.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Podmiany wody

[ Komentarze Facebooka]

Jak pielęgnować i nawozić rośliny, żeby rosły szybko i zdrowo

Moderator: Grupa DFA

Podmiany wody

Postprzez Ossesmayer » 30 mar 2014, o 19:34

Uprzedzam, że poniższe pytanie nie jest odzwierciedleniem moich poglądów, ale wynikiem zagorzałej dyskusji.

Czy cotygodniowe podmiany wody zaburzają ekosystem w akwarium?

Proszę o nie wypowiadanie się typu "większej bzdury nie słyszałem", ale o konkretne fakty, może nawet doświadczenia naukowe, jakieś dane, które potwierdzają słuszność lub niesłuszność podmian wody.

Edit:
O ile można proszę o odniesienie się do mojego akwarium
180l brutto, około 30% zarośniętej powierzchni roślinami, obsada 13kirysków panda i 2 małe skalary.
Avatar użytkownika
Ossesmayer
Użytkownik
 
Posty: 83
Dołączył(a): 8 lut 2014, o 18:22

Re: Podmiany wody

Postprzez Andrzej » 30 mar 2014, o 20:52

Moje doświadczenia są podzielone. Generalnie wszystko zależy od sprzętu i obsady. Np. palety wymagają podmian wody z powodu szybkiego wzrostu No2 (karmienie dużą ilością mięsa), co za tym idzie pogorszeniem stanu zdrowia i apatią. Natomiast brak podmian pozytywnie wpływa na chów krewetek karłowatych. Zawsze kiedy zaprzestaję podmian krewetki znacznie lepiej się mnożą i są w lepszej kondycji, ale taki stan w swoich warunkach i posiadanym sprzętem mogłem utrzymać góra kilka miesięcy, ponieważ dno strasznie się zamulało i nadmiernie wzrastała przewodność.
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: Podmiany wody

Postprzez Ossesmayer » 30 mar 2014, o 20:55

Dno można odmulać za pomocą odkurzacza, ale co z resztą? Czyli mam rozumieć, że przy odkurzaniu/odmulania i braku podmian wody można utrzymać stabilizację w akwarium?
Avatar użytkownika
Ossesmayer
Użytkownik
 
Posty: 83
Dołączył(a): 8 lut 2014, o 18:22

Re: Podmiany wody

Postprzez Inekane » 30 mar 2014, o 20:56

I tak i nie. Opiszę może jak sprawa wygląda, prostujcie jeśli coś pokręcę. To temat szalenie złożony.

Wszystko zależy od celu podmiany wody oraz jej parametrów. W dużym akwenie wodnym, jeziorze, rzece występują w miarę stałe parametry. Ulegają one oczywiście wahaniom dobowym i okresowym ale łatwo to prześledzić na przykładzie azotu bo jest to sprawa która przeraża świeżo upieczonych akwarystów a azot jest dość potrzebnym pierwiastkiem.
Spoiler: pokaż
Zacznijmy od tabelek obiegu azotu:
Obrazek
http://blog.reefmania.pl/

Zakładając zbiornik napełniamy go wodą z kranu lub spreparowaną ale zazwyczaj o określonych początkowych parametrach. W kranie zawsze jest trochę azotu, w całkiem sporej liczbie ujęć nawet jest go dość dużo (na poziomie 20mg/l). Sadzimy rośliny i czekamy.

/W tym momencie przebiega tak zwane dojrzewanie - zalążki powstawania ekosystemu. Polega to na rozmnożeniu się bakterii. Bakterie te powinny mieć pożywienie więc zazwyczaj zalecane jest dolanie nie tylko preparatów ze szczepami bakterii ale również pożywkę, sporo tego jest na rynku. I tak polecam bo sikanie do akwarium w celu dostarczenia mocznika jest chyba nieco za ekstremalne. Moim zdaniem przez pierwsze dwa tygodnie można na luzie odpuścić podmianki podając sam pożywkę dla bakterii i potas.

Niektórzy twierdzą, że wprowadzenie ryb zaraz po założeniu zbiornika i odczekaniu 24h po magicznym płynie jest normalne. Bakterie muszą mieć czas na uaktywnienie się i podział więc nie ma siły trzeba czekać. Czekanie trwa dłużej jeśli nie dostarczymy pożywki dla bakterii ale ogólny czas zależy tak naprawdę od akwarysty i docelowej obsady. Im więcej ryb tym więcej będą one wydalały (+resztki pokarmu) i tym więcej bakterii potrzeba, żeby nie pozwolić na duży skok stężenia amoniaku i azotynów./

Kolejny okres to krótki okres, kiedy rośliny ruszają i wyjadają azot z wody. Kiedy jest go dużo wszystko długo gra, kiedy nie to szybko mamy problem z glonami. Zazwyczaj trwa to kilka tygodni.


/Po tym czasie (dojrzewania+okresu kiedy rośliny rosną i pobierają składniki z wlanej wody) trzeba zacząć nawozić jeśli dążymy do akwarium wymuskanego, dopieszczonego, najczęściej HT. W takim przypadku akwarysta usuwa przez przycinanie i odmulanie części obumarłych lub niepotrzebnych roślin które w naturze zgniłyby zamieniając się, razem z innymi "śmieciami" - opadłymi liśćmi, mułem w nawóz i cykl się nie domyka. Problem w tym, że większość z nas używa nawozów już zbilansowanych nie wiedząc kompletnie nic o ich stężeniu, używa soli nie dozując po jednym pierwiastku czy coś podobnego a nawet jeśli to trzeba ciągłej kontroli parametrów komputerem żeby utrzymać stałe stężenia. Podmiany niwelują gromadzące się związki, których rośliny nie wchłonęły oraz dodają, poza nawozami, tych, które potrzebują. Są więc tu czynnikiem stabilizującym.
Bardzo dużo osób używa też drewna które barwi wodę i podmianki są jedynym sposobem na powolne usuwanie koloru.
Obrazek
http://akwarium.ilkus.pl/stare/thekrib/ ... cling.html

Inaczej to działa w low-techach gdzie wszystkie procesy przebiegają dużo wolniej i nie ma takiego gonitwy po pierwiastki. Jest tam czas na to, żeby stare liście i fragmenty roślin w cieniu obumarły i zasiliły nowe. Dodatkowo zachodzi zawsze wiązanie azotu z powietrza ale w Hi-Techu to nie wystarcza a w low-techu dopełnia całość tak, że nie potrzeba podmianek i cały system jest stabilny. Dodatkowo w wodzie pozostają grabniki i inne związki wpłukiwane podmianami a korzystne dla zwierząt. Andrzej pisał o krewetkach. Dodatkowo zwierzęta czują się lepiej bez zamieszania związanego z podmianami i gwałtownych zmian parametrów.

Jeszcze inaczej jest w zbiornikach bez roślin, typu BW. Moim zdaniem należy tam robić podmiany bo pierwiastki będą, mimo filtracji, się kumulowały - dostarczane są w jedzeniu dla ryb a nie będą w żaden sposób "wyciągane" co nie znaczy, że należy dążyć do ich stanu 0. Wiele pielęgnic rozmnaża się tylko z wyjątkowo kwaśnej, miękkiej wodzie z dość wysokimi stężeniami azotu ale ze wszystkim trzeba mieć umiar.

Podmiany działają bardzo stresująco na biocenozę. Zarówno rośliny i zwierzęta stresują się gdy nadchodzi czas podmianek. Akwaryści bardzo chcą jak najszybciej zbić parametry do tych właściwych co jest zazwyczaj bardzo szkodliwe, szczególnie dla zwierząt. Jeszcze raz przypomnę, że skala pH jest logarytmiczna - zmiana o 1 stopień to zmiana dziesięciokrotna ale zmiana o 2 jest już stukrotna i tak dalej. Nawet jeśli ryby nie padną to jest to dla nich stres i na pewno nie są z tego powodu zadowolone! Nawet, jeśli mimo wielokrotnych podmian przeżyją długie lata. Dodatkowo zmiana poziomu wody i zamieszanie z tym związane są niesamowicie stresujące i jeśli akwarysta musi przeprowadzić jakieś zmiany w hardscape lub poprzycinać rośliny niech zrobi to przed wypompowaniem wody, możliwie szybko ale bez gwałtownych ruchów.

Najlepsze są podmiany przeprowadzane wężykiem jak do CO2 ale ze względu na wielkość naszych zbiorników jest to bardzo kłopotliwe. Ideałem jest stała podmiana wody gdy w kranie mamy wodę dobrej jakości.

No.
Z góry przepraszam za formę i słownictwo - szkolne przyzwyczajenie. Wcale nie mam zamiaru się wymądrzać czy coś, to tak bardzo ogólnie i po łebkach potraktowane.
Ostatnio edytowano 30 mar 2014, o 21:12 przez Inekane, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Inekane
Użytkownik
 
Posty: 207
Dołączył(a): 13 mar 2013, o 18:36
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Podmiany wody

Postprzez Andrzej » 30 mar 2014, o 21:10

Ossesmayer napisał(a):Dno można odmulać za pomocą odkurzacza, ale co z resztą? Czyli mam rozumieć, że przy odkurzaniu/odmulania i braku podmian wody można utrzymać stabilizację w akwarium?


Chodziło mi o fakt, że podczas odmulania odsysasz resztki z dna i wodę. Jest to też w jakimś sensie podmiana, bo przecież trzeba uzupełnić odessaną wodę.
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: Podmiany wody

Postprzez Ossesmayer » 30 mar 2014, o 21:18

Ja resztki z dna zbieram czymś takim http://avialine.civ.pl/towar/hagen/mari ... lacz_2.jpg
Czyli nie tracę przy tym ani grama wody.
Przy rozmowie broniłam się jak mogłam, ale wychodzi na to że nie mam argumentu na to żeby potwierdzić moją wiedzę.
Avatar użytkownika
Ossesmayer
Użytkownik
 
Posty: 83
Dołączył(a): 8 lut 2014, o 18:22

Re: Podmiany wody

Postprzez volf_25 » 30 mar 2014, o 21:35

Odmulanie jest dobre tylko jeszcze zależy ile do góry idzie tobie NO3 po tygodniu od podmiany. Jeżeli masz dobrą filtracje biologiczną ten czas podmian można wydłużyć. W moim przypadku dobrą robotę robią media filtracyjne Purigen.
Obrazek
Avatar użytkownika
volf_25
Stały bywalec
 
Posty: 222
Dołączył(a): 29 sie 2012, o 20:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podmiany wody

Postprzez Ossesmayer » 31 mar 2014, o 00:25

Dzięki wszystkim za odpowiedź. Testy zawsze robię na trzeci dzień po podmianach, NO3 zawsze było na takim samym poziomie.
Oprócz azotanów, w wodzie przecież są wszystkie związki potrzebne dla roślin(nawożę solami), i ich nadmiar był usuwany wraz z podmianami. Jak dla mnie podmiany to czysta przyjemność, aż ciężko wyobrazić mi sobie żeby raz w tygodniu do akwarium nie włożyć paluszków :evil:
Avatar użytkownika
Ossesmayer
Użytkownik
 
Posty: 83
Dołączył(a): 8 lut 2014, o 18:22

Re: Podmiany wody

Postprzez asia40 » 1 kwi 2014, o 20:15

volf_25 napisał(a):W moim przypadku dobrą robotę robią media filtracyjne Purigen.

Czy mógłbyś napisać którego z mediów Purigen konkretnie używasz? W jakich ilościach i na jaki litraż ? Co ile musisz regenerować? itp Troszkę sobie o nich poczytałam i opisy są interesujące :) .
Ale ceny dość spore :( , więc chciałabym zasięgnąć opinii od kogoś kto je stosuje w praktyce.
Avatar użytkownika
asia40
Donator
 
Posty: 107
Dołączył(a): 26 paź 2010, o 12:17
Lokalizacja: Wrocław/Oborniki Śl.

Re: Podmiany wody

Postprzez Serqu » 1 kwi 2014, o 21:05

Ja stosuję u siebie od ponad roku. 100 ml wystarczy na 400L baniak.
Jest to żywica jonowymienialna wiążąca organicznie związki azotu, nie usuwa NO2 ani NO3.
Ja mam dwie saszetki po 100 ml i jedna zawsze jest w filtrze a druga albo jest zalana domestosem albo wodą.
Wymieniam je mniej więcej co miesiąc czasami co dwa.
Wyciągnięta z filtra ląduje na tydzień w domestosie, później płukanie i do wody. Żywica powinna być zawsze wilgotna, należy nie dopuszczać do całkowitego wyschnięcia.
Woda dzięki temu jest zawsze krystaliczna.
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Podmiany wody

Postprzez Rycky » 1 kwi 2014, o 21:18

Na to pytanie mozna odpowiedziec mnostwem pytan , czyli to w najwiekszym stopniu zalezy od kilku podstawowych spraw. Rodzaj filtracji , jakie ryby lub stworzenia w nim zyjace , jaki zbiornik , jakie oswietlenie . Nie da sie jednoznacznie na twoje pytanie odpowiedziec.
Pozdrawiam Rysiek
Rycky
Użytkownik
 
Posty: 39
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 21:08

Re: Podmiany wody

Postprzez ducze » 2 kwi 2014, o 06:22

Jest jeszcze DOC, którego generalnie nie usuniemy inaczej jak podmianami. Zresztą zdecydowana większość ryb może i w momencie podmiany się stresuje, ale zaraz po niej widać, że bardzo im się podoba. Mało jest ryb, które źle reagują na podmianę (robioną z głową, czyli np nie 50% robione wodą o temp 3 stopnie ;) Większość zachowuje się normalnie po podmianie, a np krenofile robią się jeszcze aktywniejsze. Więc skoro podmiany dobrze robią rybom, co widać gołym okiem, to po co gadać o azotach i innych pierdołach w tym kontekście? ;)

Chociaż są i ryby, które stara woda stymuluje np do tarła. Moje szczupaki afrykańskie przystąpiły do budowy gniazda w momencie jak w czasie wyjazdu padł mi filtr. Ale jako, że one budują gniazdo z piany na powierzchni to tarło mogło wywołałać to, że zamarł jakikolwiek ruch tafli wody. Bo normalnie na podmiany (rzadkie bo to było LT) nie reagowały negatywnie.

Inekane napisał(a):Dodatkowo zwierzęta czują się lepiej bez zamieszania związanego z podmianami i gwałtownych zmian parametrów.

Bzdura! Większość ryb ma gdzieś sam proces podmiany, przyzwyczaja się do niego, tak samo jak do tego, że ktoś się na nie gapi przez szybę. A jakie parametry się tak gwałtownie zmieniają? jak dasz ciała to się zmieni jakiś życiowy parametr w stylu pH, ale to naprawdę trzeba być ignorantem w kwestii wymagań ryb i nie patrzeć na nie w ogóle. Prawdę mówiąc dość ciężko zrobić podmianę, która mocno wahnie pH. A przecież ubytek NO3 czy DOC nie jest żadnym stresem dla ryby! Jak wychodzisz z zadymionego garażu na świeże powietrze to czujesz ulgę czy się męczysz?
Avatar użytkownika
ducze
Użytkownik
 
Posty: 98
Dołączył(a): 12 maja 2010, o 13:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podmiany wody

Postprzez asia40 » 2 kwi 2014, o 06:34

ducze napisał(a):Jest jeszcze DOC, którego generalnie nie usuniemy inaczej jak podmianami

Co oznacza ten skrót :oops:
Avatar użytkownika
asia40
Donator
 
Posty: 107
Dołączył(a): 26 paź 2010, o 12:17
Lokalizacja: Wrocław/Oborniki Śl.

Re: Podmiany wody

Postprzez Ossesmayer » 2 kwi 2014, o 06:44

DOC to skrót z angielskiego od Dissolved Organic Carbon czyli rozpuszczony węgiel organiczny i ma bezpośredni związek z aldehydem glutarowym, który jest organicznym związkiem węgla.
Avatar użytkownika
Ossesmayer
Użytkownik
 
Posty: 83
Dołączył(a): 8 lut 2014, o 18:22

Re: Podmiany wody

Postprzez asia40 » 2 kwi 2014, o 06:45

Dzięki Ossesmayer :)
Avatar użytkownika
asia40
Donator
 
Posty: 107
Dołączył(a): 26 paź 2010, o 12:17
Lokalizacja: Wrocław/Oborniki Śl.

Zostaw komentarz


Powrót do Identyfikacja, pielęgnacja i nawożenie roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość