.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Jakie gatunki

[ Komentarze Facebooka]

Jak pielęgnować i nawozić rośliny, żeby rosły szybko i zdrowo

Moderator: Grupa DFA

Jakie gatunki

Postprzez Saku » 19 cze 2016, o 21:26

Witam!

Mam problem z utrzymaniem większości popularnych gatunków roślin. Częściowo napewno problem dotyczy za wysokiej temperatury, częściowo nawożenia.

Z roślin, które przeżyły to żabienica amazońska, żabienica vesuvius, lotos tygrysi, rotala green, rotala macrandra (nawet listki zaczynają być czerwone), rotala jakaś (nie znam dokładnej nazwy - taka z lekko czerwonymi kistkami), rogatek, limnophilia, ludwigia repens red, wywłócznik rdzawy.

Padły m.in. moczarka (zapewne przez temperaturę), rotala sp. Vietnam, gwiazda wodna, ostatnio cryptocoryna zaczęła padać, cabomba czerwona (pewnie temperatura) i parę innych gatunków.

Jakie parametry powinna mieć woda, jakie testy powinienem zakupić itp. Obecnie mam tylko paskowe jbl 6w1 (tak, wiem, zlinczujecie mnie).

Podłoże to aqua art subtrate II+, easy carbo codziennie wg zaleceń, ferro+ podobnie.

Temperatura dochodzi do 30 stopni nawet.


Jakieś pomysły?
Saku
Donator
 
Posty: 119
Dołączył(a): 22 kwi 2016, o 19:19
Lokalizacja: Wrocław/Huby

Re: Jakie gatunki

Postprzez korzon » 19 cze 2016, o 21:39

Nie ma linczu za brak testów. Też nie używam ;)
Pewnie po części temperatura za wysoka.
Gwiazda potrzebuje dość mocnego światła i co2, rotala sp. Vietnam chyba też. Nie piszesz nic o nawożeniu prócz carbo i żelaza. Macro i micro też potrzebne pod warunkiem co2
Avatar użytkownika
korzon
weteran
 
Posty: 2324
Dołączył(a): 30 lip 2013, o 13:13
Lokalizacja: Walbrzych

Re: Jakie gatunki

Postprzez Agnieszk » 19 cze 2016, o 21:40

Witaj a dlaczego masz aż tak wysoką temperaturę 25 st by wystarczyło dla roślin i większości rybek. Pozdrawiam Agnieszka
Agnieszk
Stały bywalec
 
Posty: 266
Dołączył(a): 10 lut 2016, o 14:53
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka

Re: Jakie gatunki

Postprzez nel » 19 cze 2016, o 23:17

Paletki? :D Czy po prostu pogoda? U mnie teraz całą dobę się utrzymuje 27 st., a grzałka odłączona od prądu... Niestety temperatura potrafi wykończyć wiele roślin i wszystkie mchy :(
Avatar użytkownika
nel
Stały bywalec
 
Posty: 243
Dołączył(a): 16 paź 2015, o 09:44
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Re: Jakie gatunki

Postprzez Agnieszk » 20 cze 2016, o 07:26

U mnie stare mury i nawet latem grzałka musi dogrzewać a rachunki za prąd spore, Pozdrawiam Agnieszka
Agnieszk
Stały bywalec
 
Posty: 266
Dołączył(a): 10 lut 2016, o 14:53
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka

Re: Jakie gatunki

Postprzez Saku » 20 cze 2016, o 18:27

Mchy póki co dają radę. Co do temperatury to kwestia pogody i południowej strony okna w pokoju w którym stoi baniak a na dodatek w blokowisku. Grzałka jako pierwsza została wyłączona. W porywach nawet 30 stopni potrafiło być mimo tego - teraz około 28. Mikro i makro nie podaję dodatkowo bo trochę glon się pojawił w momencie kiedy zacząłem, którego do tej pory się nie mogę pozbyć (głównie sporo zielonych plamek na anubiasie i korzeniu oraz trochę krasnorostów. Uznałem, że narazie wystarczy to co z podłoża poprostu.

Żelazo to ferro + aqua artu. Wg opisu posiada dodatkowo mikro prócz samego żelaza.
Saku
Donator
 
Posty: 119
Dołączył(a): 22 kwi 2016, o 19:19
Lokalizacja: Wrocław/Huby

Re: Jakie gatunki

Postprzez outek » 20 cze 2016, o 18:44

wydaje mi sie to nieprawdopodobne abys mial az taka temperature tylko z pogody. Twoje oswietlenie musi sie mocno nagrzewac przez co ogrzewasz wode. Jak to jest z ta pokrywa Twoja czy masz ja uchylona ? Musisz moim zdaniem cos pomyslec na temat odprowadzania ciepla jakis wentylator czy cos bo jak bedzie na zewnatrz ponad 30 to nie tylko z roslinami bedzie problem ale i z rybami bo nie poradzisz sobie jak juz przy 20 + masz problemy z odprowadzaniem ciepla. Nie wiem jak tam te paski co masz oddaja cieplo moze tu tkwi problem moze stateczniki od swietlowek bardzo sie nagrzewaja i trzeba by pomyslec o wyciagnieciu ich na pokrywe. Dobrze by test jakis walnac no nie swiecic 24h i sprawdz jak z temperatura.
outek
Użytkownik
 
Posty: 27
Dołączył(a): 23 lut 2016, o 14:36

Re: Jakie gatunki

Postprzez Saku » 20 cze 2016, o 19:16

Póki co jest zwykła pokrywa z tworzywa - nie uchylna. Zdjęte są zaślepki te do karmienia. W najbliższych dniach zamierzam zamontować 2 wentylatorki, żeby obniżyć temperaturę. Wtedy zobaczę jak będzie. Temperatura pomiędzy porą ciemną a jasną waha się o około 0,5 stopnia tylko.
Saku
Donator
 
Posty: 119
Dołączył(a): 22 kwi 2016, o 19:19
Lokalizacja: Wrocław/Huby

Re: Jakie gatunki

Postprzez outek » 20 cze 2016, o 20:51

przy takim litrazu wolno bedzie temperatura spadala ja na ten przyklad przy roznicy okolo 10 stopni w 8 godzin majac 100l akwarium tracilem okolo 2 stopnie. Nie wiem jak duze masz te otwory na karmienie i jaka odleglosc miedzy woda a oswietleniem bo jak wiadomo samo powietrze jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym. Tak jest wentylatorki powinny pomoc tylko pomysl aby zasilcz byl gdzies z boku do nich zeby znow nie bylo pod gorke . Powodzonka. :)
outek
Użytkownik
 
Posty: 27
Dołączył(a): 23 lut 2016, o 14:36

Re: Jakie gatunki

Postprzez Saku » 20 cze 2016, o 21:17

Z grzaniem od zasilacza problemu nie będzie bo mam do ledów za szafką wrzucony, więc się tylko do niego podłączyć muszę.
Saku
Donator
 
Posty: 119
Dołączył(a): 22 kwi 2016, o 19:19
Lokalizacja: Wrocław/Huby

Re: Jakie gatunki

Postprzez Alart » 22 cze 2016, o 00:32

Rzuciłem okiem na ten temat: post39009.html , to Twoje akwa, nieprawdaż?

Jak dla mnie problem z oświetleniem. Konkretnie:
  • rośliny są w cieniu konstrukcji, na boku akwarium, w cieniu innych roślin. Np. przyjrzyj się roślinom po lewej pod korzeniem. Albo ta rozłożysta żabienica rzucająca cień na pół akwarium.
  • główne oświetlenie daje zaledwie 60W, czyli 0,2W/l
  • pasek LED to nie jest dobre LEDowe rozwiązanie
  • 60cm wysokości akwarium

Co do parametrów to masz Aquaart substrate, może zmierz co się da paskiem i PO4 testem i wpisz. Te podłoża różne rzeczy robią, jak będzie coś ciekawego to będzie widać.

Temperaturę bym zostawił na koniec. Te rośliny, oprócz moczarki, to jednak tereny znacznie cieplejsze niż deszczowy czerwiec we Wrocławiu.
Aczkolwiek temperatura jest wskazówką co do działania pasków. Woda powinna być chłodniejsza niż powietrze, a nie +5stopni... Sprawdź temperaturę w mieszkaniu.
Avatar użytkownika
Alart
Stały bywalec
 
Posty: 296
Dołączył(a): 26 wrz 2013, o 17:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie gatunki

Postprzez Saku » 22 cze 2016, o 15:46

Zdjęć dawno nie dorzucałem. Obecnie w stosunku do tego, co było na tamtych jest dołożone około 80W w LED'ach - naprawdę jest spoooora różnica (tak, jak pomiędzy dniem a nocą).
Co do niedoświetlenia np. rotali sp. vietnam, której nie utrzymałem, to akurat była sporej wysokości wsadzona już, po środku tylnej części akwa i nic jej nie przyćmiewało, że tak, to ujmę, a i tak się nie utrzymała.
Rotala macrandra nie bardzo rosła w tamtym miejscu, w którym była na zdjęciu, więc ją przesadziłem bardziej na środek, ale pomiędzy oba korzenie i nagle ruszyła - obecnie 3 z 5 sadzonek mają około 3/4 wysokości baniaka pozostałe 2 wolniej, ale też rosną. Pod żabienicą staram się niczego nie sadzić, choć np. rotali green to nie przeszkadza - wyrasta sobie jak chce nawet jeśli jest początkowo w cieniu innej rośliny. Podobna kwestia jeśli idzie o ludwigię repens red, która obecnie jest po prawej stronie tuż przy wlocie filtra - dała radę się wybić pomimo, że początkowo miała wysokość kamienia tego po prawej i lekko była przyćmiona przez żabienicę właśnie.
Niebawem postaram się wrzucić jakieś nowe foto, ale muszę trochę porządków zrobić, bo przez ostatnie półtorej miesiąca trochę zaniedbałem ze względu na ciągłe rozjazdy.

P.S.
Zdjęcia są sprzed zamontowania LED'ów.
Saku
Donator
 
Posty: 119
Dołączył(a): 22 kwi 2016, o 19:19
Lokalizacja: Wrocław/Huby

Zostaw komentarz


Powrót do Identyfikacja, pielęgnacja i nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron