.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Takashi Amano 天野尚

[ Komentarze Facebooka]

Moderator: Grupa DFA

Takashi Amano 天野尚

Postprzez Turek » 29 kwi 2018, o 06:52

Takashi Amano urodził się 18 lipca 1954 r. W japońskim mieście Niigata. Podczas nauki w szkole, Takashi Amano wykazuje zainteresowanie akwarystyką, interesuje się malarstwem i zaczyna jeździć na rowerze.

W ciągu ponad 17 lat kariery zawodowej jako zawodowy kolarz, Takashi Amano wystąpił w 1078 wyścigach, otrzymując w sumie 1,6 miliona dolarów nagrody pieniężnej, którą zainwestował w swoje hobby związane z fotografią i projektowaniem aqua. Swoje występy w kolarstwie skończył w 1990 roku.

Od 1975 roku Takashi Amano podróżuje przez tropikalne lasy Amazonii, Afryki Zachodniej i Borneo, a także dziewicze lasy Japonii. Podczas swoich podróży poświęca dużo czasu na pracę nad serią fotografii o dzikich, rdzennych mieszkańcach, które następnie zostały zaprezentowane na kilku międzynarodowych wystawach i publikacjach.

Badania i fotografia największych lasów tropikalnych na świecie były dla Takashi Amano celem życia, później podjął kolejne ekspedycje w Rio Negro i Amazonii. Po wyprawach Takashi Amano przywiózł próbki tropikalnych ryb i roślin, unikatowe fotografie poświęcone życiu podwodnych mieszkańców tych rzek. Te obserwacje później stały się podstawą jego nowej koncepcji w akvadizayne, zwanej "naturalnym akwarium".

W 1982 roku Takashi Amano założył firmę "Aqua Design Amano" (ADA), która produkuje sprzęt do akwarium. Pod koniec lat 90. ADA wyprodukowała szeroką gamę produktów, w tym podłoża do akwariów, systemy dostarczania dwutlenku węgla i nożyczki do cięcia roślin akwariowych, w 2012 roku obrót firmy wyniósł 12,2 miliona USD. ADA zajmuje się także komercyjnym projektowaniem i konserwacją akwariów, jest sponsorem dorocznego międzynarodowego konkursu wodnego IAPLC, ustanowionego przez Takashi Amano. Będąc dyrektorem generalnym firmy Takashi Amano, osobiście zaangażował się w projektowanie i opracowywanie projektów akwariowych na dużą skalę.

Takashi Amano przeprowadził wiele wykładów na temat wyników swoich wypraw fotograficznych i obserwacji dzikich zwierząt na całym świecie, w tym w Niemczech, Włoszech, Portugalii, Polsce, Rosji, USA, Chinach, Indiach i Malezji, popierał programy mające na celu zachowanie środowiska naturalnego. Jednym z jego najnowszych projektów była staranna dokumentacja najdrobniejszych szczegółów dzikiej przyrody Japonii, ponieważ obawiał się, że proces technologiczny doprowadzi do nieodwracalnych zmian w nim.

Takashi Amano był autorem wielu albumów fotograficznych i książek, w tym albumu fotograficznego "Nature Aquarium World", albumu fotograficznego "Glass no Naka no Daishizen", przetłumaczonego na siedem języków, napisał serię artykułów poświęconych naturalnemu akwarium w autorytecie czasopisma akwariowe - Practical Fishkeeping (UK) i Tropical Fish Hobbyist (USA).


Takashi Amano był członkiem kilku organizacji, w tym Society for Scientific Photography, Society of Japanese Professional Photographers, International Environmental Association oraz Japan Association of Advertising Photographers. Amano tworzył egzotyczne zdjęcia krajobrazowe, zwracając szczególną uwagę na słodkowodne mechanizmy roślin, jaskinie, skały, strumienie, aby uchwycić estetyczne krajobrazy.
Jego prace były wystawiane na wielu wystawach, takich jak japoński "Fuji Photo Salon", 1998; w Japonii "Niitsu Art Forum", 2004; "Forest Museum of the Arts of Japan", 2004; Japonia - Nature Info Plaza, 2006; "Tokyo Metropolitan" w Museum of Photography, 2007; w Japonii - "Niigate Prefectual Civic Center", 2007; Wystawa rozrywki «Sado», 2008; Katar - "Photographic Society", 2009; Włochy - "Archivio CENTRALE DELLO Stato", 2009; Japonia - "View Fukushimagata", 2010; oraz w wielu innych muzeach i galeriach świata.

Takashi Amano zmarł w swoim własnym domu w mieście Niigata 4 sierpnia 2015 roku, na zapalenie płuc, po długiej chorobie. W ostatnich latach życia pracował nad wyborem zdjęć do autobiograficznej książki "Origin of Creation" oraz wystawy zdjęć o tej samej nazwie.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Turek
Stały bywalec
 
Posty: 216
Dołączył(a): 15 mar 2014, o 11:46
Lokalizacja: Wrocław Ogród Botaniczny

Zostaw komentarz

Powrót do Artykuły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość