.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Zasady kompozycji akwarium w stylu holenderskim

[ Komentarze Facebooka]

Moderator: Grupa DFA

Zasady kompozycji akwarium w stylu holenderskim

Postprzez Serqu » 19 kwi 2015, o 09:11

No to zacznijmy uzupełnianie o opisanie zasad rządzących stylem holenderskim.
Szkiełko jakie powinniśmy użyć do skomponowania aranżacji holenderskiej powinno być jak najdłuższe, szerokość nie powinna być mniejsza niż 50 cm, a wysokość wahać się pomiędzy 45 a 60 cm.
Tylna ściana lub zastosowane tło koniecznie musi być czarne. Pomaga to zwiększyć głębię i lepiej wyeksponować rośliny.
Planując kompozycję akwarium holenderskiego należy uwzględniać rozmiary jakie mogą osiągać poszczególne gatunki roślin. Niskie rośliny sadzimy z przodu, natomiast wysokie z tyłu i po bokach.

Elementy które należy koniecznie zastosować w kompozycji to:
1. Mocne punkty kompozycyjne.
2. Aleja lejdejska lub polanka.
3. Utworzenie czarnych dziur.
4. Zastosowanie kęp i parawanów.
5. Zastosowanie skośnego ułożenia elementów dekoracyjnych.

Rozwińmy co oznacza każdy z elementów i w jaki sposób go zastosować.
Mocne punkty kompozycyjne to miejsca w akwarium które mają szczególnie mocno przykuwać wzrok. Posadzone zostaną tam najładniejsze rośliny lub znajdą się elementy hardscapu takie jak kamienie bądź korzenie. W akwariach do około metra nie powinien znaleźć się więcej niż jeden taki punkt, ponieważ akwarium będzie wyglądało na przeładowane. Oczywiście nigdy nie tworzymy takiego punktu na środku akwarium. W większych akwariach, ale niezbyt szerokich można zastosować dwa takie punkty, w bardzo długich nawet trzy. Należy jednak zaakcentować bardziej jeden z nich, najlepiej ten najbardziej oddalony od obserwatora. Tworzy się je w połowie szerokości akwarium. Jeśli mamy do dyspozycji długi zbiornik o szerokości około 60 cm to możemy zastosować więcej takich punktów. Umieszczamy je wtedy w dwóch liniach, pierwsze przed połową szerokości zbiornika, drugie bliżej tylniej szyby.

Obrazek

W tym przypadku unikamy stosowania podobnych materiałów w poszczególnych punktach. Jeśli punkt bliżej szyby jest np. jasnym kamieniem to w punkcie bardziej oddalonym można zastosować ciemną lub czerwoną roślinę. Przykładowe rozmieszczenie mocnych punktów kompozycyjnych przedstawiono poniżej.

Obrazek

Alejka lejdejska ma na celu nadanie większej głębi kompozycji, ma ona odwzorować ścieżkę w lesie. Alejka zgodnie z zasadami perspektywy jest szersza z przodu akwarium i zwęża się ku tyłowi. Może być prosta, wygięta lub skośna. Prowadzi sie ją łagodną linią bez ostrych załamań. Często do jej przedstawienia stosuje się grupę jaśniejszych roślin, ale z powodzeniem można zastosować również rośliny ciemniejsze. To na zasadzie kontrastu barw i kształtu liści tworzy się alejki.

Obrazek

Zdarzają się sytuacje kiedy w naszej aranżacji zwyczajnie nie ma miejsca na alejkę. W tym przypadku ratunkiem jest zastosowanie polanki. Polanka jest to dekoracja o półkolistym kształcie która odwzorowuje polanę w lesie. Nie stwarza ona aż takiego wrażenia głębi jak alejka ale to wrażenie zawsze możemy wzmocnić stosując czarną dziurę. Alejkę również często kończy się czarną dziurą, dzięki temu również wzmacnia się jej działanie.

Obrazek

Czarna dziura. Skoro padło już kilka razy to dowiedzmy się co to za ustrojstwo. Jest to mocno zacienione miejsce które odwzorowuje maksymalnie oddalone miejsce na końcu leśnej ścieżki i tym samym potęguje wrażenie głębi aranżacji. Stosowanie czarnych dziur jest jedną z przyczyn stosowania czarnego tła w akwariach holenderskich. Za czarną dziurą warto zostawić trochę przestrzeni. Przepływające tamtędy ryby niesamowicie wzmacniają efekt. Czarną dziurę tworzy się najczęściej poprzez posadzenie dwóch grup roślin w jednej linii, pozostawiając wolną przestrzeń pomiędzy nimi. Dopiero w pewnej odległości sadzimy konstatująca roślinę. Czarną dziurę można również uzyskać poprzez posadzenie bardzo jasnej kępy z przodu i dwóch ciemniejszych z tyłu. I znów w niewielkich zbiornikach nie należy stosować więcej niż jedną czarną dziurę, natomiast w dłuższych możemy sobie pozwolić na więcej. Oczywiście nie należy przesadzać. Czarne dziury powstają często same podczas rozrostu roślinności i dzięki tworzonym półcieniom dodają uroku aranżacji.

Obrazek

Kępy stosowane w akwariach dzieli się na regularne i krzaczaste. Kępy regularne to kępy z roślin mających tendencję do wzrostu w górę. Sadzi się je w okręgu, niższe egzemplarze na zewnątrz. Kępy krzaczaste formuje się z roślin mających tendencję do rozrastania się na boki. Dzięki temu przejścia pomiędzy gatunkami są delikatniejsze. Parawan to jedyny element kiedy sadzimy w linii a nie w okręg. Nie przestrzega się tu także skosu aranżacji o którym mowa poniżej. Parawany stosuje się tylko w jednym celu – ukrycia elementów technicznych, grzałek, rur, itp.

Obrazek


Skośne usytuowanie elementów aranżacji
. Jest to podporządkowane miejscu z którego obserwuje się akwarium . Zresztą cała aranżacja jest temu podporządkowana. Aleję lejdejską układamy tak aby oglądający miał wrażenie przebywania wewnątrz kompozycji. Efekt ten wzmaga tworzenie bariery dla wzroki z pozostałej części aranżacji tzn. układanie roślin w poszczególne plany oraz zastosowanie mocnych punków kompozycyjnych oraz czarnych dziur. Staramy się aby te elementy nie były równoległe do przedniej szyby, a były prostopadłe do alei, dzięki temu nie spłaszczymy aranżacji. Błędem jest też sadzenie roślin równolegle do alei. Nie spłycamy wtedy perspektywy ale aranżacja strasznie powtarzalna. Parę powyższych zdań było dobrze pogmatwanych, więc dla lepszego zrozumienia rysuneczek.

Obrazek

Najważniejsze zasady w kompozycji akwarium holenderskiego to:
• W pobliżu siebie nie powinny znajdować się rośliny o podobnie kształcie liści.
• Trzeba unikać grupowania koło siebie roślin o podobnej barwie.
• Nie umieszczać koło siebie roślin o podobnej wielkości.
• Uważać żeby całość aranżacji nie była symetryczna.

Największe błędy w aranżacji akwarium holenderskiego to:
• Sadzenie roślin wysokich i szybkorosnących w centrum lub z przodu.
• Stosowanie niewielu gatunków roślin.

Akwarium holenderskie ma porażać mnogością gatunków i ilością kolorów i ich odcieni. Nie ma żadnego odzwierciedlenia w przyrodzie, ale nie po to jest tworzone. Są to główne zasady, ale ich zastosowanie zależy tylko od was. Poniżej przykład że nie trzeba się nimi do końca przejmować.

Obrazek

Mam nadzieję że choć trochę przybliżyłem zasady tworzenia takich podwodnych ogrodów. Jeśli coś jest niezrozumiałe, wymaga uzupełnienia bądź z czymś się nie zgadzacie to piszcie. Postaram się wyjaśnić temat.

Zdjęcia i rysunki wykorzystane w artykule pochodzą z:
- Akwaria roślinne w stylu holenderskim - A.Sieniawski
- http://blog.extraplant.com
- http://www.hoftiezer.net
- https://www.pinterest.com
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Zasady kompozycji arwarium w stylu holenderskim

Postprzez szanctom » 19 kwi 2015, o 19:38

Jestem pod wrażeniem materiału, będę miał o czym myśleć przez najbliższe tygodnie :) Jeśli mógłbym jeszcze o coś prosić, to o rozpiskę gatunków roślin z powyższego, przykładowego akwarium. Nie chodzi o to, żeby skopiować czyjś projekt, ale o jakiś punkt wyjścia - laikowi naprawdę ciężko wyobrazić sobie, jak może wyglądać roślina/grupa roślin na podstawie tylko rysunku z katalogu lub widoku pojedynczego egzemplarza w sklepie...
Avatar użytkownika
szanctom
Donator
 
Posty: 196
Dołączył(a): 19 lut 2015, o 00:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zasady kompozycji arwarium w stylu holenderskim

Postprzez miroon » 19 kwi 2015, o 22:10

Danielu, podjąłeś się naprawdę ciężkiego tematu, jakie są akwaria roślinne. :brawo: Tu, gama roślin jest tak wielka, że nie można się nawet zbliżyć do podrobienia akwarium, LT i inne są możliwe w większym stopniu.
Naprawdę chylę czoła, tylko Ty potrafisz w taki sposób opisywać zbiorniki roślinne ( bez urazy do innych, oczywiście) krótko i z konkretami, o to chodziło. Potrafisz dotrzeć do ludzi. Ja chyba nie. :|
Popracuję nad tym.
Oba artykuły super, a ten jest mega przydatny.
Z chęcią go zaproponuję jeśli ktoś zapyta o aranżację w holendrze.
Avatar użytkownika
miroon
Donator
 
Posty: 973
Dołączył(a): 31 gru 2013, o 01:02
Lokalizacja: Bolesławiec, Venlo

Re: Zasady kompozycji arwarium w stylu holenderskim

Postprzez Serqu » 20 kwi 2015, o 15:07

szanctom napisał(a):Jestem pod wrażeniem materiału, będę miał o czym myśleć przez najbliższe tygodnie :) Jeśli mógłbym jeszcze o coś prosić, to o rozpiskę gatunków roślin z powyższego, przykładowego akwarium. Nie chodzi o to, żeby skopiować czyjś projekt, ale o jakiś punkt wyjścia - laikowi naprawdę ciężko wyobrazić sobie, jak może wyglądać roślina/grupa roślin na podstawie tylko rysunku z katalogu lub widoku pojedynczego egzemplarza w sklepie...


Wszystkie gatunki masz wypisane tutaj: http://blog.extraplant.com/visit-to-the ... lands.html
Pomimo że artykuł jest po angielsku to nazwy są po łacinie. Jak będziesz miał problem z dopasowaniem nazwy do obrazka to daj znać.

miroon napisał(a):Danielu, podjąłeś się naprawdę ciężkiego tematu, jakie są akwaria roślinne. :brawo: Tu, gama roślin jest tak wielka, że nie można się nawet zbliżyć do podrobienia akwarium, LT i inne są możliwe w większym stopniu.
Naprawdę chylę czoła, tylko Ty potrafisz w taki sposób opisywać zbiorniki roślinne ( bez urazy do innych, oczywiście) krótko i z konkretami, o to chodziło. Potrafisz dotrzeć do ludzi. Ja chyba nie. :|
Popracuję nad tym.
Oba artykuły super, a ten jest mega przydatny.
Z chęcią go zaproponuję jeśli ktoś zapyta o aranżację w holendrze.


Dzięki. Zabawne jest to że jesteś druga osobą, tego samego dnia, która powiedziała że lubi moje artykułu za ich prostotę. Więc chyba coś w tym jest.
Normalnie może swoją kandydaturę na Prezydenta RP zgłoszę. :roftl:
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Zasady kompozycji arwarium w stylu holenderskim

Postprzez szanctom » 20 kwi 2015, o 15:54

Serqu napisał(a):Wszystkie gatunki masz wypisane tutaj: http://blog.extraplant.com/visit-to-the ... lands.html
Pomimo że artykuł jest po angielsku to nazwy są po łacinie. Jak będziesz miał problem z dopasowaniem nazwy do obrazka to daj znać.

Dzięki, w razie czego nie omieszkam się ponaprzykrzać ;)

Serqu napisał(a):Zabawne jest to że jesteś druga osobą, tego samego dnia, która powiedziała że lubi moje artykułu za ich prostotę. Więc chyba coś wym jest.


Owszem, coś w nich jest, a nawet jest w nich bardzo dużo. Są nie tylko proste ale i bardzo treściwe. Dowiedziałem się z nich więcej niż ze wszystkich innych, które czytałem do tej pory (a czytam o tym bez przerwy od dwóch miesięcy) :)
Avatar użytkownika
szanctom
Donator
 
Posty: 196
Dołączył(a): 19 lut 2015, o 00:40
Lokalizacja: Wrocław

Zostaw komentarz


Powrót do Artykuły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości