.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Test filtra modułowego Aquael Multikani

[ Komentarze Facebooka]

Testy, testy i jeszcze raz testy sprzętu i akcesoriów akwarystycznych

Moderator: Grupa DFA

Test filtra modułowego Aquael Multikani

Postprzez sepher » 2 lut 2012, o 11:29

Dzięki uprzejmości Pana Pawła Zarzyńskiego z firmy Aquael trafiła dzisiaj w moje łapki paczka zawierająca nowy filtr Aquael Multikani 800. Filtr dopiero trafi do sprzedaży, tak więc mamy okazję przyjrzeć mu się jako pierwsi.

Filtr jest nietypowy: Ma możliwość rozbudowy w razie potrzeb-na przykład przy zmianie akwa na większe. Kolejne moduły można dokupywać osobno i dobierać do własnych potrzeb. Może najpierw dane techniczne których nie ma za dużo
Moc: 6 wat
Przepływ: 800l/h
Przeznaczony do akwarium: 20-320l
Pojemność jednego modułu: 1l

Co producent pisze na stronie o tym filtrze:
MULTIKANI to pierwszy na rynku filtr kanistrowy z możliwością jego rozbudowy. Początkujący adept akwarystyki kupuje z reguły stosunkowo niewielkie akwarium i – dopiero gdy już połknie na dobre akwarystycznego „bakcyla” – uświadamia sobie, że jest ono za małe dla jego potrzeb i ambicji. Kupuje wtedy większe akwarium, a później – w miarę rosnącego zapału i możliwości, jeszcze większe i jeszcze… Wraz z zakupem każdego okazalszego zbiornika staje – niestety – przed koniecznością skompletowania do niego nowego sprzętu w tym – przede wszystkim – filtra. Urządzenia te są bowiem dedykowane do określonego rozmiaru akwarium i – jak dotąd – nie było możliwości ich zaadaptowania do potrzeb większego zbiornika. Teraz taka możliwość już istnieje! Na rynku pojawił się filtr AQUAEL MULTIKANI– pierwszy na świecie filtr „skrojony” na miarę potrzeb każdego akwarysty i każdego zbiornika. Dzięki unikalnej konstrukcji może on rosnąć wraz ze wzrostem akwarium. Niemożliwe? A jednak! Filtr MULTIKANI ma postać cylindrycznego pojemnika wyposażonego w pokrywę z zaworami odcinającymi. Pojemnik ten wypełniony jest mediami filtracyjnymi (w zestawie są to gąbka i wkład ceramiczny) sprawnie oczyszczającymi wodę. Na tym jednak nie koniec. W ofercie AQUAEL znajduje się bowiem szeroki wybór gotowych do użycia pojemników dodatkowych wypełnionych różnorodnymi wkładami mechanicznymi, biologicznymi lub chemicznymi. Można je ze sobą łączyć liniowo (tworząc kolumny) i szeregowo (tworząc zespoły kolumn) sukcesywnie powiększając pojemność mediów filtracyjnych w filtrze. Maksymalnie można zintegrować ze sobą nawet 8 pojemników! W rezultacie – w zależności od ich ilości – urządzenie może współpracować równie dobrze z 20-litrowym (posiada płynną regulację wydajności) jak i nawet 300-litrowym akwarium! Urządzenie napędza niezależna pompa o wydajności 650 l/h, którą można instalować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz akwarium. Dzięki takiemu rozwiązaniu pojemniki filtracyjne można lokować nie tylko pod akwarium, ale również obok niego lub nawet powyżej poziomu wody. Czyszczenie filtra jest niezmiernie proste bowiem zawór odcinający z funkcją by-pass umożliwia swobodne odcięcie dopływy wody do pojemników filtracyjnych bez konieczności wyłączania pompy. Wymiana pojemników jest bardzo prosta dzięki specjalnym kluczom dołączonym do filtra. Filtr MULTIKANI jest doskonałym wyborem dla wszystkich akwarystów, którzy noszą się w przyszłości z zamiarem zamiany swojego zbiornika na większy. Dzięki możliwości swobodnej rozbudowy tego urządzenia mogą nie tylko oszczędzić pieniądze, ale również zapewnić w nowym akwarium ciągłość filtracji biologicznej wydatnie przyspieszając w ten sposób proces jego dojrzewania i zapewniając krystaliczną czystość wypełniającej go wody.

możliwość rozbudowy (do 8 modułów)
uniwersalny (do akwariów od 20 do ponad 300 l)
kompletna filtracja
niezależna pompa zewnętrzna
funkcja by-pass
łatwy w instalacji i obsłudze
szeroka gama akcesoriów dodatkowych


Pudełko jest solidne, utrzymane w kolorystyce firmy. Do mnie trafiła angielskojęzyczna wersja pudełka, w sklepach na terenie kraju będzie gościła polska wersja pudełeczka.

Obrazek

Obrazek

Zawartość pudełka:
W zestawie mamy:
Jeden moduł filtra (zwany dalej słoiczkiem;)
Pompkę/głowicę napędzającą całą konstrukcję
Węże 14/18 o długości 120cm
Rurki przelewowe
Dwa kolanka
Wylot
Zestaw przyssawek do głowicy.

Obrazek

Korpus filtra (nazwa producenta) Słoiczek (nazwa Sephera)

Obrazek

Z góry wygląda jak normalny filtr. Posiada regulację mocy, możliwość wypięcia węży. Ciekawostką jest iż wypięcie węży nie powoduje zatrzymania przepływu, woda cyrkuluje po prostu w wężach(funkcja by-pass) . Regulacja chodzi dosyć płynnie, nie na tyle jednak aby spowodować samoistne lub przypadkowe przesunięcie się dźwigni.

Obrazek

Z boku już wygląd jest nietypowy. Zwraca uwagę przeźroczysta obudowa przez którą widać media jak i system otwierania filtra który jest podobny do wykręcania wiertła z wiertarki. Widać podobne jak w wiertarce listwy z zębami do których używa się specjalnego klucza.

Obrazek

Biorąc pod uwagę iż musi być zapewniona szczelność połączeń miedzy słoiczkami to rozwiązanie to wydaje się sensowne.
Na "wieczku słoiczka" jest specjalne miejsce gdzie można przypiąć klucz (chociaż jak znam życie i wiertarki to klucz będzie drugim po filtrze hitem sprzedażowym)

Obrazek

Widok z dołu:

Obrazek


Do odkręcenia słoiczka przy pomocy klucza nie trzeba jakiejś specjalnej siły, jednakże nie da się go odkręcić ręką.
Jak widać filtr pracuje na standardowej zasadzie pobierania wody z dna filtra. Układ mediów jest dowolny, wedle uznania użytkownika. W filtrze który trafił do mnie zastosowano 2 gąbki o średniej strukturze oraz zeolit

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak już napisał producent słoiczki można ze sobą łączyć dowolnie, maksymalnie do 8szt.

Pompka/Głowica
Głowica jest podobna do tej znanej z filtrów minikani jednakże ma zdecydowanie większą wydajność. Minikani dysponował przepływem 300l/h (wersja 80) i 350l/h (wersja 120) zaś multikani ma max przepływ 800l/h.
Obrazek

Podobnie jak w głowicach minikani i ta może pracować wewnątrz i na zewnątrz akwarium. Producent gwarantuje zarówno jej wodoszczelność w przypadku używania wewnątrz jak i odpowiednie chłodzenie w przypadku używania na zewnątrz.

Dostęp do wirnika jest bardzo prosty, wręcz błyskawiczny.:
Obrazek

Instrukcja dołączona do filtra jest krótka ale treściwa. Wprawdzie nie dorównuje tym od filtrów unimax, jednak zawiera wszystko co potrzeba.

Tyle w temacie pierwszych oględzin filterka. Moje wnioski są takie iż może to być hit. Raz że brakuje porządnego filtra zewnętrznego do akwariów typu cube, dwa iż jest to w sumie pierwszy zewnętrzny filtr pozwalający na rozbudowę. Konstrukcja jest stosunkowo prosta, zobaczymy jak będzie z wydajnością. Brakuje mi trochę dołączenia deszczowni w zestawie (jest wyszczególniona w instrukcji jako dodatkowa opcja)
sepher
Użytkownik
 
Posty: 193
Dołączył(a): 23 mar 2010, o 22:43

Re: Test filtra modułowego Aquael Multikani

Postprzez sepher » 2 lut 2012, o 11:29

Oczywiście ciekawość nie pozwoliła mi zostawić filtra na późniejszy czas ;)
Jako iż mam tylko jeden słoiczek filtr trafił do świeżo zalanej kostki 30x30x30.
Dwie rzeczy mi się nie spodobały: Pierwsza to brak przyssawek do rurek przelewowych. Niestety Aquael nie dostarcza ich w komplecie co moim zdaniem nie powinno mieć miejsca: Nie jest to drogi element a ważny. Druga sprawa to same rurki przelewowe.

Obrazek

Są za długie do małych akwa... Multikani mógłby być idealnym uzupełnieniem luki na rynku filtrów do małych akwa (do tego chyba zresztą aspiruje gdyż na opakowaniu jest informacja że do akwarium od 20l) jednakże przy wysokości akwarium 30cm trzeba będzie ciąć rurki, nie mówiąc już o braku możliwości umieszczenia głowicy wg wskazań producenta na szybie akwarium.

Tyle czepiania się... Czas na sprawdzenie przepływu:
Pierwszy test to podniesienie wody z podłogi na wysokość 1,4m. I tutaj mamy dobry wg mnie wynik 1m 14s do napełnienia 10l wiaderka. Czyli przez 3600 sek (1h) możemy napełnić 48,5 wiaderek razy 10l to daje nam 485l/h.

Obrazek

Drugi test został przeprowadzony już z poziomu na jakim stoi akwarium. Tym razem czas wyniósł 59s. 3600/59s=61*10l=610l/h
Węże cały czas w oryginalnym rozmiarze 120cm.

Obrazek


Jeszcze jedna ciekawostka wypatrzona w manualu: Filtra nie trzeba przy większej konfiguracji układać w wieżę liniowo, można je połączyć też szeregowo:
Obrazek

Rozwiązaniem zbyt długich przelewów dla mnie okazały się dołączone kolanka. Są dobrze dopasowane i idealnie pasują jak i na przelewy tak i na węże.
Obrazek

Po ściągnięciu kaskady filtr zajął jej miejsce na tyłach akwa
Obrazek

Głowica ma niewielkie wibracje, jednak są one dosyć dobrze wytłumiane przez dołączone przyssawki. Nie zmieniają się one też w przypadku skręcenia przepływu.

Generalnie na chwilę obecną moje odczucia to: Fajny filtr kubełkowy do małych akwa, w sumie jedyny sensowny. Wprawdzie miałem okazję posiadać wyrób chiński o nazwie cyclone cy-20 który w porównaniu z multikani był jakimś nieporozumieniem.
Cóż, poczekamy na odpowiedź Aquaela dotyczącą sugerowanych cen detalicznych, jeżeli nie trzasną ceny że klękajcie narody to mogą zmonopolizować rynek filtracji małych akwa.
sepher
Użytkownik
 
Posty: 193
Dołączył(a): 23 mar 2010, o 22:43

Re: Test filtra modułowego Aquael Multikani

Postprzez 1marcius » 20 lut 2014, o 02:19

tak wszysto fajnie tylko powiedzcie mi teoretycy z kad wezmiecie 2gie wieczko aby polaczyc 2 moduly po 3 sloiki ? bo w sprzedazy ich niema osobno - cokupicie 2gi filtr dla wieczka ?
1marcius
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): 20 lut 2014, o 02:15

Re: Test filtra modułowego Aquael Multikani

Postprzez sepher » 20 lut 2014, o 07:01

Teoretycznie "zkądowni"... Używaj proszę korekty która jest wbudowana w każdą przeglądarkę...
A praktycznie to można nabyć każdy element osobno jeżeli wiemy gdzie pytać ;)
sepher
Użytkownik
 
Posty: 193
Dołączył(a): 23 mar 2010, o 22:43

Re: Test filtra modułowego Aquael Multikani

Postprzez Andrzej » 20 lut 2014, o 07:58

1marcius napisał(a):tak wszysto fajnie tylko powiedzcie mi teoretycy z kad wezmiecie 2gie wieczko aby polaczyc 2 moduly po 3 sloiki ? bo w sprzedazy ich niema osobno - cokupicie 2gi filtr dla wieczka ?

Zarejestrowałeś się po to aby pisać ironiczne posty w Naszym kierunku?
Takie pytania kieruj do producenta sprzętu, a nie do jego użytkowników.
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2552
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: Test filtra modułowego Aquael Multikani

Postprzez mrd_AQ » 20 lut 2014, o 08:25

W sumie to nie boli jakoś wpisać w wyszukiwarkę:

http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... lla-search

Ach ta młodzież... wszystko dać do rączki bo inaczej nie znajdzie :)
Avatar użytkownika
mrd_AQ
Stały bywalec
 
Posty: 269
Dołączył(a): 14 gru 2013, o 16:50
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Test filtra modułowego Aquael Multikani

Postprzez Szymijohn » 20 lut 2014, o 08:54

No patrz a ja szukałem i nie znalazłem ;)
Ale pewnie dlatego, że szukałem innymi słowami kluczowymi :P

Wysłane z mojego GT-I9105P przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Szymijohn
Donator
 
Posty: 1027
Dołączył(a): 26 gru 2013, o 19:42
Lokalizacja: Nowogrodziec/Wrocław-Strzeganowice

Re: Test filtra modułowego Aquael Multikani

Postprzez miroon » 20 lut 2014, o 16:11

tak wszysto fajnie tylko powiedzcie mi teoretycy z kad wezmiecie 2gie wieczko aby polaczyc 2 moduly po 3 sloiki ? bo w sprzedazy ich niema osobno - cokupicie 2gi filtr dla wieczkaO 2.15 szare komórki nie pracują na dobrym poziomie.
Proszę, pierwszy przykład.
http://lmgtfy.com/?q=+filtry+multikani+allegro
Avatar użytkownika
miroon
Donator
 
Posty: 973
Dołączył(a): 31 gru 2013, o 01:02
Lokalizacja: Bolesławiec, Venlo

Zostaw komentarz


Powrót do Testownia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości