.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Nowe podłoże IchthyoTrophic PROH2O

[ Komentarze Facebooka]

Wszystko o podłożach używanych w akwariach.Nowości, testy, nasze doświadczenia

Moderator: Grupa DFA

Nowe podłoże IchthyoTrophic PROH2O

Postprzez rafal.gorzow » 4 mar 2012, o 01:33

Pewnie mało kto wie ale firma IchthyoTrophic, którą większość pewnie kojarzy jako producenta pokarmów mrożonych dla ryb, ma w swojej ofercie coś więcej niż tylko jedzenie dla ryb. Oprócz znanych pokarmów mrożonych można kupić firmowane przez nich pokarmy lifilizowane, korzenie "japońskie" a ostatnio także podłoże do akwarium. I właśnie ostatnio w moje ręce trafiło do przetestowania, prosto od producenta, podłoże IchthyoTrophic PROH2O.


Podłoże opisane jest na etykiecie jako BIOAKTYWNY GRUNT AKWARIOWY i nazywa się PROH2O.

Obrazek

Obrazek

Co możemy na temat podłoża wyczytać na opakowaniu? Producent zamiesza krótki opis swojego produktu:

PROH2O - aktywne biologicznie podłoże akwariowe produkowane na bazie granulowanej gliny. Granulacja w przedziale 1-4mm umożliwia roślinom silne zakorzenienie i zapewnia jednocześnie znakomitą cyrkulację wody w podłożu. Zapobiega to procesom gnilnym, jak również, w sposób naturalny, zapewnia długotrwałe zaopatrzenie w mikroelementy zawarte w glince.

PROH2O wytwarzane jest metodą spiekania minerału w temperaturze 1200 st. C. Drobnoziarniste, mikroporowate i sterylne grudki o strukturze keramzytu charakteryzuje stosunkowo wysoka gęstość masy. Mikroporowata struktura we wnętrzu ziaren oferuje idealną przestrzeń życiową dla denitryfikacyjnych bakterii beztlenowych. Jednocześnie na dobrze dostępnej powierzchni mogą osiedlać się bakterie nitryfikacyjne, co funkcjonuje dodatkowo jako doskonały filtr biologiczny

PROH2O - aktywne biologicznie podłoże akwariowe oddziałuje pozytywnie na faunę i florę akwariową nie tylko poprzez filtrację oraz zaopatrzenie w mikroelementy. Do efektu dobrego samopoczucia mieszkańców akwarium przyczynia się także ciepła, brązowoczerwona barwa podłoża, imitująca dno akwenu w licznych tropikalnych biotopach.


Tyle producent. Teraz moje spostrzeżenia. Może zacznę od zdjęć samego podłoża:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pierwszy rzut oka podłoże podobne jest do JBL Manado, a jeszcze bardziej do produktu czeskiej firmy Karej Rataj o nazwie Aquaclay Ground. Jednak to jest pierwsze wrażenie. Gdy podłoże wziąłem w rękę od razu zauważyłem różnicę w wadze tego podłoża i wspomnianych wcześniej produktów konkurencyjnych - podłoże firmy IchthyoTrophic jest cięższe, co jest plusem, bo łatwiej będzie się w nim sadziło rośliny. Druga, ważna cecha która odróżnia ten produkt od produktów JBL i Rataja to to, że "PROH2O aktywne biologicznie podłoże akwariowe" nie pyli tak bardzo jak tamte podłoża. Tyle da się zauważyć na pierwszy rzut oka. Czas na "testy wodne".


Dzień 1.
Parametry wody RO, którą zalane zostało podłoże:
pH: 6,5
KH: 0
GH: 0
NO2: 0
NO3: 0
TDS: 15

Podłoże bez żadnego płukania umieściłem w zbiorniku.

Obrazek


Po zalaniu i zamieszaniu podłoża woda zrobiła się mętna. Niewielka część podłoża wypłynęła. Więc dobrze jest to podłoże na początku przepłukać i zebrać to, co nie chce zatonąć.

Obrazek

Obrazek


Po jednym przepłukaniu i ponownym zalaniu zbiornika miłe zaskoczenie. Woda jest kryształowo czysta! Kto miał do czynienia z podłożem JBL Manado albo Karel Rataj Aquaclay Ground ten wie, ile czasu trzeba poświęcić na jego płukanie. W przypadku podłoże Ichthyo Trophic PROH2O wystarczy jedno płukanie! Duży plus w porównaniu z konkurencją.

Obrazek

Obrazek


Na uwagę też zasługuje ciekawy kolor podłoża.

Parametry wody chwilę po zalaniu:
pH: 6,5
KH: 0
GH: 0
NO2: 0
NO3: 0
TDS: 20


Dzień 2.

Nie jest źle. Na pewno coś z podłoża się do wody dostało, o czym świadczy wzrost przewodniości wody. Twardość wzrosła nieznacznie, zobaczymy jak będzie w kolejnych dniach.

Parametry wody:
pH: 6,6
KH: 1
GH: 2
NO2: 0
NO3: 0
TDS: 70

Obrazek


Dzień 13.

Nawet ruszenie podloza nie powoduje zmetnienia wody. Od kilku dni parametry wody są stałe. Parametry wody ustabilizowaly się na poziomach:
GH: 8
KH: 6
pH: 6.8
TDS: 180 (moja woda kranowa ma dwukrotnie więcej, wiec nie jest to dużo)
NO2 i NO3 niemierzalne.


Dzień 20.

Po kolejnym tygodniu parametry nie uległy już zmianie, więc podłoże oddało już to co miało oddać do wody. Podejrzewam, że gdyby je porządnie wypłukać a nie tylko tak jak ja zrobiłem - zalać wodą, zamieszać, zlać i zalać ponownie - to prawdopodobnie wpływ na parametry wody byłby niewielki.


Najważniejsze. Cena!
Podłoże sprzedawane jest w 5 litrowych pojemnikach widocznych w pudełkach. U producenta takie opakowanie podłoża można kupić za... 12 zł. A więc cena porównywalna z ceną zwykłego żwiru kupowanego w sklepie akwarystycznym.Krótkie podsumowanie.
Biorąc pod uwagę cenę podłoża, Ichthyo Trophic PROH2O jest doskonałą alternatywa dla JBL Manado z kilku powodów:
1. Cena - tańsze od Manado
2. Masa - cięższe od Manado, więc łatwiej się sadzi rośliny
3. Nie brudzi twody tak jak Manado, więc nie trzeba go godzinami płukać
4. Nie podnosi twardości tak bardzo jak Manado
5. Wygląd - ma bardziej nieregularne kształty niż Manado.
Obrazek
Avatar użytkownika
rafal.gorzow
Użytkownik
 
Posty: 34
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 11:53
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Nowe podłoże IchthyoTrophic PROH2O

Postprzez mario939 » 4 mar 2012, o 09:04

Muszę przyznać że cena jest bardzo dobra12zł ,może się znowu skusze,aczkolwiek ja stosuje aqua substrate II ,mam to już 2 rok i podłoże straciło właśćiwości
PH trzeba rególować ,żelaza niema już woogóle.
Bardzo dobre podłoże na akwa roślinne,roślinki rosną w oczach ,oczywiście na początku,można powiedzieć przez pierwszy rok.
Pozdrawiam.
Mariusz
mario939
Użytkownik
 
Posty: 65
Dołączył(a): 10 lut 2012, o 20:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowe podłoże IchthyoTrophic PROH2O

Postprzez Andrzej » 4 mar 2012, o 09:37

Dzięki za ciekawy art. Prawdę mówiąc nie spotkałem się jeszcze z tym podłożem. Napisz coś o wytrzymałości nasiąkniętych wodą granulek. Pytam o to, ponieważ tak jak w przypadku np. RBS podłoże ma tylko cienką otoczkę, która może się złuszczać z ziaren po pół roku, a to już nieciekawie wygląda.
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: Nowe podłoże IchthyoTrophic PROH2O

Postprzez victus » 4 mar 2012, o 12:15

Dlaczego to podłoże producent nazywa aktywnym, skoro widać, że jest jałowe? Chce wprowadzić nas w błąd? Podłoża aktywne jakie znam to m.in. Amazonia, Pro Soil, Aqua Substrate...
W jakiej wodzie płukałeś podłoże? RO czy kranowa? Jeżeli kranowa, to wiadomo, dlaczego jest minimalny przyrost twardości, jeżeli płukałeś wodą RO to podłoże aktywnie choć mało zatwardza wodę ;)
Avatar użytkownika
victus
Grupa DFA
 
Posty: 1214
Dołączył(a): 16 gru 2009, o 17:52
Lokalizacja: Wrocław / Żórawina

Zostaw komentarz


Powrót do Podłoża

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron