.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Pokrywy ze spienionego PVC - mini poradnik

[ Komentarze Facebooka]

Zrób to sam

Moderator: Grupa DFA

Pokrywy ze spienionego PVC - mini poradnik

Postprzez Morfi » 9 maja 2015, o 11:27

Witam wszystkich

W związku z licznymi zapytaniami na prv orz e-mail postanowiłem napisać kilka zdań na temat budowy pokrywy ze spienionego PVC.
Jako, że cały proces budowy to zabawa typu DIY - czyli zrób to sam i wymaga od budującego przynajmniej podstawowych umiejętności manualnych, to skupię się tylko na podstawowych zagadnieniach oraz poradach, unikając jakiś jakiś prostych aspektów oraz zagadnięć z majsterkowania :)

1) Wstęp

Pamiętajcie, że wszystko to co przedstawie wam poniżej to tylko jeden pomysł, jeden koncept. Wasze pokrywy wcale nie muszą wyglądać identycznie. Całe piękno z DIY jest to, że dostosowujemy własny projekt do własnych potrzeb i upodobań.

W poradniku zakładam, że robimy pokrywę do akwarium o wymiarach 80x40cm oraz wzmocnieniem bocznym. Nasza pokrywa będzie miała dzielone wieko oraz wystarczająco miejsca aby zmieściła się pod nią belka oświetleniowa.

2) Materiał

Do budowy naszej pokrywy użyjemy spienionego PVC o najbardziej sensownej grubości 10mm.
Obrazek
Materiał po wcześniejszym wymierzeniu zamawiamy w jednej z licznych hurtowni zajmujących się sprzedażą oraz cięciem plastiku. Ważną sprawą jest to aby sprawdzić jak dana firma tnie materiał, czym bardziej dokładne cięcia tym lepiej. Szczególnie ważne jest zachowanie kątów prostych, po sklejeniu wszystkiego będziemy mieć bardzo ale to bardzo małą tolerancję błędu.

Zamawiamy
- kawałki na wykonanie skrzynki
- kawałki na dekiel od pokrywy
- kawałki na wzmocnienia
- zawsze się przyda jakiś kawałek ( odpad na sprawy wcześniej nie przemyślane, jak dodatkowe wzmocnienie itp )

3) Wymiarowanie

Jak już wcześniej zakładaliśmy nasze akwarium ma 80x40cm oraz wzmocnienia boczne.

Skrzynka naszej pokrywy będziemy składać się z dwóch głównych części
- obwodu wewnętrznego - opierającego się na szkle akwarium
- obwodu zewnętrznego - będącego maskownicą

Wszystko trzeba tak wymierzyć aby pokrywa gładko nachodziła na szkło akwarium. Po sklejeniu nie będzie już czasu na poprawki.
Elementy wymiarujemy tak, aby nachodziły na siebie i po sklejeniu uzyskać jak największą sztywność całej konstrukcji. Materiał 10mm ułatwia nam całą sprawę bo nie musimy bawić się w przecinki, wszystko mierzymy do pełnych wartości.

W przypadku naszego akwarium, długości poszczególnych elementów będą wyglądać następująco:
Obrazek

Dobrze, mamy już długości elementów, czas wziąć się za wysokości. Tutaj sprawa jest trudniejsza, potrzebujemy zaplanować dwie ważne rzeczy jak:
- ustalenie ile nasza pokrywa musi zachodzić na szkło
- ustalenie ile potrzebujemy miejsca na zamontowanie oświetlenia
Dodatkowo nie można zapomnieć, że nasza klapa od pokrywy chowa się w skrzynce, tak więc naszą wysokość elementu zewnętrznego zwiększamy o 10mm

Obrazek

Wysokość części wewnętrznej uzależniona jest jedynie tym ile potrzebujemy miejsca na zamontowanie oświetlenia. Załóżmy że potrzeba nam 70mm wysokości nad akwarium.
Tak więc wszystkie elementy wewnętrzne będą miały 70mm wysokości

Wysokość części będącej maskownicom mierzymy następująco - 10mm na schowanie pokrywy + 70mm ustalona wcześniej część wewnętrzna + odległość jaka jest potrzebna aby maskownica schowała wzmocnienie, powiedzmy niech to będzie 30mm + 5mm (dodatkowe 5mm będzie nam potrzebne na późniejsze wklejenie uszczelki)
Tak więc nasze elementy zewnętrzne będą miały: 10+70+30+5= 115mm

Zbierając nasze szerokości i wysokości razem, wychodzi na to, że do sklejenia skrzynki potrzebujemy następujące kawałki materiału

2x 800x70mm
2x 380x70mm
2x 820x115mm
2x 400x115mm

Dobrze, mamy już naszą skrzynkę, przejdźmy dalej. Część otwieraną naszej pokrywy polecam podzielić na dwie części w proporcji 3 do 1. Mniejsza część będzie wklejona na stałe, co bardzo zwiększy nam stabilność całej konstrukcji. Natomiast część większa będzie otwieranym deklem całej pokrywy.

Obrazek

Część mniejszą wymierzamy tak aby weszła nam na styk, natomiast część większą pomniejszamy z każdej strony o 1mm aby dobrze się otwierała.

Całość wygląda następująco
Obrazek

3) Sklejanie

Obrazek
aktualne 125l After the apocalypse -> post44599.html#p44599
zakończone 192l NEST -> nest-t4323.html
zakończone 192l RED HILLS -> red-hills-t5683.html
zakończone 192l RIVERSIDE -> riverside-t6376.html
Avatar użytkownika
Morfi
Donator
 
Posty: 528
Dołączył(a): 7 lip 2014, o 18:11
Lokalizacja: Jelenia Góra

Zostaw komentarz

Powrót do DIY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron