.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


EI w Serkowym Iwagumi

[ Komentarze Facebooka]

Jak pielęgnować i nawozić rośliny, żeby rosły szybko i zdrowo

Moderator: Grupa DFA

EI w Serkowym Iwagumi

Postprzez Serqu » 30 maja 2013, o 07:09

Zakładam ten temat w związku z często zadawanymi mi pytaniami jak dokładnie nawożę swój baniak.

Zacznijmy od początku. Dokładne postępowanie dotyczące startu mojego baniaka zostało opisane tu:
ada-amazonia-new-tropica-plant-substate-t1288.html
więc nie będę się znów nad tym rozwodził.

Dlaczego EI?
Z dwóch najważniejszych powodów: cena i moje lenistwo.
Ceny nawozów firmowych które chciałbym zastosować w akwarium są dla mnie zabijające, a są to też sole, tylko rozpuszczone i pewnie z dodatkiem hormonów. Co do mojego osławionego lenistwa. Z pracy najczęściej wracam wypruty psychicznie i często fizycznie, więc akwarium ma mi dać odpoczynek, a nie kolejne zajęcie dla mojej głowy.

Co to jest za diabeł to EI?
Na ten temat napisano już tyle że ja sobie odpuszczę i podam tylko linki:
http://holenderskie.pl/forum/viewtopic. ... b872e44d4b
http://holenderskie.pl/forum/viewtopic. ... b872e44d4b

Jak to wygląda u mnie?
1. CO2 idzie tyle ile da radę.
Tylko i wyłącznie butla z CO2, żadnych bimbrowni, reaktorów z kwasku itp.
Podejrzewam że podaje do swojego baniaka około 7-10b/s rozpuszczane przez taki atomizer: http://www.ebay.pl/itm/Aquarium-CO2-Ato ... 3cb53cbd02.
Rozpuszcza eligancko tylko trzeba go przejechać wyciorami do węży, 2-3 razy w roku, bo potrafi zarastać. Idą wtedy duże bąble i większość CO2 idzie do atmosfery, powodując efekt cieplarniany. :lol:
Można również stosować http://www.akwanawozy.com.pl/pkat/46/reaktory-co2.html.
Licznika bąbelków nie mam bo plastikowy najczęściej nie wytrzymywał u mnie nawet kwartału, szklany 2 dni.
Indykator też ściągnąłem bo co on pokazuje tego nikt chyba nie wie. :roftl: Żartuję, pokazuje on zmianę ph wody. Spowodowana jest ona tym że część CO2 rozpuszczając się w wodzie tworzy kwas i obniża ph.
Ilością CO2 można sterować komputerem z pomiarem ph koszt około 400PLN, na ebayu do wyrwania za 270PLN razem z przesyłką z Hongkongu. Ja steruję włącznikiem czasowym. CO2 zaczyna lecieć na godzinę przed zapaleniem światła i kończy na godzinę przed wyłączeniem.
Co do ilości to zdaję się na obserwację zwierzaków. Ustawiam podawanie CO2 jeśli pojawi się przyducha to wyłączam i następnego dnia zmniejszam ilość CO2 i tak dalej aż przyducha przestanie się pojawiać. Jeśli przy pierwszym ustawieniu nie ma przyduchy to każdego dnia trochę zwiększam ilość CO2, jeśli w końcu przyducha wystąpi to wracam do ustawień z dnia poprzedniego.

2. Dobre rozprowadzanie CO2 tzn. duży ruch wody.
Ja stosuję chińczyka HW 303 który podobno ma przepływ rzędu 1400l/h, choć podejrzewam że nawet 1000l/h nie osiąga ale spokojnie wystarcza oraz simmerek Eheima 350l/h. Skimmer zacząłem stosować jakieś 2 miesiące temu bo już mnie trafiało jak miałem wyłapywać pływający eleocharis po przycince. Teraz skimmer robi to za mnie i przy okazji likwiduje błonę białkową z powierzchni.

3. Światło.
Zalecane od 0,5W/l do 1,3W/l. Więcej niż 1,3 W/l nie ma sensu gdyż i tak nie przynosi to już korzyści.
Optymalnie będzie 0,7W/l-0,9W/l. Ja mam 4x54W na 375L więc wychodzi około 0,6W/l i wystarczy. Wahałem się pomiędzy 4x54W i 4x80W znów decydującą rolę przy wyborze odegrały pieniądze. Nie koszt oprawy, bo one są porównywalne, ale comiesięczny koszt energii elektrycznej.

4. I przechodzimy do sedna, sole i ich dozowanie:
Jeśli nie masz spełnionych przynajmniej dwóch pierwszych punktów to odpuść sobie EI bo tylko będziesz miał kłopoty z glonami.
W poprzednim baniaku stosowałem te sole: http://allegro.pl/nawoz-aqua-makro-mikr ... 51251.html dawkując zgodnie z zalecaniami na woreczku. Oczywiście całą tygodniową dawkę podawałem na raz zaraz po podmianie bo inaczej na bank któregoś dnia zapomniałem.
Aktualnie stosuję sole: http://allegro.pl/zestaw-do-estimative- ... 68160.html
Kupiłem z zapasem więc do końca roku mam spokój. Takie wyzwanie każdy z makroelementów osobno bez podanego
dawkowania 8) Poniżej podam jakie sole w jakich proporcjach stosuje, żeby każdy mógł skorzystać w nawiasach podajędawki dla 100l. O ile oświetlenie liczę na objętość akwarium brutto to sole na objętość netto moje ma około 230l, po co niepotrzebnie sypać. Ponieważ buteleczki na nawozy mam 500 ml a najłatwiejsza do zapamiętania jest dawka 10 ml do tak sobie poukładałem, podaję ilości w ml bo zdaję sobie sprawę że nie każdy ma w domu tak dokładną wagę.
CSM+B - 20 ml (do 100l wystarczy 8 ml) 5 x 10ml tygodniowo;
MgSO4x7H2O - 230 ml (100 ml) 5 x 10ml tygodniowo;
KNO3 - 65ml (30ml) 5 x 10ml tygodniowo;
KH2PO4 - 18 ml (8ml) 3 x 10ml tygodniowo.
Jeśli ktoś nie ma aktywnego podłoża to spokojnie może wlewać całą dawkę po podmianie. U mnie Amazonia żre fosforany więc wszystko poza KH2PO4 leję po podmianie, natomiast fosfor dawkuję 3 x w tygodniu.
Jeśli ktoś chce dokładnych obliczeń to Andrzej podawał link do kalkulatora http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php.

5. Podmiany.
Ja najczęściej robię tak jak zalecają przy metodzie EI 30% - 50% wody co tydzień, ale zdarza się że w niektórych tygodniach nie podmieniam. Jeśli wycinam rośliny to podmiana jest zawsze konieczna.

6. Dodatkowe nawożenie.
Nie jest konieczne, ale ja stosuję bo chcę. Pałeczki nawozowe http://www.agrecol.pl/1-rosliny-domowe/ ... kwitnacych lub http://www.agrecol.pl/1-rosliny-domowe/ ... -zielonych wszystkie rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym je lubią.

Woda RO czy kran?
Ja stosuję kranówkę, znów kasa. Przy filtrze RO przy "wyprodukowaniu" 1l wody 3-4l idą w kanał. Przy 95l akwarium już było wesoło z rachunkami, przy 375l nawet nie chcę sobie wyobrażać. Poza tym jakiejś szczególnej różnicy we wzroście roślin nie widzę. Jeśli nie macie zwierząt wymagających szczególnych warunków to proponuję lać kranówę. Jeśli ktoś bardzo chce stosować RO to jego sprawa, mogę mu nawet sprzedać swój filtr RO.

Testowanie parametrów wody
Oczywiście można, tylko po co. Podajesz określoną ilość każdego pierwiastka, co tydzień dzięki podmianom usuwasz nadmiary.
Ja jestem przeciwnikiem testów akwarystycznych. Kosztują masakryczne kwoty, a ich wskazania pozostawiają wiele do życzenia. Jeszcze ta skala kolorów dla faceta to jakiś dramat ja musiałem się pytać żony. :shock:
Jeśli ktoś bardzo chce to może testować, mogę sprzedać swoje testy użyte 3 czy 4 razy.

To jest mój sposób na prowadzenie akwarium, jeśli ktoś się z nim nie zgadza to jego sprawa.
Mam nadzieję że wyjaśniłem wszystkie niuanse. Jeśli nie to pytajcie.
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: EI w Serkowym Iwagumi

Postprzez pagart » 30 maja 2013, o 09:30

:-) He wielkie dzięki własnie o taki opis mi chodziło :-)
w moim zbiorniku mam już CO2 ale rozpuszczam przez dyfuzor http://allegro.pl/szklany-dyfuzor-co2-3 ... 88655.html
oświetlenie 3x54W. ma 240L brutto, 8h na dobę, sole podaję takie http://allegro.pl/nawoz-aqua-makro-mikr ... 51251.html dawki zgodnie z tym co zaleca producent a i tak roślinki nie bąbelkują.
Ruch wody w zbiorniku myślę, że jest ok mam filtr wewnętrzny AquaSzuta 750 i zewnętrzny Terta ex700
Czy brak bąbelkowania może być wynikiem słabego rozpuszczania CO2 przez ten właśnie dyfuzor???
Testów zgodnie z Twoją radą nie używam :-) aaaa i przy podmianach leje kranówę ( a rybki wyglądają bardzo dobrze).
pagart
Użytkownik
 
Posty: 46
Dołączył(a): 14 kwi 2013, o 06:57
Lokalizacja: Oława

Re: EI w Serkowym Iwagumi

Postprzez Mati » 30 maja 2013, o 12:09

Wyśmienity artykuł!
Same konkrety, wszystko wytłumaczone jak należy. Bardzo pomocne informacje. Zrozumiale napisane, bez żadnych trudnych naukowych wyjaśnień, których zwykli ludzie boją się czytać :) Czytanie tego to czysta przyjemność :D
Ja sam ostatnio nie mogę się zdecydować czy nawozić solami wg. poradnika Andrzeja, czy metodą EI :)
Przyznam, że również jestem bardzo leniwy i EI bardziej by pasowało jak dla mnie, ale z drugiej strony lubię mieć kontrolę nad wszystkim. Metoda EI Jest idealna jeśli nie zapomnimy o tygodniowych podmianach wody i mamy gwarantowaną całą reklamówkę zielska z przycinki :D , przy solach nie ma chyba takiego problemu, ponieważ nawozimy taką ilością makroelementów jaką rośliny pobierają, nie mamy żadnych nadmiarów i podmiany wody nie są już takie duże.
Za jakiś tydzień zacznę nawozić metodą EI moją nowo powstałą 450-tkę, gdyż została mi jeszcze bardzo duża ilość makro, którą wolę zużyć niż wyrzucić ;)
Chciałem bardzo serdecznie podziękować za ten poradnik, teraz wiem, że mogę być spokojny co do nawożenia, ponieważ sam prowadzę swoje akwarium w bardzo podobny sposób do twojego (kranówa do podmian itp.) 8)
Kawał dobrej roboty! :mrgreen:

pagart napisał(a):w moim zbiorniku mam już CO2 ale rozpuszczam przez dyfuzor http://allegro.pl/szklany-dyfuzor-co2-3 ... 88655.html

Taki dyfuzor powoduje bardzo duże straty, większość CO2 ulatuje do atmosfery, więc trzeba porządnie dawkować aby uzyskać odpowiednią ilość rozpuszczonego węgla w wodzie i dopiero wtedy roślinki zaczną bąbelkować. Przez ten dyfuzor szybko wyczerpie się butla. W moim temacie o 450-tce pisał o tym Andrzej.
Zakup atomizer bądź reaktor i będziesz miał CO2 na dłużej:) Straty są wtedy minimalne. Ja używam takiego reaktora: http://allegro.pl/sera-co2-reactor-1000-reaktor-co2-powyzej-600l-i3224162847.html
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: EI w Serkowym Iwagumi

Postprzez Serqu » 30 maja 2013, o 15:01

Pagart tak jak mówi Mati przy tym dyfuzorze będziesz miał spore straty CO2.
Nie znaczy to jednak że nie możesz prowadzić na nim baniaka. Możesz tylko butlę będziesz musiał częściej tankować.
Co do bąblowania roślin to nie jest one konieczne do prawidłowego wzrostu, niektórzy twierdzą wręcz że jest szkodliwe.
Bąble wydostają się przez uszkodzoną błonę komórkową.
Jeśli rośliny rosną ci dobrze, częstość napełniania butli jest ok, to nie przejmuj się brakiem bąbli.
Po prostu rzadziej będziesz wycinał rośliny.
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: EI w Serkowym Iwagumi

Postprzez ziomal_14 » 30 maja 2013, o 16:59

Serqu artykuł świetny i jak najbardziej potrzebny na tym forum .Proponuję go przykleić do odpowiedniego działu.

Jeżeli mogę to chciałbym zacytować Serqu w jednym z moich postów.


"Jak już chcesz się bawić w ppm to wydaje mi się że powinieneś się trzymać takich wyników:
Azotany (NO3) 20ppm na tydzień
Potas (K) 30ppm na tydzień
Fosforany (PO4) 3ppm na tydzień
Magnez (Mg) 10ppm na tydzień
Żelazo (Fe) 0.5ppm na tydzień"


To dla osób które chcą sobie same wyliczyć odpowiednie dawki z poszczególnych soli i przestać bać się nadmiarów lub niedoborów któregoś pierwiastka .
Jest to banalnie proste przy pomocy kalkulatora do dawek EI.
Ponieważ taką pomoc w obliczeniu dawek otrzymałem na tym forum więc jeżeli ktoś potrzebuje pomocy chciałbym się jakoś odwdzięczyć.
Avatar użytkownika
ziomal_14
Użytkownik
 
Posty: 134
Dołączył(a): 1 mar 2012, o 09:48
Lokalizacja: Wrocław / Szewce

Re: EI w Serkowym Iwagumi

Postprzez Mati » 30 maja 2013, o 21:21

ziomal_14 bardzo przydatna informacja! Szukałem tego lecz na każdym forum podają inne dane. Dzięki!

Co do dyfuzora to prawda, da radę, sam używałem go jeszcze niedawno i wszystko ładnie rosło, roślinki cudnie bąblowały.
Jeśli nie przeszkadza ci częstsze napełnianie butli to możesz zostać przy tym dyfuzorze ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: EI w Serkowym Iwagumi

Postprzez miroon » 13 cze 2014, o 23:34

Przecież o to chodzi w EI, naładować nawozów i raz w tygodniu 50% podmiany, po co przy tym testy?
Sole są tańsze, jednak się zastanawiam czy aby te podmiany wody nie wydały się droższe niż same testy podczas stosowania EI.
Muszę to przekalkulować, bo przy większych zbiornikach opłacalność takiego nawożenia może nie być zbyt opłacalna.
Avatar użytkownika
miroon
Donator
 
Posty: 973
Dołączył(a): 31 gru 2013, o 01:02
Lokalizacja: Bolesławiec, Venlo

Re: EI w Serkowym Iwagumi

Postprzez Serqu » 14 cze 2014, o 05:42

U mnie w baniaczku 375L jest około 230L wody.
Ostatnio wymieniam około 100-120L co drugi tydzień, leniwy się zrobiłem.
Policzmy jednak koszty dla cotygodniowych wymian.
Woda + ścieki to około 10PLN za 1m3 czyli 1000L.
Za cotygodniową podmiankę wychodzi około 1PLN.
Chyba dam radę unieść takie koszty. :mrgreen:
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: EI w Serkowym Iwagumi

Postprzez slavio » 31 lip 2014, o 16:48

Serqu napisał(a):Poniżej podam jakie sole w jakich proporcjach stosuje, żeby każdy mógł skorzystać w nawiasach podajędawki dla 100l. O ile oświetlenie liczę na objętość akwarium brutto to sole na objętość netto moje ma około 230l, po co niepotrzebnie sypać. Ponieważ buteleczki na nawozy mam 500 ml a najłatwiejsza do zapamiętania jest dawka 10 ml do tak sobie poukładałem, podaję ilości w ml bo zdaję sobie sprawę że nie każdy ma w domu tak dokładną wagę.
CSM+B - 20 ml (do 100l wystarczy 8 ml) 5 x 10ml tygodniowo;
MgSO4x7H2O - 230 ml (100 ml) 5 x 10ml tygodniowo;
KNO3 - 65ml (30ml) 5 x 10ml tygodniowo;
KH2PO4 - 18 ml (8ml) 3 x 10ml tygodniowo.

Jeśli nie to pytajcie.


Więc pytam:

Czy podane ilości nawozów należy rozpuścić w 500ml? Jeśli nie, to w jakiej ilości?

slavio
slavio
Donator
 
Posty: 697
Dołączył(a): 23 lut 2012, o 20:19
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Odp: EI w Serkowym Iwagumi

Postprzez Serqu » 31 lip 2014, o 20:57

slavio napisał(a):
Serqu napisał(a):Poniżej podam jakie sole w jakich proporcjach stosuje, żeby każdy mógł skorzystać w nawiasach podajędawki dla 100l. O ile oświetlenie liczę na objętość akwarium brutto to sole na objętość netto moje ma około 230l, po co niepotrzebnie sypać. Ponieważ buteleczki na nawozy mam 500 ml a najłatwiejsza do zapamiętania jest dawka 10 ml do tak sobie poukładałem, podaję ilości w ml bo zdaję sobie sprawę że nie każdy ma w domu tak dokładną wagę.
CSM+B - 20 ml (do 100l wystarczy 8 ml) 5 x 10ml tygodniowo;
MgSO4x7H2O - 230 ml (100 ml) 5 x 10ml tygodniowo;
KNO3 - 65ml (30ml) 5 x 10ml tygodniowo;
KH2PO4 - 18 ml (8ml) 3 x 10ml tygodniowo.

Jeśli nie to pytajcie.


Więc pytam:

Czy podane ilości nawozów należy rozpuścić w 500ml? Jeśli nie, to w jakiej ilości?

slavio

Dokładnie to chciałem przekazać.
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: EI w Serkowym Iwagumi

Postprzez slavio » 10 sie 2014, o 13:36

przeniosłem post do innego działu

Slavio
slavio
Donator
 
Posty: 697
Dołączył(a): 23 lut 2012, o 20:19
Lokalizacja: Wroclaw

Zostaw komentarz


Powrót do Identyfikacja, pielęgnacja i nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość