.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Zakładanie akwarium na poważnie

[ Komentarze Facebooka]

Ogólne dyskusje

Moderator: Grupa DFA

Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez rybazmarsa » 19 lip 2015, o 16:26

Witam. Akwarium mam już od 1,5 roku i robiłem restart z 3 razy. Za każdym razem popełniałem głupie błędy lub nie dbałem o akwarium jak powinienem (nie zwracałem uwagę na odpowiednie oświetlenie czy parametry wody). Jednak ostatnio mnie tchnęło i chciałbym wziąć się za to na poważnie. Czytałem trochę o akwarystyce, wiem gdzie zrobiłem błędy. Chciałbym tylko zadać Wam parę pytań i mam nadzieję, że pomożecie, a ja w przeciągu miesiąca założe super baniaczek i będę mógł się Wam pochwalićSmile

Przede wszystkim co mam?

-54l
-Filtr FZN2 - mechanika - gąbka, biologia - ceramika
-Oświetlenie - jedna T8 15W - ale chce dołożyć albo 2 paski LED, albo jedną jarzeniówkę (zobaczę jak będzie z finansami)
-Grzałkę mam, jednak nie używam bo mieszkanie mam wiecznie ciepłe i temperatura jest koło 24,5 do 25 st.
-Teraz mam razbory klinowe i czerwonopręgie, otoska i kardynałki - będę wybierał bardzo podobne rybki do nowego akwa
-akwarium będzie jak najbardziej roślinne - i to bardzo roślinne

Co z podłożem? Czy mam wybrać jakichś żwirek i dodać np. Florapol? Czy jakieś podłoże aktywne (cena nie gra roli póki co;) )? Chciałbym stworzyć jak najlepsze warunki - zrobić akwarium w koncu na porządnie.

Problem z kranówą - koło 8 PH. I tak cały czas. Jednak rybki i roślinki mi rosną (nawożę Carbo). Jednak chciałbym mieć bardziej wymagające rośliny i zmniejszyć te PH (szyszki?)

Nie mam teraz korzenia i na pewno będę chciał dodać.

Na co liczę? Na takie coś: https://www.youtube.com/watch?v=gi-mwRJ6ROU .Oczywiście zainwestuje w wszelakie kropelkowe testy, by na bieżąco badać parametry.

Napiszcie mi czy gdzieś źle myślę? Akwa będzie zupełnie od nowa więc te rybki oddam do zoologicznego - nie wytrzymają w wiadrze 3 tygodnie (czas dojrzewania nowej wody), a u nowego właściciela będzie im dobrze.

Doradźcie proszę, żebym nie zrobił kolejnych błędów.

Czy ewentualnie neonki w takim zbiorniku mogą być? Czytałem, że musi być większy litraż, ale co oglądam filmiki to neonka mają nawet w mniejszych zbiornikach.
rybazmarsa
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 19 lip 2015, o 16:25

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez rutek6 » 20 lip 2015, o 15:01

Kiepskie zainteresowanie tematem ;) ,pierwszy post i Twoje podejście na poważnie trochę mnie rozczarowało, bo to co Ciebie interesuje jest na Forum, tylko trzeba poświęcić trochę czasu i czytać :D . To jest Forum i myślę że mamy sobie pomagać w utrzymaniu akwarium,wymieniać się pomysłami,przepisami leczenia itd.
Uważam,że to Tobie ma się podobać aranż i wykonanie,dlatego zrób swoje,a ludziska Ci doradzą co trzeba poprawić lub zmienić :) .
Forum to nie jest restauracja, gdzie wszystko masz podane na tacy ;) ,tylko Masterchef :D gdzie Ty pokazujesz swoje dzieło,a my oceniamy,podziwiamy i doradzamy. Nie uważam siebie za eksperta, ale zawsze pomogę ;) .
Mirek
Avatar użytkownika
rutek6
Donator
 
Posty: 361
Dołączył(a): 26 lut 2012, o 17:42
Lokalizacja: Ciechów (dolnośląskie)

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez rybazmarsa » 20 lip 2015, o 15:37

ok rozumiem. W takim razie zadam pytanie inaczej.

Nie mam zielonego pojęcia co to są za rośliny: https://www.youtube.com/watch?v=gi-mwRJ6ROU . Czy ktoś może mi poradzić jakie podłoże będzie dla nich najlepsze? czy są to rośliny lubiące wodę twardą? Co do PH to wiem już, że będę używał szyszek olchy czarnej. Oświetlenie będę tylko LEDowe dokładał.
rybazmarsa
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 19 lip 2015, o 16:25

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez rutek6 » 20 lip 2015, o 15:54

rybazmarsa napisał(a):ok rozumiem. W takim razie zadam pytanie inaczej.

Nie mam zielonego pojęcia co to są za rośliny: https://www.youtube.com/watch?v=gi-mwRJ6ROU . Czy ktoś może mi poradzić jakie podłoże będzie dla nich najlepsze? czy są to rośliny lubiące wodę twardą? Co do PH to wiem już, że będę używał szyszek olchy czarnej. Oświetlenie będę tylko LEDowe dokładał.

Na temat roślin się nie wypowiem,ale co do zakwaszania wody szyszkami olchy to mizerny spadek Ph ;) osiągniesz ;).
Musisz poczekać na wypowiedź jakiegoś forumowicza mającego podobny aranż,czeka Ciebie na pewno dozowanie nawozów,dobór oświetlenia wraz z dodawaniem Carbo lub CO2.
Ja jestem miłośnikiem biotopu BW i nie mam takich problemów ;) .
Mirek
Avatar użytkownika
rutek6
Donator
 
Posty: 361
Dołączył(a): 26 lut 2012, o 17:42
Lokalizacja: Ciechów (dolnośląskie)

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez Serqu » 20 lip 2015, o 16:21

Jeśli chodzi o rośliny to na załączonym obrazku masz microsorum i anubiasa rosnące na jakimś korzeniu, eleocharis i hygrocotyle z przodu oraz łodygowce: rotalę, pogostemon erekcja i limnophię.
Wrzuć sobie oświetlenie halogen led 2x20W i będzie szło jak wściekłe. Ewentualnie 2x10W i zrezygnuj z limnophili.
Warto zainwestować w filtr zewnętrzny i ewentualnie zestaw CO2.
Podłoże aktywne kup to na które cię stać, 8-9 litrów wystarczy. Jak nie masz kasy to substrat przykryj lawą.
Na temat nawożenia solami jest do znalezienia parę tematów na forum. Jeśli wolisz gotowce to wystartowałbym od potasu, po dwóch tygodniach włączył całe makro i po miesiącu spokojnie dołączył mikro i leciał już w zalecanych przez producenta dawkach.
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez rybazmarsa » 20 lip 2015, o 17:22

super odpowiedź:) do połowy mi się podobało. Później nie za wiele zrozumiałem:) mam tyły w chemii, ale się douczę zanim się wezmę na baniak:)

Jeżeli parametry będę miał dobre to chyba nie muszę się bawić w CO2?? I są do tego jakieś gotowe zestawy? W sensie wiecie, nie muszę robić bimbrownicy?

Ok kasa kasą. Kupię jakieś cudo za 70 zł i nie urośnie mi nic co chciałbym żeby urosło. Rozumiem, że czym droższe tym lepsze i bardziej ogólne?

Mam jedną świetlówkę. Mam ją wywalić i te halogeny zamontować? nie pomyślałem w sumie o halogenach..:)
rybazmarsa
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 19 lip 2015, o 16:25

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez Alart » 21 lip 2015, o 22:32

Ej, a weź napisz jakie masz problemy.

Co do tego co masz:
1. FZN-2 jest świetny do takiego akwarium, żadnego inwestowania w filtr zewnętrzny, bo to jest filtr zewnętrzny. Trzeba tylko skończyć układanie się cyklu azotowego, co w porywach może zająć np. rok.
2. Obsada. Czyli temat rzeka, proponuję wywalić wszystko i zostawić kardynałki, sztuk 10. Lub małe razbory, jak chcesz red cherry do razbor możesz się do mnie lub do kogoś na forum zgłosić, albo i kupić gdzieś w sklepie, może będą lepiej wybarwione. Na filmiku masz prawdopodobnie Rasbora espei + red cherry.
Spoiler: pokaż
Szczegóły odnośnie 2.:
I Otoski, razbory i kardynałki to ryby stadne, wręcz ławicowe. Wymagana minimalna ilość to 5, ze wskazaniem na 10.
Ia. Nie ma czegoś takiego jak otosek. Otoski, minimum 5. I w ogóle ich nie trzymaj jak nie chcesz bardzo, jak masz glony to odczyść szyby i polepsz filtrację podmieniając więcej wody (do 30% tygodniowo) lub zmniejsz obsadę.
II W tak niewielkim zbiorniku, o ile nie wiesz co robisz, nie przekraczaj zasady 1cm/1l. Licząc te wszystkie ryby średnio po 4cm masz 5(sztuk w minimalnym stadku)x4(gatunków)x4(rozmiar)=80 czyli minimum 80l.
III Kardynałki lubią wodę chłodniejszą, a razbory i otoski wprost przeciwnie.
IV Otoski to Ameryka Płd., Razbory to Azja płd-wsch, Kardynałki to Chiny. Generalnie zwyczajowo ludzie robią akwaria biotopowe, tzn. z jednego rejonu świata. Pozwala to na bezkompromisowe zapewnienie optymalnych warunków i bliższe odwzorowanie natury. Ale to jak chcesz, nikogo nie namawiam do biotopów.
V Razbora czerwonopręga dorasta do 7cm, więc raczej albo ten jeden gatunek i nic więcej, albo większe akwarium. Rybę mającą 7cm można trzymać w 60cm, ale musi mieć naprawdę dużo miejsca do pływania.
VI

3. Kranówa będzie dobra do kardynałków. Najpierw popraw obsadę, potem myśl o wodzie.
Słowo klucz "armatka torfowa". Ewentualnie RO.
4. W akwarystyce nie jest ważny zapał, ale codzienne/cotygodniowe czynności no i rozwiązywanie problemów. 3 restarty świadczą o tym, że zamiast rozwiązywać problemy i uczyć się na błędach wolałeś zaczynać od początku. Ech...
Avatar użytkownika
Alart
Stały bywalec
 
Posty: 296
Dołączył(a): 26 wrz 2013, o 17:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez rybazmarsa » 22 lip 2015, o 09:48

Czyli rozumiem że jeżeli bede miał kardynałów i razbory to nie muszę za wszelka cenę poprawiać ph wody? A co z roślinami? One też muszą mieć jakieś konkretne parametry prawda? Może i jest tak jak piszesz w 4 pkt stąd chcę wiedzieć gdzie robiłem błędy i zrobić akwarium którym bede mógł się cieszyć kilka lat...

Armata tarfowa do mojego akwarium raczej nie będzie dobra bo chcę mieć czystą wodę w sensie nie herbaciana. Skoro mam się nie bawić w ph to po co taka armatka?
rybazmarsa
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 19 lip 2015, o 16:25

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez Alart » 22 lip 2015, o 15:10

Ech, gdzie by tu zacząć...

OK.
Czyli rozumiem że jeżeli bede miał kardynałów i razbory to nie muszę za wszelka cenę poprawiać ph wody?
Wejdź sobie np. http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/kardynalek-chinski-kardynalki/ i u dołu masz taką tabelkę. I masz tam pH dla kardynałka i teraz jak porównasz sobie z naszą kranówką to chyba zmieści się w zakresie, tak?
ja napisał(a):Kranówa będzie dobra do kardynałków.
Ani słowa o razborach :bije:

A teraz tutaj: http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/razbora-klinowa-razbory-klinowe/ i masz niższe pH. Razborom warto obniżyć pH, bo to takie azjatyckie neonki. Ale nie dajmy się zwariować, jak będzie czysto i przestronnie to pH nie trzeba pilnować. :mrgreen:

To są wszystko linki z gógle, pierwszy wynik po wpisaniu polskiej nazwy gatunku.

A co z roślinami?
O, weźmy limnofilię: http://www.roslinyakwariowe.pl/baza/limnophila_aquatica/ to już nie jest pierwszy wynik w gógle. I masz pH: 5-8. Dla porównania tak łatwa rybka jak kardynałek, co wszędzie można go trzymać: 6,0-8,5. Czyli mniejszy zakres niż całkiem trudna roślina!

One też muszą mieć jakieś konkretne parametry prawda?
W zasadzie to nie, rośliny w akwarium nie potrzebują konkretnych parametrów wody, poza szczególnymi przypadkami. W naturze rośliny są zagłuszane przez inne, więc zostają te, które najszybciej rosną. W akwarium przycinasz, więc praktycznie wszystkie rośliny, które się nie rozpadną będą rosły. Ważne jest oświetlenie, a potem nawozy i CO2.

Weźmy http://www.dfa.net.pl/375l-serkowe-iwagumi-t1449.html#p6681 no i masz, można lecieć na kranówie.
Avatar użytkownika
Alart
Stały bywalec
 
Posty: 296
Dołączył(a): 26 wrz 2013, o 17:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez rybazmarsa » 22 lip 2015, o 16:26

Kolego Alart, sprostujmy parę spraw, bo widzę, że rozmowa schodzi na niższe poziomy. Akwarium mam od 1,5 roku. Nigdy nie byłem zagorzałym akwarystą. Robiłem błędy i zakładałem akwa na nowo jak zauważyłeś. Strony, które mi podałeś są mi znane. Bardzo często z nich korzystałem. Więc daruj sobie ten protekcjonalny ton. Umiem korzystać z google. Prowadziłem przez 4 lata dział na forum gitarowym o szukaniu opracowań (tzw. tabulatury). Od cholery ludzi-gamoni (czyli takich za jakiego mnie teraz uważasz) nie potrafiło wpisać w google: wehikuł czasu tab bądź wehikuł czasu chwyty a zakładało mnóstwo takich tematów. To, że znalazłem (bądź nie) informację w tabelce jak to ująłeś nie świadczy, że taka informacja w pełni mi wystarcza! Oczywiście, że sprawdzałem jakie jest ph dla ryb czy roślin, ale co z tego! Po to jest forum, aby pytać się profesjonalnych akwarystów jak takie pseudo (lub nie) informacje mają się do rzeczywistości. I jak widać mają się srak. Gdyż u mnie woda jest powyżej 8 (ph), a Razbory niby do 7,5. I stąd moje pytanie. Sprostuje dalej. Mam 27 lat. Płacę podatki mam żonę i 8 miesięcznego syna. Jestem normalnym, poważnym i inteligentnym facetem z mgr z przodu. Moje pytania wynikały z Twojego ostatniego postu. Skoro rośliny rosną na kranówie i rybki sobie też pływają w kranówie to po cholerę 100 rodzajów filtrów, RO, nawozów i innego ustrojstwa. Po to jest forum, aby nauczyć się to rozróżniać i wiedzieć, czy Razbory nie padną w wodzie o PH 0,5 większe bądź mniejsze... Trochę szacunku do ludzi.

Chciałbym podsumować.

Kupię aktywne podłoże bądź żwirek z substratem.
Oświetlenie zostaje - dodam paski led bądź przerobię na jeszcze jedną jarzeniówkę.
Roślinki dobiorę do oświetlenia.
Ryby to kardynałki i razbory (może gupiki jeszcze? nie koniecznie wszystko naraz)
Nawozy do narazie carbo i może potas - zobaczę jakie będą parametry kranówy (kupie testy kropelkowe)
Filtr zostaje jaki mam - FZN z ceramiką i gąbką.

Za kilka tygodni wrzucę zdjęcia po zalaniu akwa i po jakimś czasie.

Jeszcze pytanie (wybacz, że ośmielam się pytać o taki banał)

Czy jeżeli robię całkowity restart łącznie z wodą (tzn, zbiornik będzie dojrzewał na nowo) to czy zostawić sobie parę litrów (z 10) tej starej wody? Chodzi mi o to czy przykładowo coś jest nie tak z wodą, może jakiegoś parametru za dużo co wynika ze źle prowadzonego akwarium to czy taką wodę wleję do zupełnie nowego zbiornika to zrobi ona więcej złego czy dobrego?


Pozdrawiam i dziękuję
rybazmarsa
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 19 lip 2015, o 16:25

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez marcin2983 » 22 lip 2015, o 19:41

Stara wodę warto zostawić bo przyspieszy dojrzewanie akwarium. Filtra też raczej nie myj, przetrzymaj go w wodzie odlanej z akwarium na czas porządków i restartu. Jeżeli ph starej wody jest niewłaściwe to nic bo jak większość będzie nowej to stopniowo i tak doprowadzisz do pożądanych parametrów.

Chyba że przed restartem ryby Ci chorowały. Wtedy lepiej wszystko zdezynfekować a o starą wodę poprosić kogoś z forum lub w zoologu.
Avatar użytkownika
marcin2983
Donator
 
Posty: 946
Dołączył(a): 16 wrz 2012, o 18:15
Lokalizacja: Wrocław (Gaj)

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez Alart » 22 lip 2015, o 19:51

Zwróciłem uwagę na to, że moim zdaniem obsada do wymiany i próbowałem Ci napisać dlaczego Twoja jest zła i jak patrzeć. Może trochę zbyt protekcjonalnie, wybacz. Specjalnie nie napiszę "10-15 kardynałków i koniec", bo owszem, uważam że to dobra obsada, ale to Twoje akwarium, a nie moje.

Czytałeś ten spojler w pierwszym poście? Masz tam napisane dlaczego kardynałki i razbory razem to zły pomysł. Dlatego odsyłam na te nieszczęsne rybyakwariowe, bo tam masz napisane fajne obserwacje jak np. "w wyższych temperaturach, krócej żyją" o kardynałku. Albo o razborach: "Stadne, bardzo ładnie trzymają się ławicy. Zalecane min. to 10 osobników. W grupie są śmielsze i pokazują bardziej naturalne zachowania. (...) Razbory klinowe nie mają specjalnych wymagań co do parametrów wody(...)"
Napisałem "kardynałki, sztuk 10. Lub małe razbory". Tzn. miałem na myśli albo albo.

Mam taką propozycję: zacznij z jednym gatunkiem, poprowadź akwarium z naciskiem na rośliny jakoś pół roku, a potem dodawaj. Może ktoś na forum zaproponuje coś ciekawego lub sam zobaczysz jakąś piękną rybkę i będziesz chciał ją dodać :)

Podsumowanie na moje OK nie licząc tej obsady.
Co do pytania, to zawsze lepiej dodać starą wodę, chyba że lałeś leki lub były choroby.
Avatar użytkownika
Alart
Stały bywalec
 
Posty: 296
Dołączył(a): 26 wrz 2013, o 17:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez edinio47 » 22 lip 2015, o 21:39

O ile dobrze pamiętam, to dla kardynałków odpowiednia temperatura, to 18-22stopnie. Trzymanie tego gatunku stale w wodzie, która ma 25 stopni, skończy się niepowodzeniem.
Rybazmarsa, jakie twardości ma woda którą dysponujesz?
Jakoś nie znalazłem takiej informacji w Twoich postach.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
edinio47
Użytkownik
 
Posty: 77
Dołączył(a): 12 mar 2015, o 19:30
Lokalizacja: Nowa Łomnica

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez rybazmarsa » 23 lip 2015, o 05:37

Dziękuję kolego za takie podejście do tematu;) nie myślałem o jednym gatunku ale mogę spróbować. Jednak temp wody będzie problemem gdyż zwykle u mnie jest 25. Nawet zimą bo mam ciepłe mieszkanie... więc nie wiem sam. Te kardynalki póki co mają się dobrze mimo ze czasami mam 29 st teraz. Oczywiscie wtedy schladzam. Nie znam twardości nie mam testów jeszcze... chce mieć ładna i bujna roślinność w akwa. A powiedzcie jeszcze jak to jest z tymi slimakami? W ostatnim akwa miałem ich dziesiątki i nie mogłem się ich pozbyć czyli restart. Czy zainwestować w jakieś większe ślimaki? Co do wody to raczej nie jest zainfekowania. Tzn filtr nie był dawno czyszczony. Dawno czyli 2 miesiące oczywiście myje w wodzie z akwa. Jeżeli z 20 litrów wezmę ze starego akwa i gabke myje w wodzie z akwa ale dodam nową ceramikę? Ta mimo że czasami dokładam parę nowych sztuk to już ma paręnaście miesięcy. Czy wymiana ceramiki i zostawienie starej wody sie wykluczają? Czy zostawić wszystko stare? Czytałem o bateriach nitryfikacyjnych do kupienia ale wolałbym się w to nie bawić... dzięki za odpowiedzi:)
rybazmarsa
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 19 lip 2015, o 16:25

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez Serqu » 23 lip 2015, o 12:52

Dobierz sobie obsadę do parametrów. Głównie temperatury i twardości, choć ph też bym brał pod uwagę. O rośliny się nie martw, poza kilkoma wymyślnymi gatunkami, reszta sobie poradzi jeśli zapewnisz im światło, makroelementy, mikroelementy i CO2.
Uratuj jak najwięcej wody dojrzałej i dojrzałe złoża, dzięki temu cykl azotowy ruszy niemal od razu.
Jeśli robisz restart z powodu ślimaków to proponuję żebyś poczytał o ślimakach zwanych helenkami.
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez Alart » 23 lip 2015, o 13:58

Masz ciepło. Np. ja mam w mieszkaniu zwykle 19-22 stopni. Sugerowałbym skupić się na tych rybkach, które wolą ciepłą wodę, czyli oddać kardynałki.

Z Twojej obsady może być albo 10-15 sztuk razbory klinowej albo 7-10 sztuk czerwonopręgiej w takim akwarium.
Gatunki z jakich możesz śmiało wybierać: brzanki do 6cm, danio margaritatus, wiele kąsaczowatych, gupiki i inne żyworódki, kiryski, mikrorazbory. Poszukaj sobie gatunku jaki jest ładny. Na YouTube są filmiki, gdzie dokładnie zobaczysz jak to wygląda w akwarium.
Brzanki, danio i razbory klinowe spokojnie można próbować na kranówie trzymać.


Ślimaki napisał Serqu...

Ceramikę wkładasz do filtra i zapominasz. O to w niej chodzi, że jest bezobsługowa. Jak się zatyka, czy dużo brudu to przemywasz z osadów.
Ja bym zostawił wszystko stare i nie kupował starterów.


Jak Wrocław to pewnie będziesz miał twardość koło 20 n. Do 54l to chyba najlepiej kupować wodę zdemineralizowaną, mieszać z kranówą 1:1 i lać. Ale nie wiem, ja używam RO jak muszę, tak to raczej kranówka.
Avatar użytkownika
Alart
Stały bywalec
 
Posty: 296
Dołączył(a): 26 wrz 2013, o 17:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakładanie akwarium na poważnie

Postprzez rybazmarsa » 23 lip 2015, o 17:17

no myślałem nad gupikami jednak nie za wiele bym ich miał... pomyślę nad jakimś gatunkiem, który wytrzyma w moich warunkach:) co do roślin to jestem spokojniejszy. Nie wiem co ze ślimakami. Tych helenek to nie zrobi się pierdyriard nie? Te takie zwykłe małe ślimaki co miałem to miałem istną plagę... :|| Tyle, że potrzebują one np. wapnia w akwarium. A nie miałem nigdy wapniowych kamieni i nie wiem czy chcę próbować czegoś nowego...
rybazmarsa
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 19 lip 2015, o 16:25

Zostaw komentarz


Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron