.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Zasady kompozycji akwarium w stylu Nature.

[ Komentarze Facebooka]

Moderator: Grupa DFA

Zasady kompozycji akwarium w stylu Nature.

Postprzez Serqu » 1 sty 2016, o 18:29

Czas na kolejny artykulik. Artykuł zacząłem pisać jakieś 6 miesięcy temu, jednak dopiero teraz miałem czas go skończyć. Pewnie wiele z poniższych wiadomości jest wam już znanych postaram się zebrać je w zjadliwą całość.

Zadanie pierwsze i najważniejsze, ale jednocześnie najtrudniejsze. Zrozumieć azjatów i ich sposób postrzegania świata. Sposób tworzenia aranżacji Nature jest bardzo trudny do opisania, właśnie ze względu na to, że wywodzi się on ze sztuki tworzenia ogrodów japońskich. Jest to zupełnie inny sposób postrzegania przyrody od naszego. Azjaci przenoszą do swoich ogrodów wycinek naturalnego krajobrazu i starają się go odtworzyć w znacznie mniejszej skali. Tworzony przez nich obraz jest pełen symboli elementów krajobrazu. I tak kamienie symbolizują szczyty górskie, piach lub żwir symbolizuje wodę itd. Ważne jest również tło kompozycji, a wolna przestrzeń jest wykorzystywana jako kolejny z elementów dekoracyjnych. Wszystko oczywiście wykorzystuje zasady perspektywy. Bardzo fajnie jest to opowiedziane w tym filmie. Co prawda po angielsku, ale myślę że nawet z niewielką znajomością tego języka da się zrozumieć „o co kaman”.



Jeśli jeszcze nie macie dość to po oglądnięciu tego filmu możecie się wybrać do Ogrodu Japońskiego w Parku Szczytnickim i tam oglądnąć elementy o których była mowa w tym filmie.

Jeśli wstęp opisujący azjatyckie ogrody mamy za sobą to czas przenieść się do szkiełka i stworzyć piękny krajobraz pod wodą. Element od którego należy zacząć to - złoty podział z ang. golden ratio. Skupię się tu na opisaniu zasad i elementów podziału kompozycji akwarium, każdy kto chce poczytać więcej o zasadach złotego podziału niech poszuka w sieci. Nas interesuje jeden element, podział zbiornika w proporcjach 1: 1,6.

Obrazek

Punkt wyznaczony przez przecinające się linie podziału jest miejscem które będzie najbardziej skupiać nasz wzrok. Oto przykład.

Obrazek

W akwarium Nature, w odróżnieniu od akwarium holenderskiego nie musimy ukrywać tylnej szyby, mało tego, wolna przestrzeń, najczęściej symbolizująca niebo, jest takim samym elementem dekoracyjnym jak kamienie i korzenie. Dlatego często w punkcie podziału widać tło akwarium i nie jest ono czarne a właśnie niebieskie lub białe. Miejsce w którym wypada ten punkt jest jedynym do określenia którego przy tworzeniu aranżacji używam miary. W moim 150 cm akwarium wypada ono 58 cm od jednej ze ścian.

Następnym elementem nad którym musimy się zastanowić to materiały dekoracyjne. Musimy podjąć decyzję czy zastosujemy tylko kamienie i stworzymy Iwagumi czy użyjemy również korzeni i stworzymy Ryuboku, a może wyjdziemy z aranżacją ponad wodę i tym samym stworzymy Mizube.
O co w ogóle chodzi z tymi japońskimi nazwami i z czym to się je?

Iwagumi – jest aranżacją w której elementami dekoracyjnymi są tylko i wyłącznie kamienie. Najczęściej symbolizują one szczyty górskie na tle nieba, dlatego też najczęściej do tych aranżacji używa się tylko roślin pierwszego planu. Styl ten ewoluował na przestrzeni lat i jest od tej reguły wiele odstępstw które zostały opisane w tym artykule: Style Iwagumi.
Darujcie ale nie będę się rozpisywał nad nazwami poszczególnych kamieni i sposobem ich układania, ponieważ został to już tyle razy opisane w sieci, że wolę skupić się na ważniejszych rzeczach. Aczkolwiek nie wykluczam że kiedyś uzupełnię ten opis.
Uważam że warto zacząć swoją przygodę z akwariami Nature właśnie od Iwagumi. Jest to styl który uczy pokory i cierpliwości. Ciężko wystartować akwarium w tym stylu bez walki z glonami, ale osiągany efekt końcowy jest powalający. Akwaria tego typu posiadają niesamowitą lekkość aranżacji, ale wymagają też regularnego przycinania do utrzymania tego efektu. Wymagają też dużego zastanowienia przy wprowadzaniu roślin drugiego czy trzeciego planu, ponieważ w łatwy sposób możemy zepsuć widok na którym nam zależy.

Ryuboku – jest aranżacją odwzorowującą las i wszystko co z tym związane. Mamy tu do czynienia z aranżacją ze sporą ilością drewna i często również kamieni. Korzenie bardzo często obsadzone są mchami oraz microsoriami.

Mizube – najmłodszy ze styli Nature. Znakiem rozpoznawczym tego stylu jest aranżacja „wychodząca” ze zbiornika. Tzn. w otwartym baniaku istnieje cześć nadwodna, wystaje cześć korzeni lub kamieni albo po prostu formy emersyjne roślin. Z elementów dekoracyjnych występują w nim zarówno kamienie jak i korzenie.

W tym artykule chciałbym raczej skupić się na układaniu wszystkich gratów tzn. kamieni, korzeni i roślin w baniaku tak żeby tworzyło to jakąś logiczną całość. Jest kilka utartych schematów, które można stosować, ale nie są one obligatoryjne i warto czasem puścić wodze fantazji. Przy układaniu aranżacji należy wziąć pod uwagę że pusta przestrzeń też jest elementem dekoracyjnym i jeśli jest taka możliwość to dobrze ją wykorzystać.

Układy kompozycji w akwarium:

Układ wypukły – generalnie układ który jest niski po bokach i wysoki w środku. Taki układ zdarzyło mi się zastosować na początku w mojej pierwszej aranżacji w akwarium 375L – Serkowe Iwagumi.

Obrazek

Układ wklęsły - jest przeciwieństwem układu wypukłego. Tu idziemy z aranżacją wysoko po bokach i bardzo nisko na środku kompozycji. Przykładem takiej kompozycji jest choćby nasze akwarium z Zoobotaniki 2014.

Obrazek

Układ trójkątny – jest to układ w którym z jednej strony akwarium aranżacja jest wysoka i obniza się ku przeciwległej stronie baniaka. Do zobrazowania również użyję zdjęcia jednego z naszych baniaków z Zoobotaniki 2014.

Obrazek

I na tym kończą się „oficjalne” układy kompozycji, ale tak jak mówiłem to od nas i naszej fantazji zależy w którym kierunku pójdziemy. Poniżej przedstawię zupełnie subiektywne nazwy często spotykanych w akwariach Nature.

Jedna wyspa – to układ typu wypukłego mającej zgrupowane wszystkie elementy dekoracyjne w jednym miejscu. Okolona roślinami trawnikowymi lub piaskiem.

Obrazek

Dwie wyspy – układ typu wklęsłego. Wyspy rozdzielone są, roślinami trawnikowymi lub piaskiem.

Obrazek

Trzy wyspy – oddzielone od siebie jak poprzednio.

Obrazek

W aranżacjach wykorzystuje się wiele odwołań do naturalnych krajobrazów, zgodnie z filozofią przedstawioną w filmie na początku tego artykułu, aby to osiągnąć wykorzystuje się kilka elementów. Podane poniżej nazwy elementów aranżacji nie są „oficjalne” i każdy może je nazywać trochę inaczej.

Najczęściej używane elementy w aranżacjach to:

Las – tworzony z korzeni i gałęzi. Jest to element który odwzorowuje widok gęstwiny lasu. Może przypominać bardziej lasy na naszych szerokościach geograficznych jak np. ten

Obrazek

albo raczej tropikalne lasy,

Obrazek

ewentualnie sawanny.

Obrazek

Góry – tworzone z kamieni, czasami odpowiednio ukształtowanych roślin. Również są przedstawiane na wiele sposobów. Jako porośnięte szczyty,

Obrazek

wąskie kaniony

Obrazek

lub czerwone zbocza.

Obrazek

Odwrócona aranżacja – jej elementem rozpoznawczym jest to, że z przodu akwarium rosną wysokie rośliny natomiast na trzecim planie rosną rośliny trawnikowe. Potęguje to znacznie wrażenie perspektywy. Najczęściej ma przypominać widok jaki widzimy gdy wychodzimy z lasu a góry majaczą na horyzoncie. Niekiedy te aranżacje są bardzo dosłowne, jak ta

Obrazek

niekiedy bardziej subtelne i pozostawiające więcej pola do popisu dla wyobraźni oglądającego.

Obrazek

Plaża – wykonana z piasku, najczęściej na pierwszym planie. Ma za zadanie obniżyć widok pierwszego planu i spotęgować wrażenie wysokiego drugiego planu.

Obrazek

Ścieżki – można wykonać z roślin pierwszego planu, choć najczęściej wykorzystuje się do tego piasek i wtedy mogą również symbolizować rzeki i strumienie. Ich brzegi często usiane są kamieniami, często porośniętymi mchem.

Obrazek

Wodospady – są niejako ewolucją ścieżek, był okres kiedy były bardzo popularne szczególnie w aranżacjach konkursowych. Wykonywane były najczęściej z waty. Można je spotkać zarówno w aranżacjach przedstawiających las

Obrazek

jak i góry.

Obrazek

Jeziora – nigdy nie przypadały mi do gustu. Część dna została nieprzykryta, natomiast pod spód wkłada się niebieski papier lub po porostu formuje się je z błękitnego żwirku.

Obrazek

Mostek – wykonywany z kamieni lub jeszcze częściej z fantazyjnie ukształtowanych korzeni, przerzuconych nad ścieżką.

Obrazek

Jaskinia – pusta lub ciemna przestrzeń, coś ala czarna dziura w aranżacjach holenderskich.

Obrazek

Pusta przestrzeń – element, moim zdaniem, niedoceniany w akwariach holenderskich natomiast w Nature stanowi pełnoprawny i często wykorzystywany element dekoracyjny. Jest to jeden z powodów dla którego tło w aranżacji rzadko ma kolor czarny jak w akwariach holenderskich. Oczywiście najbardziej wykorzystywany jest do zdjęć lub wystaw, kiedy to często jest podświetlany i wtedy przydaje się tło półprzeźroczyste tzn. mist.

Obrazek

Tafla wody – element wykorzystywany tylko do zdjęć. Najczęściej za pomocą suszarki powoduje się ruch wody który dodający między innymi dodatkowych refleksów świetlnych

Obrazek

lub nieruchoma tafla działająca jak lustro i odbijająca aranżację.

Obrazek

Ułożenie ryb – to także element wykorzystywany tylko do zdjęć. Ryby „straszy się” tak aby przepłynęły na drugą stronę zbiornika i w trakcie tego wykonuje się zdjęcie. Ryby najczęściej mają symbolizować przelatujące ptaki.

Obrazek

Wydaje mi się że wymieniłem większość elementów z których „wyczarowuje się” aranżację. Jeśli jeszcze coś przyjdzie wam do głowy to piszcie, z chęcią uzupełnię opis, a może i ja dowiem się czegoś o czym nie wiem. Podszedłem do tematu bardzo łopatologicznie, ale chciałem wam pokazać że jest parę schematów które można wykorzystać i nie jest to jakaś „wiedza tajemna”.

Dla lepszego zobrazowania posłużę się przykładem. Opiszę proces wymyślania aranżacji w takiej kolejności w jaki będzie tworzona w akwarium.

1. Użyjemy tła mist, dzięki temu będziemy mogli je podświetlić, jeśli będziemy mieli na to ochotę.
2. Weźmy jeden z najbardziej rozpowszechnionych układów, układ wklęsły. Wybieramy aranżację w kształcie dwóch wysp.
3. Wyspy należy oddzielić od siebie. Użyjemy do tego piaskowej ścieżki z kamienistymi brzegami.
4. Aby wzmocnić wrażenie użyjemy również plaży na całej długości przedniej szyby, symbolizującej jezioro.
5. Skoro jest strumień to w naszym przypadku dołożymy do tego stary las z drzewami pozbawionymi liści.
6. Jego gałęzie stworzą nieco niedokończony mostek ponad ścieżką.
7. Posadzimy nieco roślin pierwszego planu przed lasem i na brzegach ścieżki.
8. Do tego dołożymy czerwone zbocza gór, które spowodują że las zyska nieco jesiennego wygładu. Dodatkowo zbocza opadać będą ku brzegom strumienia co spotęguje wrażenie perspektywy.
9. Resztę elementów dołożymy podczas robienia zdjęcia: pofalowana, odbijająca aranżację powierzchnia, podświetlenie tła i przepływające ryby.
10. Robimy zdjęcie i VOILA.

Obrazek

Na tym de facto mógłbym zakończyć ten opis, ale przedstawię wam jeszcze parę aranżacji które zrobiły na mnie wrażenie.

Nr 1 na IAPLC 2014

Obrazek

Niby te elementy co wszędzie ale przełamanie schematów dotyczących kolejności planów oraz nietypowy punkt widzenia spowodowały, że mnie aranżacja zmiażdżyła. Nie znalazłem co prawda nigdzie w jaki sposób powstawała ta aranżacja, ale znalazłem jak powstawała podobna. Można to zobaczyć na stronie:
http://seikasuisoubu.jugem.jp/?eid=471
Kolejne etapy można zobaczyć przełączając tymi „fistaszkami” pod górnym zdjęciem.

Podobają mi się również aranżacje w typowo azjatyckim ujęciu. Takie jak:
• Drzewko bonsai

Obrazek

• Drzewa rosnące na szczytach

Obrazek

• Drzewa jak górskie szczyty

Obrazek

Podejrzewam że podobają mi się one tak z uwagi na sporą ilość miejsca dla wyobraźni oglądającego. Na drugim biegunie są natomiast aranżacje całkowicie bezpośrednie, jak poniższa. Pomimo że jest ona wykonana perfekcyjnie, to mnie nie porwała.

Obrazek

Jeśli macie jakieś uwagi do powyższego artykułu to śmiało się nimi podzielcie. Nawet jeśli w którymś miejscu się nie zgadzacie. Ja nie jestem wszechwiedzący i z chęcią też się czegoś nowego dowiem.

Źródła zdjęć i fimu:
Forum http://www.dfa.net.pl :)
http://www.youtube.com - Land Of Flora - Around the World in 80 Gardens
http://www.showcase.aquatic-gardeners.org
http://www.flickr.com
http://www.1.bp.blogspot.com
http://www.thisiscolossal.com
http://www.assets.inhabitat.com
http://www.aquascapinglove.com
http://www.4.bp.blogspot.com
http://www.40.media.tumblr.com
http://www.room-ideas.com
http://www.caj-aqua.net
http://www.ukaps.org
http://www.api.ning.com
http://www.aquaa3.com.br
http://www.apsa.co.za
http://www.aquascaping.floraquatic.com


P.S. Nie zgadam się na rozpowszechnianie tego artykułu poza dfa.net.pl .
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Zasady kompozycji akwarium w stylu Nature.

Postprzez nel » 1 sty 2016, o 18:43

Bardzo fajny skrót ^^ Na dniach planuję restart akwarium i ciągle nie mogę się do końca zdecydować, jak wszystko poukładać, waham się między jedną, a dwoma wyspami... Wyjdzie w praniu :D ale artykuł się przyda w ramach inspiracji.
Avatar użytkownika
nel
Stały bywalec
 
Posty: 243
Dołączył(a): 16 paź 2015, o 09:44
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Re: Zasady kompozycji akwarium w stylu Nature.

Postprzez Rygiel » 1 sty 2016, o 22:37

Super artykuł

Ps
Zeszłoroczne first place też niczego sobie :o , przyznam się bez bicia nie widziałem tej foty wcześniej.
Avatar użytkownika
Rygiel
Stały bywalec
 
Posty: 317
Dołączył(a): 3 mar 2014, o 18:45
Lokalizacja: Wołów - Nora

Re: Zasady kompozycji akwarium w stylu Nature.

Postprzez miroon » 2 sty 2016, o 00:49

Super że IAPLC wygrał nasz rodak , widzę Daniel że jego akwarium tu zagościło, skromnie ,troszkę niezasłużenie, to moje zdanie inne zbiorniki bardziej mi się podobały.
No ale to poradnik :D Do tego bardzo pomocny, fachowa robota.
Avatar użytkownika
miroon
Donator
 
Posty: 973
Dołączył(a): 31 gru 2013, o 01:02
Lokalizacja: Bolesławiec, Venlo

Zostaw komentarz


Powrót do Artykuły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron