.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Podstawowe powody chorób ryb akwariowych.

[ Komentarze Facebooka]

Forumowy szpital

Moderator: Grupa DFA

Podstawowe powody chorób ryb akwariowych.

Postprzez Misiek01 » 12 lut 2010, o 11:34

Zbyt niska temperatura

Zbyt niska temperatura wywołuje u ryb zespół objawów chorobowych nazywanych przeziębieniem.

W celu uniknięcia tego problemu, przez zakupem ryb powinniśmy zapoznać się z ich ogólnymi wymaganiami, lub w przypadku braku dokładnych lub jednoznacznych danych, ustalić chociaż naturalne pochodzenie danego gatunku. Wtedy zapoznajemy się z wymogami ryb zamieszkałych wraz z interesującym nas. Ryby przeziębione są mało ruchliwe, ich płetwy coraz dłużej się sklejają, barwy bledną, apetyt zanika. Pływają wolno kołysząc się. Przy zbyt niskiej temperaturze,może się rozwinąć dość szybko pleśniawka, jednak po dostosowaniu warunków dość szybko zanika i ryba wraca do zdrowia. Nie należy przenosić ryb z wody zimnej do ciepłej, bez stopniowania różnic, gdyż może dojść do szoku termicznego, który objawia się gwałtownymi ruchami a nawet wyskakiwaniem ze zbiornika. Dopuszczalna różnica temperatur to 2-3'C. Wodę w akwarium należy podnosić o ok. 3-4 'C na dzień

Zbyt wysoka temperatura

Zbyt wysoka temperatura oprócz drastycznego zmniejszenia się ilości tlenu w wodzie powoduje niekorzystne zmiany fizjologiczne u ryb mogące prowadzić do zakażeń.
Objawami są utrata barw, próba wyskakiwania z akwarium, chaotyczne i nerwowe poruszanie się ryb , pękanie skóry. Ryby wpuszczone do wody o wiele za ciepłej mają problemy z pływaniem i opadają na dno. Należy, zapewnić rybom w takim przypadku silne napowietrzanie i spadki temperatury wody.

Niedobór tlenu

Zbyt niski poziom tlenu może spowodować tzw. przyduchę. Powodem takiego zjawiska może być zbyt duża ilość ryb w zbiorniku lub procesy gnilne. Zużycie tlenu jest proporcjonalne do ilości rozkładających się substancji organicznych. Aby temu zapobiec należy systematycznie czyścić filtr i w razie potrzeby odmulać podłoże, bądź umieścić w akwarium ryby, krewetki zajmujące się oczyszczaniem dna. W przypadku przerybienia, należy zmniejszyć liczbę ryb w zbiorniku.

Wkrótce więcej przyczyn
Misiek01
Użytkownik
 
Posty: 37
Dołączył(a): 11 lut 2010, o 14:37

Zostaw komentarz

Powrót do Choroby

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość