.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Pierwsze krewetkarium - pytania

[ Komentarze Facebooka]

Ogólne dyskusje

Moderator: Grupa DFA

Pierwsze krewetkarium - pytania

Postprzez Iseq » 30 lis 2014, o 20:22

Witajcie,
mam kilka pytań do bardziej doświadczonych osób, które mają większą wiedzę o krewetkach, bo ja takowej oprócz przeczytanych postów, tematów, itp., nie posiadam, tzn. w praktyce.

1 pytanie, czy ten AQUAEL SHRIMP SET 30L jest dobry dla osób zaczynających przygodę z krewetkami ? Mianowicie chodzi mi o sprzęt, czy ten co jest w nim nadaję się czy może trzeba byłoby co nieco wymienić ?

2 pytanie, czy podłoże JBL Manado nadaje się do krewetkarium ? Zostało mi to po co ma leżeć, jak zawsze może się przydać :)

3 pytanie, jakie byłyby najlepsze roślinki pod takiego seta ?

4 pytanie, najłatwiejsze krewetki na sam początek to Red Cherry, czy można wystartować z jakimiś innymi ?

A krewetkarium zalane zostałoby już wodą z innego zbiornika, chociaż jeśli coś by nie pykło to poczekałbym aż woda z kranu dojdzie do potrzebnych parametrów.

Pozdrawiam,
Gabriel.
Iseq
Nowicjusz
 
Posty: 13
Dołączył(a): 20 sty 2014, o 18:15

Re: Pierwsze krewetkarium - pytania

Postprzez marcin2983 » 30 lis 2014, o 21:05

1. Zestaw Aquaela dobry bo bezstresowy - wszystko co potrzebne jest w zestawie.
Ja swój pierwszy komponowałem oddzielnie, nie podobał mi się Aquaelowski filtr wewnętrzny i wybrałem mini kaskadę. Natomiast reszta czyli np. grzałkę i lampkę mam już Aquaela.
Samo szkło zamawiałem w ikola ale ja brałem 15l i klejone przeźroczystym silikonem (czarny ze shrimp set mi się nie podobał). Szybkę z ładnym wycięciem pod kaskadę dorobił mi szklarz na Gaju za całe 5 zł :). A kątowniki pod szybkę też wolałem przeźroczyste więc były z neta.
Sumarycznie cały zestaw wyszedł mi chyba niewiele taniej niż gdybym kupił shrimp set 15l.
Ale i zabawy więcej, ja poprostu lubię sam sobie wszystko skomponować ;)

2. Co do podłoża - poczekaj na opinie naszych forumowych kreweciarzy ekspertów :) Pod red cherry może być każde, pod bardziej wymagające krewety wiadomo potrzebne już takie które pomoże utrzymać parametry.

3. Roślinki - wszystko zależy czy chcesz zbiornik hodowlany gdzie główną ozdobą mają być krewety czy dekoracyjny.
Dla krewet to głównie przeróżne mchy, gałęzatka.

Fajne hodowlane zbiorniki np.:
moj-maly-kacik-t3283.html
moj-swiat-i-moja-odskocznia-t1551.html
moje-robaczki-t2666.html
Świetne tematy do nauki przynajmniej dla mnie :) I wiele więcej zobacz w galerii forumowej.

Natomiast jeśli chceż dekoracyjne to już możesz tam mieć gąszcz co Ci się zamarzy byle było widać krewetki :)
U mnie przy 11W oświetlenia w 15l dobrze rośnie mały heniek, mchy, gwiazda wodna...
krewetkarium-bez-udziwnien-t2902.html

4. Wszystko zależy jak sobie radzisz z utrzymaniem parametrów wody. Red cherry, yellowki, babaulti wszystkie neocaridiny niemalże są dobre na początek i możesz spokojnie trzymać na kranówce - tylko nie trzymaj ich razem bo się krzyżują i wychodzą szaro bure miksy.
Natomiast nie są na pewno tak ładne jak krewety u chłopaków z linków powyżej. Z tym że przy nich już bez wody RO mineralizowanej i stada uzdatniaczy nie pociągniesz hodowli.

Ps. Jakbyś się zdecydował jednak na początek na zwykłe red cherry to mogę odstąpić pakiet startowy z 15 sztuk bo mi się namnożyły ;)
Avatar użytkownika
marcin2983
Donator
 
Posty: 946
Dołączył(a): 16 wrz 2012, o 18:15
Lokalizacja: Wrocław (Gaj)

Re: Pierwsze krewetkarium - pytania

Postprzez Iseq » 30 lis 2014, o 21:16

Dzięki wielkie Marcin za wyjaśnienie, też tak myślałem, żeby kupić małą kaskadę. W chwili wolnej popytam szklarza u siebie czy nie zrobiłby mi takiego małego baniaczka w wolnej chwili. Na początku to na pewno poszedłbym na kranowej wodzie, z tymi krewetkami co pisałeś, wolałbym nie stresować innych gatunków i samego siebie narażając się przy tym na wyższy wydatek. Tylko tak się jeszcze zastanawiam czy te 6W nie będzie za mało na 30 litrów :)
Iseq
Nowicjusz
 
Posty: 13
Dołączył(a): 20 sty 2014, o 18:15

Re: Pierwsze krewetkarium - pytania

Postprzez marcin2983 » 30 lis 2014, o 21:30

Ja miałem red cherry przez ponad rok w akwarium ogólnym z rybami zanim założyłem dla nich kostkę.
Powiem Ci dopiero w krewetkarium zobaczysz cały urok tych stworzonek. Nawet takie popularne jak red cherry w osobnym zbiorniku potrafią sprawić dużą radochę jak stadem czyszczą gałązki mchu albo mają tarło i pływają jak wariaty po całym zbiorniku :) Chyba że wolisz yellowki albo blue też są ładne a równie łatwe w utrzymaniu i mnożą się zawsze i wszędzie :D

Aaa przypomniałem sobie - jakbyś kupował lampkę Aquael to czytałem gdzieś że te stare klasyczne świetlówkowe 11W są lepsze dla roślinek niż te nowe ledowe. Obecnie są w shrimp setach już chyba tylko te nowe lampki z ledami.
Podobno dla krewetek super bo one i tak wolą cień lecz zielenina ponoć na tym rośnie średnio.
Może ktoś na forum ma taką lampkę z tej nowej serii i się wypowie :?:
Avatar użytkownika
marcin2983
Donator
 
Posty: 946
Dołączył(a): 16 wrz 2012, o 18:15
Lokalizacja: Wrocław (Gaj)

Re: Pierwsze krewetkarium - pytania

Postprzez tomhur » 30 lis 2014, o 22:18

Mimo że Marcin już udzielił odpowiedzi to również swoje 3 grosze dorzucę ;)
1) Jeśli chodzi o shrimp set 30.
Filtr jest wystarczająco dobry, sam używam takich filtrów w 40litrowych bańkach. Jedyne co musisz zmienić, to gąbka - oryginalna z tego zestawu w ogóle się nie nadaje - koniecznie musiałbyś zakupić jakąś większą o jak najdrobniejszych oczkach.
Grzałka... Ponoć lipna... Ale jeśli w pomieszczeniu w którym będziesz trzymał szkiełko, będzie stała temperatura 20-23 stopnie, grzałka całkowicie niepotrzebna - zwolnisz miejsce ;)
Lampka - polecam. Dobra, wystarczająca jak na 30 litrów.
Akwarium... I tutaj jest jak dla mnie największy minus. Fajnie że ma narożniki dolne i górne i szkło pokrywkowe. Ale to jedyny plus... Sylikon w tych zestawach jest byle jak nałożony, dużo nadlewów. Firmie aquael chyba nie opłacało się marnować kilkadziesiąt sekund pracownika na ściągnięcie nadmiaru - wolą pójść na ilość wykonania niż jakość baniaczka - może to i ma sens, dużo tych setów sprzedają, bo i cena niska. Ale ja osobiście nie skuszę się na ten zestaw ;)
Lepiej skompletuj tak jak Marcin mówi sam - może niewiele taniej wyjdzie, ale estetyczniej i bardziej fachowe akwarium będzie.
2) Co do manado - nigdy nie używałem. W każdym bądź razie nie jest dedykowane krewetkom... Z tego co gdzieś tam czytałem, ponoć lubi podnosić GH wody. Jeśli to będzie podniesienie i trzymanie na równym poziomie, to nie ma tragedii, gorzej jeśli powoduje ono skoki GH - krewetki nie trawią skoków parametrów...
Na Twoim miejscu odpuściłbym sobie te manado - lepiej daj komuś w prezencie lub zachowaj na kolejny baniak.
Podłoże zależne jest od krewetek jakie trzymasz. Jeśli decydujesz się na krewetki Caridina - musisz zainwestować w podłoże aktywne. Jeśli neocaridina - oszczędzisz na podłożu (i nie tylko) i wrzucasz najzwyklejszy żwirek kwarcowy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o manado i czy się nadaje poszukaj tu: http://krewetki.org/forum/search.php?keywords=manado&sid=95b73900cb47c7134e9590b87b7eff8d.
3) Co do roślinek - to tak jak pisze Marcin. Jeśli chcesz częściej widywać krewetki i obserwować je i ich zachowania - jak najmniej zakrywaj podłoże. Wtedy wrzucasz korzonek, lignit lub kamień i obsadzasz mchem, microsorium lub anubiasem. Kamyki lubią podnosić PH, korzonki i lignity obniżać - więc decydując się na neocaridinę - wsadzasz kamyczki jakieś (mały korzonek też może być), a gdy na caridinę - korzonek i lignit wskazany, staraj się unikać skałek ;)
Druga opcja, to mocno i ładnie zarośnięte roślinkami akwarium - mniej będziesz widywał krewetki, lecz będzie ładniejszą ozdobą pomieszczenia :)
4) Tak jak wcześniej wspomniałem, są dwie popularne rodziny krewetek akwariowych (są jeszcze paracaridiny itd, ale za to się nie bierzemy). Caridiny i neocaridiny. Przyjęło się ze neo są łatwiejsze w hodowli, ale według mnie nieprawda - po prostu mniej trzeba przy nich robić, ale umieralność zależy od tego jaki ma zapał hodowca.
Ogólnie wygląda to tak - neocaridiny nie wymagają wody z filtra RO, może być, a nawet zalecana jest woda z kranu. Tak samo z podłożem - zwykły piasek lub żwirek kwarcowy. I krewecie te powinny już dać radę w takim środowisku (zapewnij im tylko odpowiednie parametry wody i jest ok).
Jeśli chodzi o caridiny, to woda musi być z filtra RO i uzdatniona odpowiednimi preparatami, aby ustawić GH na odpowiednim poziomie i zmineralizować wodę (filtr RO usuwa minerały razem ze szkodliwymi czynnikami). Dodatkowo dochodzi podłoże które stabilizuje parametry wody... Są to aktywne podłoża przeznaczone dla krewetek (benibachi, BWS, Environment, Shirakura itd...). Koszta utrzymania Caridin są więc zdecydowanie dużo większe.
Wiem, że niektórzy trzymają Caridiny na zwykłym podłożu i wodzie z kranu, ale jest to zdecydowanie bardziej ryzykowne hodowanie i raczej nie będą się tak cieszyli z sukcesów, jak Ci co prowadzą akwaria według wymagań Caridiny ;)
Jeśli chcesz wystartować niskobudżetowo i mniej zaryzykować - kup Neocaridina. Jeśli możesz sobie pozwolić na większe wydatki, masz czas poczytać na temat hodowania krewetek i masz chęci - możesz spróbować z Caridina - nie taki diabeł straszny jak go malują :D
Co do jednego zdania Marcina się nie zgodzę - "Natomiast nie są na pewno tak ładne jak krewety u chłopaków z linków powyżej"... Neocaridina również mają przepięknych przedstawicieli - chociażby pięknie wybarwione czerwone sakury, blue velvet, carbon rili, yellow z pasem... Spokojnie mogą się równać z najładniejszymi taiwanami czy też TaiTiBee (Caridiny)...
Jeśli zdecydujesz się na Neocaridiny, wyszukaj sobie jakiś ładny jeden gatunek i popytaj na forach czy nie ma ktoś na sprzedaż.
Jeśli jednak chcesz zainwestować więcej kasy w Caridiny - mogę na start zbiornika dać Ci wody z podmianki (około 20litrów). A i na start jakąś promocję krewetkową zrobić ;)
tomhur
Donator
 
Posty: 288
Dołączył(a): 5 paź 2014, o 07:12

Re: Pierwsze krewetkarium - pytania

Postprzez tomhur » 30 lis 2014, o 22:24

marcin2983 napisał(a):
Aaa przypomniałem sobie - jakbyś kupował lampkę Aquael to czytałem gdzieś że te stare klasyczne świetlówkowe 11W są lepsze dla roślinek niż te nowe ledowe. Obecnie są w shrimp setach już chyba tylko te nowe lampki z ledami.
Podobno dla krewetek super bo one i tak wolą cień lecz zielenina ponoć na tym rośnie średnio.
Może ktoś na forum ma taką lampkę z tej nowej serii i się wypowie :?:


Nie wiem jak z tymi ledowymi, ale te zwykłe lampki dawały radę.
Na allegro spokojnie jeszcze dostanie się ze zwykłą lamką, nie ledową.
Jeśli Shrimp set 30 - to powinna być zwykła decolight lampka, jeśli Shrimp set SMART 30 - wtedy jest ledowa.
tomhur
Donator
 
Posty: 288
Dołączył(a): 5 paź 2014, o 07:12

Re: Pierwsze krewetkarium - pytania

Postprzez Iseq » 30 lis 2014, o 22:38

Dzięki wielkie tomhur za tak obszerne wyjaśnienie, dzięki Wam mam na noc zapewnioną ciekawą lekturę o hodowli i warunkach dla krewetek. Jak coś będę potrzebował to dalej będę Was męczył.

Pozdrawiam,
Gabriel.
Iseq
Nowicjusz
 
Posty: 13
Dołączył(a): 20 sty 2014, o 18:15

Re: Pierwsze krewetkarium - pytania

Postprzez tomhur » 30 lis 2014, o 22:42

Nie ma problemu - lepiej pytać, niż później wyławiać trupki :)
Z tym że zaznaczam od razu że specem od neocaridin nie jestem - od razu od caridin wystartowałem ;)
Ale jakąś tam minimalną wiedze mam, więc śmiało możesz próbować uzyskać odpowiedź ;)
tomhur
Donator
 
Posty: 288
Dołączył(a): 5 paź 2014, o 07:12

Zostaw komentarz


Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość