Azja
Azja jest kontynentem ciekawym i zróżnicowanym w którym znajdziemy między innymi rwące rzeki, strumienie, baseny z czarnymi wodami, bagna, pola ryżowe i słonawe ujścia.
Pola ryżowe i zasilające je rowy nawadniające
Biotop pól ryżowych jest to środowisko sztucznie stworzone przez człowieka. Woda jest tam płytka, mocno nagrzewa się w dzień a ochładza się nocą, dominującym gatunkiem rośliny jest ryż, okresowo występuje tam deficyt tlenu i silne zmętnienie wody. Środowisko takie zamieszkują głównie szczupakogłowy oraz niektóre gatunki sumowców i labiryntowe. Życie w takich warunkach wykształciło u ryb labiryntowych dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, za pomocą którego oddychają one tlenem atmosferycznym.
W rowach z wodą zasilających pola ryżowe często spotyka się różne gatunki brzanek i razbor. Ponadto człowiek sprowadził tam gupika (Poecilia reticulata) i gambuzję (Gambusia sp.) w celu zwalczania larw komara, jednak te rybki nie spełniają swojej roli, skutecznie zwalczając tubifeks i larwy rodzimych ryb zamiast larw komara. Oprócz ryżu dominującymi roślinami w tamtejszych wodach to różne gatunki kryptokoryn, limnophili, higrophili, barklaje, nurzańce, lotosy a ponadto paprotnice i mchy.
Rysunek 1. Prętnik Karłowaty
Teraz już wiemy jak wygląda ten ekosystem i na podstawie uzyskanych informacji możemy spróbować stworzyć akwarium aby najlepiej przypominało środowisko na wzór pól ryżowych. Dlatego poniżej chciałabym w skrócie przedstawić czym musimy się kierować aby jak najdokładniej odtworzyć to środowisko.
Podsumowując więc:
Ekosystem : są to sztucznie nawadniane zbiorniki wodne pod uprawę ryżu, okresowe duże zmętnienie wody, silnie nagrzewane promieniami słonecznymi z deficytami tlenu w wodzie;
Rysunek 2. Bojownik Strzępiasty
Podłoże : najlepszy będzie piasek rzeczny lub drobny żwirek rzeczny. Można je również ze sobą połączyć;
Aranżacja : zbiornik naświetlony powinien być jednak częściowo zaciemniony. Zawierać powinien dużą ilość roślin służących jako kryjówki w tym również rośliny pływające( pamiętajmy jednak że rośliny nie powinny pokrywać całej tafli wody)
Parametry wody: odczyn kwaśny, pH = 6.5 – 6.9, miękka/średnio twarda gH = 10, kH = 4, temp. 24 – 29 C ,
Rośliny: zwartki, cryptocoryne, hygrophile, limnophilie, ceratopteris, bolbitis, microsorium, mchy, nurzańce, barklaje, wgłębka.
Rysunek 3. Razbora Klinowa
Gatunki ryb: guramiowate (np. bojownik, prętnik ), żmijogłowate (np. channa), także karpiowate(np. razbory, brzanki), gupiki.
Autor: Dragonita.