.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


LT przygotowanie ziemi- pytanie do praktykujących

[ Komentarze Facebooka]

Wszystko o podłożach używanych w akwariach.Nowości, testy, nasze doświadczenia

Moderator: Grupa DFA

LT przygotowanie ziemi- pytanie do praktykujących

Postprzez kirysek88 » 19 wrz 2014, o 17:35

Planuje niedługo odpalić 54l na ziemi, więc czytam i czytam- po forach i książkę Walstad, ale ciągle mam jakieś wątpliwości.
Walstad pisze o ziemi ogrodowej + dolomit i w zasadzie to by było na tyle, ale problem polega na tym, że jakaś część akwarystów kupuje ziemię a nie bierze ją z ogródka, stąd moje pytania:
1. na roślinyakwariowe jest napisane o całym procesie mineralizacji: jak Wy przygotowywaliście swoją ziemię? tzn. czy każdy z Was postępował dokładnie wg tych wskazań_ +dolomit+ k2s04/kcl+ glina? A może ktoś z Was odpalał akwa "na sucho"?
2. Rozglądam się za ziemią i ostatnio wpadła mi w ręce tytułowa "najtańsza", którą tak wszyscy polecają i tu pojawia się problem, bo na takim opakowaniu w zasadzie nie było napisane co to za ziemia (czy jakies torfy?kompost? nic...) pH miała 5,5-6,5 i podane wartości kilku minerałów... Na co mam się patrzeć przy zakupie "najtańszej ziemi" oprócz tego czy nie ma w niej: nawozów i torfu?
3. Czy przy zakładaniu akwa z uwzględnieniem mineralizacji wystarczy dodatek gliny i dolomitu, a potas podać w płynie? No wiem, że tu chodzi o "mobilizację" korzenie, ale może akurat ten pierwiastek ujdzie jak podam go w płynie?
Zbiorniki:
1. 54l- towarzyskie LT: simulansy, Heleny, bojownik
2. 25l- Sakury
3. 2x 25l- Hybrydy
Avatar użytkownika
kirysek88
Użytkownik
 
Posty: 133
Dołączył(a): 5 mar 2014, o 19:19

Re: LT przygotowanie ziemi- pytanie do praktykujących

Postprzez Progress » 19 wrz 2014, o 20:52

Założyłam "aż" dwa akwaria na ziemi - zanim dowiedziałam się o mineralizacji, więc siłą rzeczy wyglądało to: ziemia do zbiornika siup, żwirek/ piasek na ziemię siup, a na końcu woda do baniaka (chlup :)) i sadzenie roślin. Także większej filozofii nie ma; jedno z tych akwariów ma już cztery lata i - poza wyjałowieniem ziemi - nic się "złego" nie stało.
Także z mojego punktu widzenia: daj ziemię, jaką masz. A na trzecie pytanie musi Ci ktoś inny odpowiedzieć.
Sprzedam ryby z tego wątku: world-of-cats-cat-fishe-s-of-the-world-t2953.html (sumokształtne i kosiarki).
rozne-sumy-i-kosiarki-t6284.html
Progress
Stały bywalec
 
Posty: 283
Dołączył(a): 7 lis 2010, o 18:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: LT przygotowanie ziemi- pytanie do praktykujących

Postprzez kirysek88 » 20 wrz 2014, o 13:43

dzięki za posta ;) ktoś jeszcze coś? bardzo proszę każdy post mi pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji...
Zbiorniki:
1. 54l- towarzyskie LT: simulansy, Heleny, bojownik
2. 25l- Sakury
3. 2x 25l- Hybrydy
Avatar użytkownika
kirysek88
Użytkownik
 
Posty: 133
Dołączył(a): 5 mar 2014, o 19:19

Re: LT przygotowanie ziemi- pytanie do praktykujących

Postprzez Wrokla » 20 wrz 2014, o 18:32

Opinie RA sobie odpuść. Często tam bywam i regularnie obserwuje grono manipulantów i marionetek, wcale nie się zresztą od siebie nie różniących. Ok, jest to chyba najbardziej profesjonalne polskojęzyczne forum akwarystyczne, mają swoich fitologów i potężne zaplecze zwłaszcza pod kątem roślin i aquascapingu, jednakże, jako strona doczepiona do sklepu, jest nastawione na zbijanie kasy. Wg nich co z tego, że świetlówka 10000K ma najbardziej kompromisowe widmo dla chlorofilu a i b. Świetlówki z produkcji nie-pro-akwarystycznej są be i tyle, a 10000K jest tylko do morszczaków. Jeśli nie jesteś z grupy "no, chcę założyć baniak w który będę pompować forsę, grunt to szpan", to tak na prawdę 3/4 serwisu będzie Ci zbędne. No ale kończmy ten offtop. Informacje z RA należy uważnie czytać i analizować, gdyż one same jako takie są rzeczowe i jak najbardziej rzetelne, problemem jest tylko to, że często bywają opatrzone dyskretnym jednak o odpowiednim przekazie komentarzem. Od nich należy wyciągać fakty - wszelkie subiektywne wywody czy też wyższego szczebla interpretację w/w faktów lepiej profilaktycznie sobie darować.
Jeśli chodzi o samo zakładanie, to od przedszkola mam w domu baniaki na ziemi. Nie ma większej potrzeby bawić się w lanie nawozów, w szukanie ziemi specjalnie bez dodatków, nie-kwaśnej i w ogóle utrudniania sobie życia. Bez metali ciężkich, nie jałowa i nie pH > 7 - to twoje podstawowe i jedyne kryteria przy doborze. Już tłumaczę dlaczego.
Nawozy w ziemi nie będą w żadnym stopniu szkodliwe. W wodzie jedyne zło, jakie mogą spowodować, to wysyp glonów. Nie są to przecież stężenia na tyle duże, aby mogły doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu ryb. Male przebicie ziemi z nawozami do wody spowodowane np poruszeniem jakiegoś korzenia, na pewno (nawet bez nawożonej ziemi) spowoduje podniesienie się stężenia mikro i makro w wodzie, ale nie popadajmy w paranoję. W akwariach hi tech jest tego o wiele więcej. Natomiast w low tech czego sam nie wygrzebiesz spod dna, tego w wodzie nie ma. Nawet w oczyszczalniach stosuje się filtrowanie przez piach. No i te słynne strefy beztlenowe - kolejny dowód na to, że nawozy z ziemi nie mają szans bez wyraźnej pomocy przebić się do słupa wody.
Torf polecam - najlepsza ziemia to z torfowiska :) A umiarkowanie kwaśny odczyn (Twój jest akurat) jest nawet korzystniejszy dla większości roślin z A. Płd., Płn. i Azjii. Wystarczy popatrzeć choćby na same preferencje tamtejszych ryb. "Kwaśny/lekko kwaśny/obojętny". Te wszystkie Amazonki bagna i pola ryżowe to dość kwaśnawe miejsca ;)
Nie musisz lać siarczanu (vi) potasu ani chlorku potasu. Gliną też nie musisz zawracać sobie głowy (chyba, że chcesz aby ziemia w twoim low techu była żyzna to pół roku/rok dłużej, niż dobrych pięć lat (umownie - długość "życia" takiej ziemi zależy od jej jakości, ilości i tępa wzrostu Twoich roślin). Podejrzewam, że jednak szybciej postanowisz zmienić aranżację, niż rośliny wyjałowią Ci ziemię...
No i wreszcie to trzecie pytanie: mobilizacją korzeni się nie martw. Porządnie posadź rośliny, a dostaną to samo i to z podłoża - będą wypuszczały korzenie w ziemię, a nie w wodę. Nawozy w wodzie przy tak zbitym podłożu, jakim jest piasek, to nawozy dla roślin pływających i glonów. Nikt więcej na nich nie skorzysta. Piach nie przepuszcza w żadną stronę, tak więc wszystko, co wlejesz, zostanie w toni. Ja nigdy niczego nie lałam i jeszcze nigdy w całej mojej karierze nie zdarzyła mi się plaga glonów( a nie posiadam osprzętu typu UV, RO, specjalnych świetlówek ani żadnych tego typu kwiatków), natomiast zielenina rośnie jak szalona. Co posadzę, to żyje i ma się świetnie, nawet jeśli wcześniej był to pozornie zdechły badyl. Po wykonaniu kilku prób z ręką na sercu powiem, że mały heniek czy czerwone rotale to u mnie kwestia tylko i wyłącznie doświetlenia. I choć heniek najzwyczajniej znudził mi się po roku, to rotale odratowane z brązowych, bezlistnych łodyżek rosną u mnie wielką kępą od trzech lat.
Mam nadzieję, że jakoś względnie czytelnie to wytłumaczyłam (trochę przemęczona jestem). Jeśli jednak masz jakieś pytania czy wątpliwości, czegoś nie rozumiesz, a może ja coś pominęłam, po prostu napisz. Chętnie odpowiem :)
Gabriela
Obrazek
Wrokla
Stały bywalec
 
Posty: 328
Dołączył(a): 28 sie 2014, o 14:38

Re: LT przygotowanie ziemi- pytanie do praktykujących

Postprzez kirysek88 » 20 wrz 2014, o 19:06

wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź! no dokładnie tak wywnioskowałam, że skoro Lt to w zasadzie "pierwsze akwaria" to tez to co piszą na RA to juz lekka przesada mi się wydawała... jestem w trakcie lektury Walstad (którą z reszta polecam!) i teraz zaczynam więcej "widzieć"... wracając do tematu jakbyś mogła mi jeszcze napisać ile Watt na litr masz w swoich akwa Lt? ja planuje na 54litry dodać do 18W T8 24 W T5...?
Zbiorniki:
1. 54l- towarzyskie LT: simulansy, Heleny, bojownik
2. 25l- Sakury
3. 2x 25l- Hybrydy
Avatar użytkownika
kirysek88
Użytkownik
 
Posty: 133
Dołączył(a): 5 mar 2014, o 19:19

Re: LT przygotowanie ziemi- pytanie do praktykujących

Postprzez Wrokla » 20 wrz 2014, o 19:41

Ciężko mi to przeliczyć. Jadę na LEDach i/lub słoneczku. Na chwilę obecną mam trzy: całkiem na prądzie tylko 12l z jakimś 1W w LED, czyli podobno odpowiednikiem 8W "tradycyjnych". Właśnie tam trzymałam heńka. W 50l mam 10W 8000K ale do tego dochodzi słońce - południowo wschodnie okno, także trochę tego światła tam jest... Rotala indica, wąkrotka, cacomby dają radę.
18W daje jakieś 0,34 W/l, czyli trochę ponad tzw ilość minimalną dla akwarystyki roślinnej. Całe szeregi kryptokoryn, żabenic, anubiasów, mchy i wątrobowce, nasze mniej lub bardziej krajowe moczarki czy rogatki, nawet marsliea - wszystko to powinno jakoś sobie poradzić. Jeśli dodasz do tego te 24W, będziesz miał ponad 0,77 W/l - takiego światła nie raz nawet hi-techowcy nie mają ;)
0,77W/l (nawet, jeśli uwzględnimy straty związane z głębokością zbiornika, nie wykorzystywaniem pełnego widma światła przez chlorofil, odbijaniem się i leceniem na boki - przelicznik W/l wcale taki dobry nie jest) daje Ci ogromne pole do popisu. Trawniki, czerwone rośliny, cacomby, limnophilie i przepiękne drobnolistne łodygowce... Jedynym mankamentem jest opłacalność. Najprawdopodobniej większość tego światła się zmarnuje, ponieważ nie będzie wystarczającej ilości CO2, aby rośliny mogły w pełni wykorzystać dostarczaną przez świetlówki energię do fotosyntezy. Prościej mówiąc: szkoda przepłacać za prąd, skoro do niczego to się nie przyda. Myślę, że wystarczy jedno 24W. Trochę poniżej 0,5W/l to też przyzwoity wynik, również dla utrzymania trawniczka na pierwszym planie i czerwonych chaszczów z tyłu ;)
Przy użyciu jednej świetlówki boki mogą być niedoświetlone. Ale jeśli posadzisz tam kryptokoryny, nurzańce czy inne wspominane wcześniej (lub nie-) cieniolubne rośliny, nie będzie to żadnym problemem, a wręcz zaletą. Od biedy, gdyby Ci to nie odpowiadało, wystarczy zamontować kilka maleńkich diod led w narożnikach pokrywy.
Gabriela
Obrazek
Wrokla
Stały bywalec
 
Posty: 328
Dołączył(a): 28 sie 2014, o 14:38

Re: LT przygotowanie ziemi- pytanie do praktykujących

Postprzez kirysek88 » 20 wrz 2014, o 20:13

planuje spróbować utrzymać nawet Lotosa więc te 0,5 W potrzebuje.
Obecnie mam 18 W od producenta pokrywy, czyli zamiast 24 W T5 lepiej dołożyć kolejną 18W t8?
Zbiorniki:
1. 54l- towarzyskie LT: simulansy, Heleny, bojownik
2. 25l- Sakury
3. 2x 25l- Hybrydy
Avatar użytkownika
kirysek88
Użytkownik
 
Posty: 133
Dołączył(a): 5 mar 2014, o 19:19

Re: LT przygotowanie ziemi- pytanie do praktykujących

Postprzez Progress » 20 wrz 2014, o 21:07

Ja mam 4x 24 W w 375 litrach (+ pokrywa wyklejona folią). Więc na Twoim miejscu nawet bym tej pokrywy nie przerabiała. Ale z kolei nie mam lotosa, więc nic z doświadczenia nie napiszę.
Wrokla napisał(a):Torf polecam - najlepsza ziemia to z torfowiska :) A umiarkowanie kwaśny odczyn (Twój jest akurat) jest nawet korzystniejszy dla większości roślin z A. Płd., Płn. i Azjii. Wystarczy popatrzeć choćby na same preferencje tamtejszych ryb. "Kwaśny/lekko kwaśny/obojętny". Te wszystkie Amazonki bagna i pola ryżowe to dość kwaśnawe miejsca ;)

Widzę, że muszę kiedyś jakiś artykulik o torfowiskach i torfie sklecić, bo żeśmy wszyscy na ten nieszczęsny torf napaleni jak labrador na ciasteczka ;).
Sprzedam ryby z tego wątku: world-of-cats-cat-fishe-s-of-the-world-t2953.html (sumokształtne i kosiarki).
rozne-sumy-i-kosiarki-t6284.html
Progress
Stały bywalec
 
Posty: 283
Dołączył(a): 7 lis 2010, o 18:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: LT przygotowanie ziemi- pytanie do praktykujących

Postprzez kirysek88 » 20 wrz 2014, o 21:11

dzięki za posty ;) a poeksperymentuję zobaczymy jak pójdzie... dam te dodatkowe 18W i będzie 0,67 W/1l... pożyjemy zobaczymy ;] naprawdę dzięki za odpowiedzi :v:
Zbiorniki:
1. 54l- towarzyskie LT: simulansy, Heleny, bojownik
2. 25l- Sakury
3. 2x 25l- Hybrydy
Avatar użytkownika
kirysek88
Użytkownik
 
Posty: 133
Dołączył(a): 5 mar 2014, o 19:19

Re: LT przygotowanie ziemi- pytanie do praktykujących

Postprzez Wrokla » 20 wrz 2014, o 21:33

Dla lotosa drugie 18 będzie ok. Choć nawet mogłoby być trochę mniej, ok 13 (nie wiem, jakie produkują).
Policz różnicę w rachunku za prąd, zastanów się, czy będziesz w przyszłości myślał nad jakąś bimbrownią - może jednak jest sens kupować z zapasem, przy okazji weź pod uwagę, że zaleca się wymianę świetlówek co rok/dwa lata (zdania są podzielone, sprzęt jest różny, a ja nie używam) lub liczyć się ze znacznym pogorszeniem ich wydajności.
Tutaj bym prosiła o wypowiedzenie się jakiegoś speca od rur, moja wiedza o nich jest czysto teoretycznyczna. I tak z boku musi to wyglądać tak, że pojawia się jakaś żółtodzioba mądrala, dziewczę z niewiadomoskąd/mchu i paproci i się wozi :D także jak wyżej, nie chciałabym namieszać w temacie, w którym nie mam praktyki.
Ale może znajdziesz coś w innych tematach na forum?

Edit: nie zauważyłam późniejszych postów. Ale skoro już się zdecydowałeś, to super :D Weny życzę i liczę na jakiś ładny temat o Twoim nowym akwa ;)
A co do artykułu o torfowiskach - trzymam za słowo! :mrgreen: :mrgreen:
Gabriela
Obrazek
Wrokla
Stały bywalec
 
Posty: 328
Dołączył(a): 28 sie 2014, o 14:38

Re: LT przygotowanie ziemi- pytanie do praktykujących

Postprzez szumu » 20 wrz 2014, o 22:29

Wrokla napisał(a): zaleca się wymianę świetlówek co rok/dwa lata (zdania są podzielone, sprzęt jest różny, a ja nie używam) lub liczyć się ze znacznym pogorszeniem ich wydajności.


Tak się zastanawiam, kto rozpowszechnia takie mity odnośnie świetlówek, w sumie nie trudno się domyślić... Typowo czas życia świetlówki to 20k godzin, zwykle jest to podawane dla cykli 3 godziny ON 20 min OFF. Dla cykli 8-9 godzin ON czas życia się dodatkowo wydłuża do +/-200%. Świetlówki puki żyją dają 90-80% nominalnego strumienia świetlnego, agonia jest dość gwałtowna. Prawda jest zapewne gdzieś po środku pomiędzy danymi producenta, a wieloletnimi doświadczeniami sprzedawcy, każdy sobie musi samemu wypośrodkować i zdecydować kiedy wymienić.

Tak na marginesie, wykresy czasu życia LEDów są imponujące, ale chyba tylko w 'clean room'ie' gdzie są testowane...
szumu
Użytkownik
 
Posty: 181
Dołączył(a): 17 paź 2012, o 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: LT przygotowanie ziemi- pytanie do praktykujących

Postprzez Wrokla » 20 wrz 2014, o 22:50

szumu napisał(a):
Wrokla napisał(a): zaleca się wymianę świetlówek co rok/dwa lata (zdania są podzielone, sprzęt jest różny, a ja nie używam) lub liczyć się ze znacznym pogorszeniem ich wydajności.

Tak się zastanawiam, kto rozpowszechnia takie mity odnośnie świetlówek, w sumie nie trudno się domyślić...

Nie rozpowszechniam jako prawdy absolutnej, raczej podstawiłam w niepewność - zaznaczyłam, że mam zielone pojęcie, żadnej praktyki i korzystam tylko i wyłącznie z cudzej wiedzy. No i poprosiłam kogoś obeznanego (jak np Ty, jak widzę) o jakieś mądre dwa słowa. Za to ostatnie bardzo Ci dziękuję. Obiecuję zapamiętać, przyswoić i nie palnąć więcej takiego głupstwa :)
Odnośnie w/w "mitu o przewidywanym czasie życia świetlówki" - kolejna rzecz, którą wyniosłam z RA. Mniej więcej z tego powodu stamtąd zwiałam.
Gabriela
Obrazek
Wrokla
Stały bywalec
 
Posty: 328
Dołączył(a): 28 sie 2014, o 14:38

Zostaw komentarz


Powrót do Podłoża

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron