.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Sposób na film białkowy.

[ Komentarze Facebooka]

Wszystko na temat parametrów wody itd.

Moderator: Grupa DFA

Sposób na film białkowy.

Postprzez miroon » 15 mar 2014, o 23:04

Jakie znacie sposoby na zwalczenie tego ustrojstwa?
Pytam z czystej ciekawości.
Nie pomagał skimmer, bo raz że niełanie wygląda w akwarium, a dwa że niemal natychmiast po jego odłączeniu robi się to samo.
Molinezji nie próbowałem (ponoć pomagają w zjadaniu), bo nie pasują do obsady i nie chcę tych ryb.
Co zauważyłem ciekawego,?
Przegłodziłem ryby przez 3 dni ( wiem sadysta jestem :D ) i po tym czasie ograniczyłem karmienie do minimum, cud że ryby nadal żyją.
Dziś patrzę, wow, tafla minimalnie pokryta nalotem, to już mały sukces.
W tym czasie dołożyłem na dwie świetlówki odbłyśniki, zrobione samodzielnie z rury pcv przeciętej wzdłóż na pół i wew.oklejone chromową taśmą samoprzylepną, efekt świetlny super, dla porównania odłączyłem dwie inne świetlówki i jasność w akwarium była niemal identyczna.
Nie jestem pewien czy to w czym pomogło.
Zbieranie ręcznikiem papierowym to jak ze skimerem, zabieg tymczasowy.
Myślałem o większych podmianach wody bo cos sobie ubzdurałem że może przyczyną może być DOC , jednak nie mogę takich podmian zrobić, kotnik wisi w akwarium z narybkiem i nie ma mowy o przenoszeniu, musi tak zostać.
Może macie jakieś inne sposoby jeszcze?
Może
Avatar użytkownika
miroon
Donator
 
Posty: 973
Dołączył(a): 31 gru 2013, o 01:02
Lokalizacja: Bolesławiec, Venlo

Re: Sposób na film białkowy.

Postprzez korzon » 15 mar 2014, o 23:07

U mnie pomogła pistia(tak myślę) nie mogłem niczym usunąc trwale aż do momentu zakupu pistii ;)
Avatar użytkownika
korzon
weteran
 
Posty: 2324
Dołączył(a): 30 lip 2013, o 13:13
Lokalizacja: Walbrzych

Re: Sposób na film białkowy.

Postprzez miroon » 15 mar 2014, o 23:37

Miałem jeszcze podać link do akwarium bo to dość ważne.
Akwarium jest bardzo zarośnięte, a co za tym idzie odlatujące liście z dolnych partii roślin czy też nawet w niewielkiej ilości zalegający pokarm może być przyczyna powstawania nalotu na tafli.
Tego się nie da zauważyć, a grzebanie na okrągło nie jest dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę dla i tak płochliwych ryb jakie mam.
post12856.html?hilit=opti%20color%20tank#p12856
Avatar użytkownika
miroon
Donator
 
Posty: 973
Dołączył(a): 31 gru 2013, o 01:02
Lokalizacja: Bolesławiec, Venlo

Re: Sposób na film białkowy.

Postprzez Jarimeni » 16 mar 2014, o 12:06

A ja potwierdzę obserwacje Korzona, coś jest na rzeczy z tą pistią. U mnie zdychała dopóki kręciła się w kółko, a odkąd mam dębówkę mexykańską, która płożąc się po powierzchni wody zatrzymuje pistię, to ona już rośnie ładnie mimo pokrywy i również od tego czasu nie mam już błony na tafli.
Poland cannot into space ...
Jarimeni
Użytkownik
 
Posty: 37
Dołączył(a): 10 paź 2013, o 09:15

Re: Sposób na film białkowy.

Postprzez korzon » 16 mar 2014, o 12:18

A jednak ktoś to potwierdza. Coś w tym jest najwyrazniej
Avatar użytkownika
korzon
weteran
 
Posty: 2324
Dołączył(a): 30 lip 2013, o 13:13
Lokalizacja: Walbrzych

Re: Sposób na film białkowy.

Postprzez victus » 16 mar 2014, o 12:45

Też robiłem kilka podejść z pistią i zawsze mi się rozpuszczała i gniła ale fakt, pływała luzem w te i nazad. Myślałem, że może z oświetleniem coś nie tak, że je pali, potem miałem HQI i kolejne podejście i znów to samo i w końcu machnąłem ręką na nią :oops:
Avatar użytkownika
victus
Grupa DFA
 
Posty: 1214
Dołączył(a): 16 gru 2009, o 17:52
Lokalizacja: Wrocław / Żórawina

Re: Sposób na film białkowy.

Postprzez korzon » 16 mar 2014, o 12:50

Pistia nie może mieć zanurzonych liści, co często się zdarza przy deszczowni lub dużej ''fali''. Wtedy się rozpuści. Pokrywa też może robic swoje bo wtedy jest duża wilgotnośc pod nią.
Avatar użytkownika
korzon
weteran
 
Posty: 2324
Dołączył(a): 30 lip 2013, o 13:13
Lokalizacja: Walbrzych

Re: Sposób na film białkowy.

Postprzez Inekane » 16 mar 2014, o 13:07

A u mne tej sposób niestety nie podziałał.
Ale duzo roślin powierzchnoeych nie lubi HQI, u mnie pistia tez sie nie chciała trzymać jeśli była bezpośrednio pod lampą, nieco dalej trochę z nią lepiej.
Avatar użytkownika
Inekane
Użytkownik
 
Posty: 207
Dołączył(a): 13 mar 2013, o 18:36
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Sposób na film białkowy.

Postprzez Progress » 16 mar 2014, o 13:21

victus napisał(a):Też robiłem kilka podejść z pistią i zawsze mi się rozpuszczała i gniła ale fakt, pływała luzem w te i nazad. Myślałem, że może z oświetleniem coś nie tak, że je pali, potem miałem HQI i kolejne podejście i znów to samo i w końcu machnąłem ręką na nią :oops:

U mnie wszystkie rośliny powierzchniowe wymarły po zainstalowaniu cyrkulatora, który robi "pralkę" w akwarium - wydaje się więc, że nie znoszą ruchu powierzchni wody. Wczytując się w różne źródła można zobaczyć, że właściwie wszystkie rośliny unoszące się na powierzchni (pewnie są jakieś wyjątki od tej reguły) rosną w miejscach zacisznych, gdzie brak jest wyraźnego prądu wody. Widocznie więc nie są w stanie poradzić sobie gdy ten prąd jest duży. Ale fizjologicznego podłoża tego zjawiska nie znam (trzeba się dokształcić :)).
Sprzedam ryby z tego wątku: world-of-cats-cat-fishe-s-of-the-world-t2953.html (sumokształtne i kosiarki).
rozne-sumy-i-kosiarki-t6284.html
Progress
Stały bywalec
 
Posty: 283
Dołączył(a): 7 lis 2010, o 18:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sposób na film białkowy.

Postprzez korzon » 16 mar 2014, o 15:02

Pistia niestety lubi wodę stojącą. Sam ustawiam deszczownię pod wodą i robię lekką falą żeby napowietrzyć akwa. I zauważyłem że faktycznie zle to znosi dlatego oddzieliłem połowę powierzchni korzeniem aby pistia zatrzymała się na nim i jest ok. Rośnie ;)
Avatar użytkownika
korzon
weteran
 
Posty: 2324
Dołączył(a): 30 lip 2013, o 13:13
Lokalizacja: Walbrzych

Re: Sposób na film białkowy.

Postprzez miroon » 30 wrz 2014, o 23:27

Dziwne że jak rośliny dotknęły powierzchni w moim akwarium to powłoka bakteryjna ( film białkowy) znikała.
Zbadam to bliżej.
Avatar użytkownika
miroon
Donator
 
Posty: 973
Dołączył(a): 31 gru 2013, o 01:02
Lokalizacja: Bolesławiec, Venlo

Zostaw komentarz


Powrót do Chemia wody

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość