.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Dylemat z co2 i falowaniem tafli wody.

[ Komentarze Facebooka]

Ogólne dyskusje

Moderator: Grupa DFA

Dylemat z co2 i falowaniem tafli wody.

Postprzez r4ll » 3 mar 2015, o 11:00

W mojej azji dotychczas miałem tak, że deszczownica ustawiona pod lustrem skierowana poziomo falowała taflą wody - problemów z napowietrzaniem 0. Przyduchy 0. Tylko co2 musiałem pompować jakbym chciał ugasić pożar, by parametry wody/glony etc utrzymać w ryzach. Co2 podaję przez reaktor.

Skierowałem deszczownicę by nie falowała, co2 pompuję 4x mniej, rośliny bąbelkują 2 razy intensywniej, występuje lekka przyducha.

Pytanie do was - jak znaleźć w tym złoty środek. Nie chcę by występowała przyducha i nie chcę co chwile biegać z butlą do nabijania.
r4ll
Donator
 
Posty: 633
Dołączył(a): 26 sty 2014, o 23:15

Re: Dylemat z co2 i falowaniem tafli wody.

Postprzez miroon » 3 mar 2015, o 11:31

Odpowiedź jest prosta.
Co dzień przestawiaj deszczownię i badaj poziom co2 aż jego wytrącanie przez napowietrzanie będzie znikome.
Najpierw ustaw ilość bąbelków z reguły 2/sek nie będzie przesadą, przy dużym napowietrzaniu, deszczownia musi falować na max. Zakładam że co2 będzie mało lub wcale. Potem zbadaj co2, w jaki sposób to robisz normalnie? Potem dzień po dniu opuszczaj obracaj deszczownię by zmniejszyć pracę tafli, przez co co2 powinno rosnąć i tak małymi krokami aż dojdziesz do poziomu 20-25mg/l co2. Może być tak że 2b/sek to za dużo wtedy po każdej regulacji co2 należy zacząć od nowa. Mam nadzieję że zdajesz sobie sprawę z ryzyka przy zabawie z co2 i że deszczownią można dokładnie ustawić stężenie co2? O ile dba się o stały poziom wody w akwarium. Tafla nie musi pracować mocno przy długiej deszczowni, sam z niej zrezygnowałem, woda leci w prost z rurek poruszając wodę w niewielkim obszarze dookoła nich, widziałeś ile mam roślin? Puszczam 2b/sek i do zdjęć zamykam na dwa dni co2 no przez fotosyntezę nie mogę zrobić normalnego zdjęcia. Rozprowadzam co2 reaktorem sera 500 za pośrednictwem jbl e 1501 GL. Jakie masz kh w kranie i w akwarium?
Avatar użytkownika
miroon
Donator
 
Posty: 973
Dołączył(a): 31 gru 2013, o 01:02
Lokalizacja: Bolesławiec, Venlo

Re: Dylemat z co2 i falowaniem tafli wody.

Postprzez korzon » 3 mar 2015, o 12:50

Jeśli ziele super bąbluje (natlenia wodę) to nie potrzebna deszczownia ani inne sposoby napowietrzania. Zrób jak miroon pisał, niech woda swobodnie wypływa z filtra. Im więcej co2 przy sporej ilości roślin tym więcej tlenu w wodzie. Tylko na noc można zredukować gaz jeśli go podajesz 24h
Avatar użytkownika
korzon
weteran
 
Posty: 2324
Dołączył(a): 30 lip 2013, o 13:13
Lokalizacja: Walbrzych

Re: Dylemat z co2 i falowaniem tafli wody.

Postprzez miroon » 3 mar 2015, o 13:11

Z telefonu nie mogłem dodać zdjęcia jak to wygląda u mnie, widać po prawej stronie i po lewej jest tak samo.
Wcześniej miałem deszczownię na całej długości akwarium, by rozbijała film białkowy, i bywały cyrki z ustawieniem co2, , teraz kiedy się z tym uporałem powróciłem do zwykłych rurek, bo się okazało że musiałem okręcić tak bardzo deszczownię że za bardzo dmuchała w przednią szybę i krasnale się pojawiały przez zbyt szybki nurt.
W podpisie jest link jak widzisz i możesz to zobaczyć na ostatnich zdjęciach.
Avatar użytkownika
miroon
Donator
 
Posty: 973
Dołączył(a): 31 gru 2013, o 01:02
Lokalizacja: Bolesławiec, Venlo

Zostaw komentarz


Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość