sieci.

Copyright ˆ 2007 TAAT Technologie Cyfrowe.
http://www.taat.pl/netykieta
24 stycznia 2007
Mam zgodę.
Avatar użytkownika
miroon
Donator
 
Posty: 973
Dołączył(a): 31 gru 2013, o 01:02
Lokalizacja: Bolesławiec, Venlo

Zostaw komentarz

Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość

cron