.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Testy filtra Ikola 350

[ Komentarze Facebooka]

Testy, testy i jeszcze raz testy sprzętu i akcesoriów akwarystycznych

Moderator: Grupa DFA

Testy filtra Ikola 350

Postprzez sepher » 2 cze 2011, o 11:24

Dzięki uprzejmości Pana Aleksandera Motelewskigo trafił w moje cudne łapki filtr kubełkowy Ikola 350. Przeznaczony do akwariów o pojemności do 350l.
Troszeczkę specyfikacji:
Przepływ: 760l/h
Pobor mocy 13w
I niestety więcej danych nie sposób znaleźć.. No ale ok, sprawdzimy sobie to w praktyce.

Zaczynamy więc opis:
Pudełeczko jest estetyczne, kolorowe, przyciągające oko. Zamontowana w pudełku rączka umożliwia wygodne przytachanie filtra z sklepu itp. Jednakże brakuje informacji technicznych (poza przepływem i mocą pobieraną przez filtr)

Obrazek

Filtr zapakowany jest porządnie, zabezpieczony przed uszkodzeniem przy na przykład cyrkowej działalności pewnej państwowej instytucji dostarczającej przesyłki. Drobne elementy są w oddzielnych pudełeczkach.

Zawartość opakowania:
Obrazek

Panowie z Ikoli !!! Ta instrukcja woła o pomstę do nieba !!! 4 strony A5 to naprawdę nie jest instrukcja... O ile ja sobie poradzę, tak początkujący użytkownik na pewno będzie miał spore problemy...

W opakowaniu mamy:
Filtr
węże długości 1,5m (kolejna uwaga: białe węże będą się szybko zapychały glonami)
rurki przelewowe
2 kolanka
6 przyssawek z uchwytami
Dłuuugą deszczownię (duży plus za rozmiar)
Koszyk zasysający
Alternatywny wylot wody (dosyć ciekawy kształt)
Zawory
Tą nieszczęsną "instrukcję"

Moje wrażenia z wykonania są bardzo mieszane... O ile filtr jest wykonany z dobrego materiału, starannie wykończony (brak ostrych krawędzi, wlewek plastiku itp) tak dwa kolanka zepsuły miłą atmosferę...:

Obrazek

Bez urazy ale lepiej wygląda rurka gięta nad zapalniczką ;)

Filtr do złudzenia przypomina eheimy z serii 222x. Kształt jest identyczny, rozplanowanie elementów wręcz lustrzane. Brakuje czegoś co umożliwia szybkie wypięcie filtra z węży.

Tak więc przyszedł czas zaglądnąć do środka:
Obrazek

Do dyspozycji mamy 2 kosze, jako wkłady dostajemy włókninę, gąbkę, ceramikę oraz węgielek. Tak więc od razu w moim wypadku przekonfigurowanie mediów filtracyjnych. Włóknina jest mi zbędna, węgiel też. Pojemność kubełka jest nieznana, przy zalewaniu sprawdzę to zalewając kubełek miarką.

Tyle z wrażeń zawartości pudełka.
Opinia: Hmm szczerze mówiąc mieszana.. Jakość wykonania która jest naprawdę dobra (poza nieszczęsnymi rurkami) koliduje z brakiem szybkiego wypinania kubła czy też pompką do szybkiego zalewania. Producent wprawdzie pod odkręcanym dekielkiem umieścił otwór do zalewania filtra
Obrazek


Jak to się sprawdzi w praktyce zobaczymy. Z doświadczenia wiem że cudowne pompki w aquaelach, tetrach czy jbl'ach potrafiły napsuć mi nerwów.
Plusy:
-Jakość wykonania bijąca na głowę na przykład jbl e900
-Długa deszczownia
-Dobrze zrobione przyssawki (nie trzeba nacisku 100kg aby raczyła się przykleić)
-Kosze mają solidne uchwyty do wyciągania (mimo prób siłowych nie udało mi się ich połamać (pozdrawiamy firmę tetra gdzie po paru miesiącach wszystkie były potrzaskane)

Minusy:
Brak wypinania węży.
Te nieszczęsne kolanka.
Białe węże.
Instrukcja.

Dzisiaj lub jutro postaram się odpalić filtr w środowisku bojowym
Wcześniej spróbuję zrobić pomiary rzeczywistego przepływu oraz pojemności kubełka.
sepher
Użytkownik
 
Posty: 193
Dołączył(a): 23 mar 2010, o 22:43

Re: Testy filtra Ikola 350

Postprzez victus » 2 cze 2011, o 18:43

Muszę jeszcze dopowiedzieć, że te duże kształtki, powroty i wlewy są bardzo solidnie wykonane i do złudzenia przypominają eheima, mógłbym powiedzieć, że to są kształtki eheima ale bez jego loga.
Co na temat węży, fakt, białe bardziej przepuszcza światło co skutkuje glonieniem się węży od środka. Damian nie zwrócił uwagi na twardość węży, które wg mnie w dotyku są trochę za miękkie, co może powodować ich załamywanie.
Z drugiej strony, jedynym miejscem gdzie mogą się załamać to przy króćcach wlotu i wylotu z filtra, gdy zostanie troszkę za długi wąż (wtedy należy go skrócić).
Z trzeciej strony 1,5m to nie dużo jak na wąż do akwarium 350L.
Akwaria takie często mają długość 120-150cm, licząc, że filtr stawiamy w szafce na dole, szafka ma około 70cm, szkło 50cm to mamy 120cm, czyli zostaje luzem z 30cm. Wiadomo długość kształtki, wysokość kubełka (można odjąć 40cm), czyli mocno zaokrąglając użytkujemy 80cm węża, 70cm odcinamy i nie wiadomo co z nim zrobić (węże z filtrem przyszły w odcinkach 2x1,5m). Jeżeli chcemy rozplanować cyrkulację w akwa tak, że w jednym rogu wylot, z drugiej wlot do filtra, to czy starczy nam odcinek 1,5m? Szafka+akwa = 120cm wysokości, długość akwarium 120-150cm. Nie starczy nam węża by przeciągnąć go z jednego boku akwa do drugiego na dół, do szafki, a przydałoby się wtedy te 70cm odcinka. Ból jest ten, że producent dostarcza nam wąż w kawałach, zamiast samemu sobie dociąć do odpowiedniej długości.
Tyle na razie z moich popołudniowych rozważań.
Avatar użytkownika
victus
Grupa DFA
 
Posty: 1214
Dołączył(a): 16 gru 2009, o 17:52
Lokalizacja: Wrocław / Żórawina

Re: Testy filtra Ikola 350

Postprzez sepher » 2 cze 2011, o 19:03

Vic ja akurat stosuję metodę wlot i wylot w jednym miejscu. Wylot leci w akwarium po górze, wlot jest na dole co zapewnia sensowną cyrkulację wody.
sepher
Użytkownik
 
Posty: 193
Dołączył(a): 23 mar 2010, o 22:43

Re: Testy filtra Ikola 350

Postprzez victus » 3 cze 2011, o 10:13

Różne są konfiguracje i zapotrzebowanie konsumenta, dlatego uważam, że węże powinny być dłuższe mimo wszystko. W większych akwariach często stosuje się inne, niestandardowe ustawienia, np u mnie jest fluval 205 i unimax 700 czyli 3 rurki zasysające i trzy wyloty.
Avatar użytkownika
victus
Grupa DFA
 
Posty: 1214
Dołączył(a): 16 gru 2009, o 17:52
Lokalizacja: Wrocław / Żórawina

Re: Testy filtra Ikola 350

Postprzez sepher » 3 cze 2011, o 15:33

Let's go
Tak więc pora zaprząc filterek do pracy.
Po zmianie wkładów (wykopałem węgiel, dosypałem ceramiki), podczas płukania postanowiłem zmierzyć pojemność kubełka. Mając do dyspozycji niewiele sprzętów temu służących posiłkowałem się strzykawką 20ml (nie, nie cieszcie się, nie zalewałem kubełka strzykawką) którą odmierzyłem ile wchodzi do pełnego kubka, po czym kubeczkiem napełniałem filtr. 27 kubeczków po 270ml daje nam prawie 7,3l pojemności (kubełek zalany na max do zaworów)
Wiadomo iż w związku z moim sprzętem może pojawić się drobny błąd, jednakże nie będzie on wielki.

Odpalamy!
Testowo odpaliłem kubełek w wiaderku, co by sobie wykryć ew przecieki itp. Filtr zalał się bez żadnego problemu (pozdrawiamy filtry z pompką!) jednakże cały czas wraz z wodą leciało powietrze... Po dokładnym dochodzeniu okazało się iż popełniłem błąd.. Kubełek ładnie się odpowietrzał, jednak wylot był obok wlotu i zrobiło się samozapowietrzające urządzenie ^^

Cisza, słyszę ciszę !
Kultura pracy jest wysoka. Po usunięciu powyższego błędu kubełek błyskawicznie odpowietrzył się bez mojej ingerencji i zapadła cisza. szum jest minimalnie, jestem naprawdę zaskoczony.

Ups, wywróciło się :(
W ramach moich dziwnych pomysłów postanowiłem sprawdzić co się stanie gdy filtr "wywróci się" podczas pracy. Tak więc położyłem go na boku, po chwili wyleciały jakieś zagubione resztki powietrza i koniec. Zero przecieków, zero hałasu itp.

Pompujemy, czyli przepływ
Chciałem wiedzieć jaką rzeczywistą przepływ ma filterek. Jako iż nadchodził czas podmiany wody, tak więc mierzony był czas ściągnięcia z akwarium 25l do podstawionej banieczki. Filtr ma następujące wkłady: kosz 1 włóknina + gąbka, kosz 2 ceramika.
Przy okazji jak zwykle udało mi się go zapowietrzyć (podczas przenoszenia rurki zassały powietrze, jednakże po raz drugi filtr błyskawicznie sobie z tym poradził)
Za stoper posłużył telefon marki nokia jakaś tam.
Baniaczek został napełniony w ciągu 1min 49 sek.
Tak więc proste obliczenia: 3600 sekund w godzinie dzielimy na 109 sekund w jakim filtr napełnił baniaczek 25l (z lekką górką) to daje nam 33,02 baniaczka napełnionego w godzinę pomnożonych przez 25l w baniaczku co daje nam 550l/h. Lekkim przekłamaniem może być to iż baniaczek znajduje się ciut niżej niż akwarium (jakieś 15 cm) jednakże nie powinno mieć to dużego wpływu na wynik. Reasumując: Jak na filtr z wkładami jest to dobry wynik, dodając do tego że pół dużego kosza włókniny raczej nie jest super przepływowe.

W ramach kolejnych zabaw bawiłem się w zapowietrzanie filtra. Tutaj jest naprawdę rewelacyjnie: filt radził sobie doskonale w każdym przypadku, bez żadnej ingerencji z mojej strony.

W dzisiejszym odcinku wystąpili:
W rolach głównych
Filtr Ikola 350: jako testowany filtr
Akwarium 264l 120x40x55 jako środowisko testowe
(Wysokość górnej krawędzi akwa od podłogi 135cm.)
W ramach testerów:
Sepher: jako Sepher:
Rasbory szkliste: jako rybki 1-20
Śmiglaczki birmańskie jako rybki 21-50
Promienniczki ladegesi jaki rybki 51-60
Niezliczona ilość małych zbrojników, krewetek amano oraz 4 atye gabońskie (ponoć gdzieś są w tym akwa)

Chciałem zrobić takie fajne napisy jak na koniec filmu ale się nie dało :/
sepher
Użytkownik
 
Posty: 193
Dołączył(a): 23 mar 2010, o 22:43

Re: Testy filtra Ikola 350

Postprzez apri cort » 9 cze 2011, o 13:18

A daj jeszcze na koniec jakąś porównywarkę cen: czy filtr można kupić bezpośrednio u producenta czy tylko w sklepach netowych i to one narzucają sobie cenę jaką chcą?
apri cort
Stały bywalec
 
Posty: 257
Dołączył(a): 22 wrz 2010, o 09:10
Lokalizacja: Wrocław

Re: Testy filtra Ikola 350

Postprzez OxyOne » 9 cze 2011, o 23:37

Widziałem go na własne oczy. Wyglada ciekawie. Mnie podobaja sie weze dokładnie mowiac ich grubosc tylko szkoda ze przezroczyste.

Do chłodzenia wodnego komputera byłyby super... :twisted:
Avatar użytkownika
OxyOne
Grupa DFA
 
Posty: 512
Dołączył(a): 17 lut 2011, o 22:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Testy filtra Ikola 350

Postprzez apri cort » 10 cze 2011, o 16:08

Jeśłi węże będą schowane za akwa z ciemnym tłem, to chyba ich kolor nie ma znaczenia? W końcu mało światła tam dochodzi.
apri cort
Stały bywalec
 
Posty: 257
Dołączył(a): 22 wrz 2010, o 09:10
Lokalizacja: Wrocław

Re: Testy filtra Ikola 350

Postprzez sepher » 15 cze 2011, o 07:58

Apri, chodzi o to że szybciej zarosną glonami...
sepher
Użytkownik
 
Posty: 193
Dołączył(a): 23 mar 2010, o 22:43

Zostaw komentarz


Powrót do Testownia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość