.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Teraz jest 28 mar 2024, o 09:43

Nowości Nowości dla Chemia wody

Mapa strony Chemia wody » Dział : Chemia wody

Wszystko na temat parametrów wody itd.

Jak przejść z kranu na RO ?

Witam,

Zwracam się z pytaniem do doświadczonych w temacie wody RO.
Mam następujący problem:
Prowadzę trzy akwaria na wodzie kranowej, jednak ostatnimi czasy zmieniły się drastycznie parametry mojej kranówki. Woda stała się prawie dwa razy twardsza niż była do tej pory. Mając na uwadze, że nie mierzyłem twardości na bieżąco to zmiana ta mogła następować powoli w przeciągu ostatniego pół roku, jednak nie to jest problemem.
Do tej pory z kranu leciało GH=14-16 i KH=9-10 ...
Czytaj więcej : Jak przejść z kranu na RO ? | Wyświetlone : 2958 | Odpowiedzi : 6


Zoolek - test K - łopatka...

cześć,
Czy wie ktoś, czy łopatka, która powinna być dołączona do testu potasu (K) Zooleka jest tak sama jak w teście Zooleka Ca-Mg (taka sama pojemność)?
Zestaw kupiony w sieci jest niekompletny a tak mi przyszło do głowy, że producent może mieć je identyczne.
Czytaj więcej : Zoolek - test K - łopatka... | Wyświetlone : 2237 | Odpowiedzi : 2


Mleczna woda

Jak w temacie. Akwa 54l założone dwie doby temu. Dolałem Biotobol z JBL, po około 2 h Denitrol również z JBL i woda zmętniała. Zestaw dobrany przez "Trzmiela" więc wszystko powinno być ok. Rybek jeszcze nie ma więc pytanie czy lać coś na klarowanie czy czekać (córa już jajko znosi bo nie ma rybek ale jak mus to poczeka jeszcze trochę).
Czytaj więcej : Mleczna woda | Wyświetlone : 3428 | Odpowiedzi : 18


Makro rano czy wieczór

Kiedy podawać nawozy??

MIKRO
MAKRO

rano, wieczór, można razem?
Ma to jakieś znaczenie czy to mit?

Proszę o odpowiedź doświadczonych akwarystow a nie na zasadzie "slyszalem" albo "wydaje mi się".
Czytaj więcej : Makro rano czy wieczór | Wyświetlone : 2702 | Odpowiedzi : 5


K2SO4 Siarczan potasu - rozpuszczanie

W instrukcji rozpuszczania K2SO4 jednego ze sprzedawców napisane jest: 50g soli rozpuścić w 500ml wody.
Czy nie będzie przekroczona granica rozpuszczalności i będzie to niemożliwe?
Żródła podają rozpuszczalność na poziomie 11g/100ml (przy 20C) (inne ok 9g - zapewne przy niższej temp) ale aby uzyskać 500ml roztworu użyjemy ok 450ml wody + 50g soli - czyli tej wody jest trochę za mało jak dla tej ilości soli (???)
Czytaj więcej : K2SO4 Siarczan potasu - rozpuszczanie | Wyświetlone : 2687 | Odpowiedzi : 3


Mg, Ca w wodzie kranowej

cześć,
Na stronie dostawcy wody czytam, że zawartość CaCO3=313mg/l
Czy to oznacza, że Ca=125, Mg=76?
Pomimo, ze mieszam wodę kranową z RO w proporcjach 1:1, to czy dobrze wnioskuję, że Ca:Mg nie jest zbyt dobry dla roślin? Czytam gdzieniegdzie o Ca:Mg = 4:1

I pytanie: czy można w jakiś sposób polepszyć proporcje tych pierwiastków bez filtrowania RO całosci wody wlewanej do akwa?
Czytaj więcej : Mg, Ca w wodzie kranowej | Wyświetlone : 2740 | Odpowiedzi : 5


Stary artykuł o węglu aktywnym

Hej,
w sieci znalazłem dość stary artykuł bo z 1987roku nt. właściwości węgla aktywnego.
Opracowanie bardziej naukowe i może być ciężko zrozumieć niektóre sformułowania ale zachęcam :)
http://www.os.not.pl/docs/czasopismo/19 ... 3-1987.pdf
Czytaj więcej : Stary artykuł o węglu aktywnym | Wyświetlone : 2233 | Odpowiedzi : 0


Duże wahania dobowe pH

Cześć,
Jestem po restarcie baniaka (160L) i pomimo, że kH wody mam na poziomie 5-6, obserwuję duży spadek pH przez noc. W ciągu dnia pH ustawione jest (sterownik Skalar, butla CO2, sonda pH) na 6,7 - 6,9. Rano wskazania są w okolicach 6,15.
Wskazania sterownika potwierdziłem testem pH i wyniki są z grubsza podobne.

Gdzie szukać przyczyny? Jeszcze bardziej podnieść kH?
Czytaj więcej : Duże wahania dobowe pH | Wyświetlone : 2570 | Odpowiedzi : 4


SEACHEM

1) Z jakich produktów SEACHEM'a korzystacie?
2) Od kiedy stosujecie / na jak długo starcza?
3) Stosowanie wg producenta czy według potrzeb (jak)?
4) Twoja opinia.
Czytaj więcej : SEACHEM | Wyświetlone : 2565 | Odpowiedzi : 1


Mleko!

Ludzie doradzcie coś bo juz trace siły. Mleko, mleko, mleko. Akwarium po restercie ok 2 miesiące. Jest kilka dni ze woda krysztal I nagle znowu mleko I tak na zmiane.
Cholera co mam zrobic, albo czego nie robic?!?
Czytaj więcej : Mleko! | Wyświetlone : 3805 | Odpowiedzi : 36


 

Zaloguj  •  Zarejestruj


Statystyki

Liczba postów: 44507 • Liczba tematów: 6618 • Liczba użytkowników: 2890

cron