.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Preparacja RO

[ Komentarze Facebooka]

Wszystko na temat parametrów wody itd.

Moderator: Grupa DFA

Preparacja RO

Postprzez kirysek88 » 12 mar 2014, o 15:04

Postanowiłam stosować 50/50 RO- kranówka. Może i to głupie pytanie, ale po prostu nigdy do czynienia z RO nie miałam, więc proszę o następujące info:
- rozumiem, że uzdatniaczy do Ro sie nie stosuje?
- co polecacie dodać do tej RO, czy mam po prostu na razie: a- uzdatnić tą część wody z kranu i pomieszać ją z "czystą" RO i dopiero po zmierzeniu parametrów takiej mieszanki cos kombinować z suplementami?

może macie jakies swoje innowacyjne doświadczenia, które się sprawdzają- chodzi mi o jak naturalniejsze uzupełnianie braków lub uzdatnianie, typu może wyciąg z ketapangu no kompletnie nie wiem....
Zbiorniki:
1. 54l- towarzyskie LT: simulansy, Heleny, bojownik
2. 25l- Sakury
3. 2x 25l- Hybrydy
Avatar użytkownika
kirysek88
Użytkownik
 
Posty: 133
Dołączył(a): 5 mar 2014, o 19:19

Re: Preparacja RO

Postprzez korzon » 12 mar 2014, o 15:07

kirysek88 napisał(a): czy mam po prostu na razie: a- uzdatnić tą część wody z kranu
Ja bym wody z kranu nie uzdatniał, lepiej niech się odstoi ok.doby. Lepsze to niż stosowanie chemii(uzdatniacza)
Avatar użytkownika
korzon
weteran
 
Posty: 2324
Dołączył(a): 30 lip 2013, o 13:13
Lokalizacja: Walbrzych

Re: Preparacja RO

Postprzez zygmuntpompa » 12 mar 2014, o 15:49

Wszystko zależy jakie chcesz osiągnąć parametry wody po zmieszaniu.
Myślę że przy 50/50 nic nie trzeba dodawać.
pozdrawiam zygmuntpompa
Avatar użytkownika
zygmuntpompa
Donator
 
Posty: 497
Dołączył(a): 15 kwi 2013, o 07:44
Lokalizacja: wrocław

Re: Preparacja RO

Postprzez B4rT » 12 mar 2014, o 17:21

A jakie żyjątka mają być w tym akwarium i jakie podłoże ?
Bartek
Avatar użytkownika
B4rT
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): 14 paź 2012, o 18:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Preparacja RO

Postprzez kirysek88 » 12 mar 2014, o 18:18

podłoże benibachii normal soil już do mnie jutro przyjdzie, obsada jak w moim podpisie, ale marzą mi się CR, no właśnie od razu zapytam czy taka zmiana nie odbije się szczególnie na Helenkach i ich skorupkach?
Zbiorniki:
1. 54l- towarzyskie LT: simulansy, Heleny, bojownik
2. 25l- Sakury
3. 2x 25l- Hybrydy
Avatar użytkownika
kirysek88
Użytkownik
 
Posty: 133
Dołączył(a): 5 mar 2014, o 19:19

Re: Preparacja RO

Postprzez marcin2983 » 12 mar 2014, o 20:09

Na necie są różne opinie na temat życia helenek w miękkiej wodzie.
Mam helenki od prawie 2 lat i u mnie przy Gh 5 wyraźnie widać że najstarsze dorosłe ślimaki mają skorodowane muszle. Maluchy przez pierwsze kilka miesięcy zanim dorosną nie wykazują żadnych oznak na muszlach...
Uważaj na rozmnażanie helenek - mimo opinii że są dobre na zatoczki bo wolno się mnożą. U mnie przez kilka miesięcy z 5 sztuk które wpuściłem to przy czyszczeniu żwiru podczas restartu odłowiłem i oddałem do zoologa ponad 100 sztuk różnej wielkości :) Mimo że zatoczków dawno nie ma to helenki jedzą resztki po rybach itp.
Avatar użytkownika
marcin2983
Donator
 
Posty: 946
Dołączył(a): 16 wrz 2012, o 18:15
Lokalizacja: Wrocław (Gaj)

Re: Preparacja RO

Postprzez B4rT » 12 mar 2014, o 20:45

Jak mają być CR to od razu pozbyłbym się rybek i jeśli nie masz plagi innych ślimaków to helenki też bym sobie odpuścił.
No i zrobił ostrą selekcję Redek bo jak do 150 RC wpuścisz parę CR to zostaną zdominowane i zmarnieją.

Ogólnie odradzam trzymanie razem CR i RC , można ale to raczej jak ktoś już jest bardziej doświadczony. Jeśli mają być CR to radzę zrobić im dedykowany zbiornik i nie kombinować.

Co do uzdatniania wody (zakładam że mowa o środkach które mają usunąć chlor itp) to pod RC wystarczy że woda postoi z dzień dwa i będzie ok. Pod CR tutaj wręcz odradzam środki które nie są dedykowane dla krewetek bo często powodują więcej złego niż dobrego. Z własnego doświadczenie powiem że poza środkami które mają za zadanie dopasować parametry wody pod nasze krewetki - czyli różnymi solami (mineral plus, Shrimp salty itp) im mniej dodatków tym lepiej. Jak nic nie będziemy dodawać to krewetki sobie poradzą a jak damy za dużo to padną. Dlatego nie kupować różnych wynalazków żeby nie korciły ;).
I jak masz filtr RO to lepiej dać całość RO + sole niż kombinować z mixy kranówką.

Jak zostajesz z obsadą tylko RC lub Sakury to może być zwykły żwirek + kranówka i będzie ok :)
Bartek
Avatar użytkownika
B4rT
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): 14 paź 2012, o 18:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Preparacja RO

Postprzez kirysek88 » 12 mar 2014, o 21:29

dzięki za pożyteczne info

ale znów pytania:
- naprawdę nie da rady trzymać razem ryb i CR? :(
- nie mam filtra RO i będę musiała się w nią zaopatrzać z zewnątrz, bo nie mam mozliwości jego używania, niestety...
- kurcze słabo mi schodzą Redki, a właśnie za pieniążki za nie chciałam zainwestować w cały osprzęt i CR-ki :[ może pomożecie mi i polecicie mój link komuś? :oops: http://allegro.pl/krewetki-slodkowodne- ... 57484.html , albo polecicie może jakiś sklep we Wrocławiu, który w zamian za cos rozsądnego wziąłby krewetki???
-zostawiłabym sobie wtedy tylko Sakurki dziewczynki i zdobiłyby mi do końca swojego żywota akwa- idąc za waszą poradą ;)
Zbiorniki:
1. 54l- towarzyskie LT: simulansy, Heleny, bojownik
2. 25l- Sakury
3. 2x 25l- Hybrydy
Avatar użytkownika
kirysek88
Użytkownik
 
Posty: 133
Dołączył(a): 5 mar 2014, o 19:19

Zostaw komentarz


Powrót do Chemia wody

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron