.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Hodowla żywego pokarmu dla ryb akwariowych.

[ Komentarze Facebooka]

Czyli czym najlepiej karmić nasze pociechy

Moderator: Grupa DFA

Hodowla żywego pokarmu dla ryb akwariowych.

Postprzez gasa » 27 gru 2022, o 15:07

...

1) Hodowla dafni (Daphnia magna)

Hodowla możliwa w zbiornikach 3 - 5 l. Przed posadzeniem dafni wlej do zbiorników starą wodę z akwariów i umieść w zbiorniku szczyptę suszonych pokrzyw lub alg.

Zbiorniki umieszczamy na oknie, gdzie przez część dnia świeci słońce lub pod silnym sztucznym oświetleniem i wyposażamy je w kamień napowietrzający dla małej mocy. Po dwóch tygodniach woda powinna mieć zielony kolor dzięki algom.

Teraz możemy zaopatrzyć zbiorniki w niewielką ilość Daphnia magna. W tym czasie przygotowujemy również taką samą ilość zbiorników, napełniamy je wodą z akwarium i dodajemy trochę suszonych pokrzyw lub glonów i ustawiamy je pod oświetleniem.

Do tych zbiorników wlewamy trochę "zielonej wody" z pierwszej partii zbiorników. Kiedy rozwielitki rozmnożą się i zużyją wszystkie mikroskopijne glony, będziemy mieli gotowe zbiorniki z nową porcją zielonej wody.

Samica może produkować jaja co cztery dni; jaja / młode pozostają w workach owodniowych przez 2–3 dni. Liczba jaj wyprodukowanych w jednym czasie może wynosić od 1 do 100, średnio 6-10 jaj na lęg. Samica może rozmnażać się do 25 razy w ciągu swojego życia, chociaż średnia to tylko 6 razy.

Konieczne jest zbieranie przez drobne sito i zawsze pozostawianie kilku dorosłych samic do dalszego rozmnażania. Im więcej zbieramy, tym bardziej się rozmnażają. Jeśli nie będziemy zbierać plonów, Dafnia się nie rozmnaża. Dafnia rozmnaza się bardzo szybko ponieważ są tam same samice.

Karmienie roztworem drożdży jest bardziej efektywne, ale bardziej pracochłonne. W takim przypadku konieczna jest regularna wymiana wody i nie potrzeba tak dużo światła.

https://youtu.be/UB75p9qxxzk

...

2) Auloforus (Dero furcata/digitata)

Bardzo popularny pokarm nawet dla najmniejszych gatunków ryb. Bardzo wydajny i produktywny. Rozmnażanie jest łatwe, kupimy akwarium około 15 l i gąbkę. Wlej wodę do zbiornika tak, aby poziom znajdował się 3 mm poniżej górnej krawędzi gąbki. Dodaj Aulophorus i posyp mąką owsianą lub płatkami owsianymi w ilości około 1/4 wagi robaków. Codziennie podmieniamy wodę i uzupełniamy dokarmianie. Robaki rozmnażają się niezwykle szybko, gdy przerosną cała gąbka, możemy zacząć zbierać około 1/5 wszystkich robaków każdego dnia.

Szczegółowy opis:
https://youtu.be/H-JZNqkTvyA

...

3) Kiełż meksykański (Hyalella Azteca)

Hyalella jest gatunkiem bardzo wyjątkowym, w przeciwieństwie do Gammarus toleruje wysokie temperatury i niską zawartość tlenu. Ze względu na te cechy i łatwą hodowlę jest bardzo popularna zwłaszcza wśród akwarystów w sąsiednich Niemczech.

Oczyszcza akwarium z materii organicznej, żywi się detrytusem, resztkami pokarmu dla ryb akwariowych, nalotem bakteryjnym i algami. Jeśli jest trzymany razem z rybami, młode służą jako pokarm dla ryb, a dorosłe chowają się w podłożu, zjadają resztki pokarmu i rodzą młode. Dlatego nadaje się do akwariów bioaktywnych.

Przy dużej produkcji trzymana jest w osobnym zbiorniku w temperaturze 25°C, regularnie zmieniana woda i dokarmiana ogórkiem, pokarmem dla małych ryb lub algami z akwariów z rybami. Łapie się go, zanurzając w wodzie kawałek ogórka przywiązanego do żyłki i następnego ranka podnosząc go za pomocą sieci Kielzi.

Za każdym razem, gdy zrzuca stary naskórek, samica wypuszcza 5-25 młodych. W ciągu swojego życia zrzuca naskórek do 20 razy. W temperaturze około 25°C wypuszcza młode co 10 dni, w zimnej wodzie (16-18°C), z drugiej strony zajmie to do trzech tygodni. Młode zaczynają samodzielnie rozmnażać się w wieku około 24 dni.

Z tego można obliczyć, że w idealnych warunkach wzrost populacji jest wykładniczy. Jedyną ważną rzeczą jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury, wyposażenie zbiornika w drobny kamień napowietrzający i regularna wymiana wody. Stwierdzono, że korzystne jest umieszczenie małego kawałka wapienia w zbiorniku, wapień służy jako stabilne źródło wapnia do tworzenia naskórka (Dotyczy to również Daphnia).

https://youtu.be/8N3J7MrwJ4c

...

4) Grindal (Enchytraeus buchholzi)

Grindal są trzymane w plastikowym pojemniku spożywczym w wilgotnej gąbce. W przeciwieństwie do Auloforus, Grindal zostanie zabity przez zanurzenie w wodzie, dlatego należy uważać, aby w gąbce było powietrze. Regularne kontrole zapewniają, że kolonia robaków nie wysycha, nie przepełnia wodą ani nie przekarmia. Karmić biszkoptem (na 100 g gotowego produktu: mąka pszenna 59 g, jajka 44 g, cukier 37 g) które okazały się najbardziej skuteczne w produktywnej hodowli domowej.
Optymalna temperatura do rozmnażania wynosi od 25 do 28°C. W temperaturach poniżej 20 stopni przestają się rozmnażać. W jeszcze niższej temperaturze kolonia może umrzeć.

Grubość użytej gąbki powinna wynosić od 2 do 3 cm. Słabsze szybko się zapychają, a także łatwo wchłonie zbyt dużo wody. Wymaga wtedy częstszej konserwacji. Gąbka grubsza niż 3 cm może już nie mieć odpowiedniej absorpcji wody, a górna część może łatwo wyschnąć. Przed pierwszym użyciem gąbkę należy dokładnie wypłukać w ciepłej wodzie. Wskazane jest pozostawienie go w czystej wodzie na kilka godzin. Starsza może być zarażona różnymi mikroorganizmami, a nowo powstałe gąbki są zwykle traktowane preparatami chemicznymi przeciwko roztoczom i grzybom.

Powszechnie stosowane są pojemnik o wymiarach dna 15 x 10 cm. Do pojemnika wkładamy gąbkę, która wypełnia przestrzeń na szerokość. Gąbka musi być wilgotna. Na środku gabki robimy wgłębienie na 2-3 mm, włożyć robaki, dodajemy do niego karmę i całość zakrywamy ślizgiem, o takim rozmiarze, aby można ją było łatwo wyjąć z pojemnika i ponownie włożyć do gąbki. Zamknij pojemnik pokrywką i umieść w ciepłym miejscu. Grindal jest następnie zbierany przez usunięcie szkiełka, wytarcie niektórych robaków szczotką i ponowne włożenie szkiełka.

Nowo założona kolonia robaków Grindal urośnie w pełni w ciągu dziesięciu dni i możemy zacząć karmić nasze ryby. Kontrola powinna odbywać się mniej więcej raz na dwa do trzech dni.

Jeśli Grindal przestanie się rozmnażać lub robaki są małe, gąbka jest prawdopodobnie nasączona zbyt dużą ilością wody. Jeśli Grindal gromadzi się na pokrywie poza gąbką, oznacza to, że gąbka jest już zbyt zatkana odchodami organicznymi pochodzącymi. W takim przypadku wyjmij gąbkę i wypłucz ją w czystej wodzie o temperaturze około 20°C, a następnie przecedź wodę, jeśli wypadły jakieś robaki.

Przy normalnej pielęgnacji może się zdarzyć, że przekarmimy Grindala i włożone jedzenie zrobi się kwaśne lub pojawią się różne pleśnie. W takim przypadku usuwamy dokarmianie i pozostawiamy kolonię bez jedzenia na około jeden dzień.

W przypadku starych produktywnych kolonii musimy uważać na regularne zbiory Grindala. Jeśli nie będziemy zbierać robaków regularnie, może się zdarzyć, że zaczną się dusić w przepełnionym i zamkniętym boksie, a hodowla wkrótce umrze.

Istnieją różne metody hodowli. Zamiast gąbki można również użyć seramis. Zamiast zjeżdżalni można użyć sitka.

Podczas karmienia ryb, robaki Grindal są w stanie przetrwać w wodzie przez około dwa dni. Nie wolno nam karmić zbyt wielu na raz, aby po śmierci nie psuły wody.

https://youtu.be/XG69KsuwYuU

...

5) Skoczogonki tropikalne (Folsomia candida/Sinella curviseta)

Skoczogonki są łatwe w hodowli i nadają się jako pokarm uzupełniający dla ryb. Ulubiony pokarm szczególnie moich Oryzias latipes, które lubią polować na owady, które spadły na powierzchnię wody i jest doskonałym dodatkiem do ich diety. ((Mam Auloforus + Daphnia/Grindal jako główny pokarm, a jako pokarm uzupełniający zastępuję skoczogonki, Hyalella azteca)). Do hodowli dostaniemy węgiel drzewny przeznaczony do grillowania, pojemnik o pojemności 1 lub więcej litrów oraz drożdże piwne (przeznaczone na paszę dla zwierząt).
Dostateczny wzrost kolonii zajmuje od 1 do 3 miesięcy, ale potem staje się stałym źródłem żywego pokarmu dla naszych ryb.

Węgiel drzewny możemy też zrobić ze spalania drewna. Włóż węgiel do pojemnika, ułóż na dnie 1 cm warstwę pokruszonego węgla drzewnego w kawałkach 1 - 5 cm. Kładziemy na nim duże kawałki węgla drzewnego. wlać wodę tak, aby na dnie powstała warstwa wody o grubości 1 0,5 - 1 cm. Węgle posypać odrobiną drożdży piwnych i dodać zakupione skoczogonki. Zamknij pojemnik i umieść go w ciemnym, ciepłym miejscu, odpowiednia temperatura to 20 - 25°C. Regularnie odkurzamy węgiel drożdżami piwnymi, ale zawsze dopiero po spożyciu poprzedniej partii. Lepiej karmić mniej, aby grzyb się nie rozprzestrzeniał.

Wymagają najmniejszej konserwacji ze wszystkich gatunków, wystarczy otworzyć raz w tygodniu, zwilżyć i dodać paszę, zebrać część skoczogonków i ponownie zamknąć i pozostawić w ciemności. Skoczogonki mogą przetrwać miesiąc bez żadnej opieki.


Niestety w filmie brakuje napisów do tłumaczenia, ale jest bardzo przejrzysty i łatwy do zrozumienia.

https://youtu.be/tf5CfPmKJ-0

...
gasa
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 21 sty 2022, o 13:12

Zostaw komentarz

Powrót do Żywienie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron