.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Krewetkaria - jakie robaczki wybrać pod nasz zbiornik

[ Komentarze Facebooka]

Ogólne dyskusje

Moderator: Grupa DFA

Krewetkaria - jakie robaczki wybrać pod nasz zbiornik

Postprzez tomhur » 22 lut 2015, o 13:23

Witam.
Wiele osób ostatnio przerzuca się na krewetki lub chce zacząć przygodę z akwarystyką właśnie od tych robaczków.
Mają już postawione baniaczki lub zaczęli zakupy bez podjęcia decyzji, które krewetki będą hodować.
Chcą małym kosztem postawić krewetkarium, lub nie liczą się z wydatkami byle mieć to "coś".
Chciałbym w małym skrócie przybliżyć im temat. Nie wszystko jest tu ujęte, wiele jeszcze muszą się dowiedzieć od bardziej doświadczonych kolegów, lub przeczytać wnioski z doświadczeń innych na forach krewetkowych.
Ale co nieco na start znajdą tutaj, jeśli chodzi o wybór krewetek do zbiornika.
Jak coś zadawajcie pytania, jak chcecie czegoś więcej się dowiedzieć. Jak znajdziecie mój błąd, również nie wahajcie się go przedstawić.
Niektórzy pewnie napiszą że brednie piszę, że u nich Caridina żyje w innych warunkach, że Neo się rozmnaża w miękkiej... Ok, może i tak jest - ale nie osiągniecie takiego bumu hodowlanego, jak koledzy, którzy hodują właśnie według tych wytycznych :)

A więc te kilka zdań poniżej, jest w formie PW, którą napisałem zainteresowanemu koledze, nie będę przerabiał, po prostu copy i wklej ;)

Zacznijmy od podłoża. Neocaridina nie wymagają specjalnego podłoża, najczęściej używany i chwalony jest żwirek bazaltowy. Można użyć kwarcu lub podłoża dennerle gravel - nic specjalnego nie robi, po prostu ma ładne barwy i wygląd.
Caridina ze względu na niskie parametry jakie wymaga, potrzebuje specjalnego podłoża, obniżającego i stabilizującego ph, gh i kh. Tylko unikaj tych najtańszych "specjalnych" podłoży jak coś - potrafią namieszać bardziej niż brak całkowity podłoża. Polecam najbardziej BWS Shrimp Soil i Benibachi - to podłoża które sprawdzałem i uważam za naprawdę dobre.

Dalej - parametry... Szczerze mówiąc, rzadko sprawdzam testami te parametry, zazwyczaj staram się na starcie ustawić PH, GH i KH, a później kontrolować tylko TDS lub EC - i według tego trzymać stałą... Polecam zakupić miernik TDS lub EC jeśli nie posiadasz.
Neocaridina co się orientuję, bo nie mam ich jeszcze niestety, potrzebuje ph ok. 7. GH około 10-12, KH około 6. Przewodność (EC) około 450-500, chociaż i w wyższych dają radę.
Caridina ph 5,0-6,0 najlepiej, gh 4-6, kh 0-1. Przewodność 250-350.

Neocaridina, z tego co słyszałem z wielu źródeł daje radę już na wodzie z kranu... Jednak jeszcze więcej osób preferuje mieszanie wody kranowej z wodą przefiltrowaną przez RO w proporcji 50/50. Kranówa kranówie nierówna - może mieć 500uS, a może być i ponad 1000uS (chodzi o przewodność mierzoną miernikiem EC).
W przypadku mieszania kranówy z RO, zazwyczaj robi się tak (przykład 5l. baniaka) - 2,5 litra kranówy + 2,5 litra wody RO, sprawdzamy przewodność i zazwyczaj jest poniżej 300-350 - aby stworzyć wodę idealną dla neo, dodaje się rozpuszczony preparat podnoszący GH i KH - polecam salty shrimp GH+/KH+. Podajemy powoli, aby nie przesadzić i dążymy do 450uS.
Nie mniej jednak, jak widać na wielu forach, ludzie trzymają krewetki na kranówie i jest ok, więc jeśli chcesz uniknąć wydatków typu filtr RO i uzdatniacz, możesz sobie spokojnie odpuścić przy neocaridinach.

Caridiny to inna bajka - są bardziej wymagające i oprócz podłoża aktywnego, wymagają również wody RO, uzdatnionej preparatem podnoszącym GH, bez podnoszenia KH. Salty shrimp ponownie polecam jednak z samym GH+. Są również inne, chociażby rodzimy Shrimp Nature GH - za 16zł starczy na kilka miesięcy przy jednym akwarium. Tutaj dążymy do przewodności 250 - podając jeden z dwóch wyzej wymienionych produktów, osiągniesz GH 5 i kh 0-1 z wody RO.

Krewetki nienawidzą związków miedzi - to warto wiedzieć. Po wodzie RO miedzi praktycznie nie ma w wodzie, ale przy kranówie, może coś tam być... Jest taki magiczny proszek Mosura Shizhen Powder - on wybija szkodliwe związki. Jest drogi, ale można na allegro znaleźć próbki i kupić 2 gramy które starczą na jakiś czas. Mało osób używa tego "likwidatora" miedzi, ale ja przy swoich robaczkach wolę dmuchać na zimne ;)

Co tu dalej... Neocaridina skoro lubi twardszą i bardziej zasadową wodę, woli kamienie i skałki - które jakby nie było wpływają lekko na PH. Caridina za to woli PH zdecydowanie niższe, więc wsadzamy korzenie i lignit. Możemy również dodać pod podłoże torf - fajnie zbija ;)

Wszystkie robaczki lepiej trzymają się w wodzie pełnej humusów i garbników, więc można im zrobić lekką "czarną wodę" ale wcale nie trzeba też przesadzać - wystarczy wrzucić liść i korę ketapang, szyszki olchy, liść buku, liść bananowca czy inne "soczyste" dodatki. Ketapang i szyszki w szczególności upatrzone zostały przez kreweciarzy - ładnie przeciwdziałają infekcjom u robaczków...

Roślinek wiele nie potrzebują krewecie - wystarczy kilka kępek mchu - to już kwestia gustu właściciela akwarium :) Musisz również postarać się o jakieś kryjówki - krewecie, gdy zrzucą wylinkę, potrzebują schować się gdzieś, aby pancerzyk w spokoju im się odbudował. Nie musisz zawalić całego baniaczka schronieniami - wystarczy kawałek bambusa, korzonek obrośnięty mchem czy też połówka kokosa - jak kto woli.

Nie katujemy robaczków CO2 ani nawozami - nie lubią zaduchy :)

Aha - dobrze mieć w baniaczku jakąś roślinkę szybkorosnącą, która będzie pożerała amoniak czy azotany - najczęściej wsadzany jest rogatek - odwala świetną robotę, bo krewecie przy wysokich związkach azotowych nie pożyją zbyt długo ;)
tomhur
Donator
 
Posty: 288
Dołączył(a): 5 paź 2014, o 07:12

Re: Krewetkaria - jakie robaczki wybrać pod nasz zbiornik

Postprzez iwagumi adi » 22 lut 2015, o 18:20

No Tomku, zarąbisty wykład dla początkujących :) Myślę że będzie bardzo przydatny dla "Nowych" kolegów po fachu, "Krewetce". Bomba wiedzy w malutkiej pigułce.
Avatar użytkownika
iwagumi adi
Użytkownik
 
Posty: 191
Dołączył(a): 9 gru 2013, o 21:37
Lokalizacja: Wrocław/Krzyki

Zostaw komentarz


Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość