.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


[450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

[ Komentarze Facebooka]

Ogólne dyskusje

Moderator: Grupa DFA

[450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 10 lis 2011, o 20:42

Witam wszystkich serdecznie.
Kilka dni temu nabyłem akwarium 450l o wymiarach: dł. 150, szer. 50, wys. 60; z pokrywą.
Od dawna marzyłem by mieć takie akwa z neonkami czerwonymi i właśnie one zajmą główną rolę w obsadzie. Początkowo chciałem stworzyć akwarium biotopowe, lecz zmieniłem zdanie i chciałbym mieć kilka roślin oraz inne gatunki ryb, które "przerzuciłbym" z moich dotychczasowych baniaczków. Mowa tu o kosiarkach, otoskach, mieczykach, gupikach, skalarze, bocji, labeo, kiryskach, bojownikach i oczywiście krewetkach "red cherry".
I tu prosiłbym wszystkich o pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

1. Jakie podłoże powinienem zastosować? Ile kg? (80-100kg?). Myślałem nad czarnym piaskiem bazaltowym o granulacji 0,8-1,6mm, by podkreślić kolor neonków i by kiryski nie kaleczyły się o ostre krawędzie przy większej granulacji żwirku bazaltowego.
2. Jaki podkład pod podłoże? Czy mogę zastosować ziemię kwiatową? Substrat to ostateczność.
3. Jakie powinienem mieć oświetlenie przy wysokości powyżej 50cm? Czy dodać dodatkowe świetlówki? Jeśli tak to jakie? Przypominam że mam standardową pokrywę i chcę przy niej zostać, więc HQi odpada. Zastosowane oświetlenie to 2x T8 40w.
4. Jakie rośliny? W posiadaniu mam: bakopa drobnolistna, hemiantus zwyczajny, kabomba karolińska, ludwigia okółkowa, mikrozorium oskrzydlone, sitowie drobne, rotala okrągłolistna, pistia.
5.Które z podanych wyżej ryb mogę trzymać razem z neonkami? Które mogą żyć w wodzie filtrowanej przez torf...
6. Pytanie najmniej ważne: Czy darować sobie roślinność i stworzyć typowy biotop dla neonków?
To chyba tyle pytań na początek.
Filtr do akwarium to eheim professionel 2228.
Czekam na wasze odpowiedzi i opinie, które mają dla mnie największe znaczenie.
Pozdrawiam :v:

P.S Nie spieszcie się z odpowiedziami, najlepiej napiszcie jak sami byście zrobili:)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Andrzej » 11 lis 2011, o 09:10

Całkiem rozsądny zbiornik zakupiłeś..... ;)
Moje drobne sugestie:
Piasku jeżeli ma być tak drobny jak piszesz nie syp dużo.... Na oko 40-50kg. wystarczy, choć i tak napisałem z górnej półki.
Ziemia pod piaskiem wiąże sie z wieloma problemami, jeżeli nie masz z tym doświadczenia. Restartowac taki zbiornik to kupa roboty, dla tego zastanów sie jednak nad jakimś substratem, lub ewentualnie sam piasek i tabletki nawozowe pod korzenie roślin. Możesz sobie też wykombinowac plaże z piasku, a gdzies w rogu zastosuj jakies podłoże aktywne pod roslinność. Akwarium ze słabym i jałowym podłożem mozna obsadzić również roślinami których nie sadzi sie w podłożu np. Microsorium (narrow, windelov, thin leaf, real narrow), bolbitis, wszelkie anubiasy, mchy i watrobowce. Wszystko to rosnie zaszczepione na korzeniach i/lub kamieniach. Dodatkową zaletą wiekszosci tych roślin są niskie wymagania świetlne.
Jeżeli chodzi o dobór fauny nie wypowiadam się, bo nie znam się na tym.
Oświetlenie dopasuj do własnych potrzeb tj. do wybranej roslinności. Wymieniłeś kilka dość wymagających roślin, które lubią przynajmniej 0.5-0.8w/l, przy takim oswietleniu przydało by sie Co2 i nawozenie nawozami co wiąże sie z dodatkowymi wydatkami. Więc rozsadnie dobierz rosliny o niskich wymaganiach świetlntych i zaoszczędź sporo pieniążków. ;)
Filtracje jak na taki zbiornik masz niewielką, dla tego też nie wpuszczaj zbyt wielu ryb. Odpuscił bym sobie gupiki i mieczyki, bo nie zapanujesz nad rozrodem. Wiecej ryb = większe prawdopodobieństwo chorób.
Pozdrawiam :)
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez gienierator » 11 lis 2011, o 10:52

Z ,,żyworódkami" dał bym sobie spokój, możesz tego nie ogarnąć (parcia na przedłużenie gatunku) ;) , bojowniki też mogą nie
być zbyt szczęśliwe , to małe labirynty , głębokość 50cm to dla nich sporo.
Z ziemią też bym nie ryzykował , są substraty i inne wynalazki więc po co pchać się na minę???? ;)
pozdro.....
Avatar użytkownika
gienierator
Przyjaciel
 
Posty: 218
Dołączył(a): 8 wrz 2011, o 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 11 lis 2011, o 11:36

Bardzo ciekawe odpowiedzi i przydatne informacje:) Daruję sobie ziemię kwiatową, kupię jakieś substraty. Jakie polecacie?
Mam mnóstwo kulek gliniano torfowych, więc i te będę stosował. Obsada roślinna jaką zaproponował Andrzej bardzo mi się podoba, posiadam Microsorium, kilka mchów, pelię, kupię jeszcze wgłębkę, i poeksperymentuje z innymi roślinami, jeśli nie będą rosły to się ich pozbędę.
Co do żyworódek to zastanowię się jeszcze:)
A i mam możliwość zakupienia drugiego tego samego filtra. (te 50kg piasku to nie będzie za mało, gdybym chciał mieć inne rośliny?)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Andrzej » 11 lis 2011, o 13:59

Jezeli chodzi o substraty, to każdy spełni swoja rolę. Na kazdy substrat znajdziesz jego zwolennika i przeciwnika. Ja osobiście wolał bym podłoże aktywne typu Ada Amazonia, Africana, Malaya, Olivier Knott, Aqua Substratte czy też Ebi- Gold. Wiaże sie to z wiekszymi kosztami, lecz masz przy tym wiekszą wygode potem w uzytkowaniu, bo nie martwisz sie, że wyciagniesz substrat z dna kiedy wyciagasz rosliny z korzeniami itp. Oczywiście są sposoby na to, ale to dla lubiacych kombinacje.
Jeżeli masz mozliwość zakupienia drugiego takiego filtra, to się nie zastanawiaj. Mam 2228 juz ze 2 lata i znakomicie sie sprawuje.
Te 50kg. piasku to wizualnie nieco mało, ale tu chodzi o to, że warstwa tak drobnego piasku nie może być gruba ze wzgledu na wytwarzanie sie stref beztlenowych, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie ryb, oraz roślin.
Pozdrawiam.
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 11 lis 2011, o 17:38

Jaki byś polecił w miarę tani a zarazem dobry substrat i jaką ilość??
600zł za sam substrat to za dużo jak dla mnie:/
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Andrzej » 11 lis 2011, o 19:58

Zdaje się, że optymalnym rozwiazaniem jakość/cena będzie JBL Aquabasis. Do tego pod te bardziej wymagające rosliny polecam kapsułki Ferka- Stemma, Rosette.
Pozdrawiam
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 11 lis 2011, o 20:42

Zrobię tak jak radziłeś wcześniej, dam sobie czarny żwir na tył i boki akwarium, pod żwir substrat i tam będą roślinki. A na środek akwa pójdzie piasek, korzenie, mchy, itp.
Myślę, że to będzie najlepsze rozwiązanie. 2 paczuszki JBL AquaBasis plus 5 l raczej wystarczą. Dziękuję za porady i umieszczę niedługo zdjęcia moich prac.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Andrzej » 11 lis 2011, o 21:01

Czekamy zatem na fotorelacje z zakładania zbiornika i trzymam kciuki.
Pozdrawiam.
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 13 lis 2011, o 09:55

Tak się jeszcze zastanawiam nad tą filtracją. Mówisz, że filtrację mam niewielką. I nie wiem czy dokupić drugi taki sam filtr, czy lepiej zrezygnować z tego i kupić jeden filtr zamiast tych dwóch. Myślałem nad Eheim Professionel III 2080 lub 2180. Większa wydajność przy małym poborze prądu, a wolałbym mniej płacić za prąd :P
Doradźcie coś...
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Andrzej » 13 lis 2011, o 15:45

Zrobisz jak uważasz. Ja wolał bym dwa filtry mniejsze zamiast jednego wiekszego. Kiedy nie daj boże padnie jeden, zawsze zostaje drugi. Filtracja jest najważniejszą rzeczą i musi działać non stop, a to jest jak gdyby zabezpieczenie. Kolejny plus to stabilne parametry wody w akwarium. Czyscisz filtry na zmianę i dzieki temu stabilność zostaje utrzymana.
Minusem jak piszesz jest pobór prądu i 4 węże w akwa.
Musisz wybrać..... ;)
Pozdrawiam
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 13 lis 2011, o 19:42

Poważny dylemat... Zdrowie ryb najważniejsze, ale i zdrowie portfela też:)
Ale wolę wydać trochę więcej kasy na rachunki za prąd i móc spać spokojnie nie martwiąc się co z moimi pociechami. Chyba jednak wybiorę wariant z dwoma filtrami.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 29 lis 2011, o 22:39

Czas na relację z zakładania mojego nowego akwarium :)
1.Zacząłem od wsypania dwóch paczek substratu JBL AquaBasis Plus 5L. Na tylną część akwarium wyszła warstwa 2 cm, środek 1 cm, przód 0,5 cm. Wszystko podane w przybliżeniu, nie mierzyłem linijką :mrgreen:
2.Następnie na to Czarny piasek bazaltowy o granulacji 0,8-1,6mm. Zużyłem 40kg.
3.Posadziłem kilka roślin z mniejszych zbiorników, wrzuciłem korzeń, który w moim poprzednim 60l akwa zajmował sporo miejsca, a w nowym jest taki mały:)
No i na końcu wlałem wodę.
Niestety jak narazie akwarium nie wygląda zbyt uroczo, cały osprzęt: grzałka, termometr, węże od filtra są powkładane byle jak, ale mam jeszcze sporo czasu na poukładanie zanim zaczną pływać rybki.
Jak na razie brak mi weny i nie mam pomysłów jakie rośliny posadzić i w których miejscach. Muszę wrzucić więcej korzeni, kilka się moczy już ok. miesiąc i jeszcze nie toną:/ Zastanawiam się nad kupnem korzeni na allegro, ponieważ w pobliżu miejsca zamieszkania nic ciekawego nie znalazłem:/
Będzie wypłata to będzie i wena :lol:
Poniżej kilka zdjęć zbiornika:

Etap 1.Obrazek

Etap 2.Obrazek

Etap 3.Obrazek

Zdjęcie zrobione dziś:
Obrazek

Czekam na wasze pomysły co do dalszego upiększania i rozwoju akwarium.
Wszystkie opinie, spostrzeżenia, zarówno pozytywne jak i negatywne, są mile widziane.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez victus » 30 lis 2011, o 10:51

Bardzo fajnie wygląda drobny bazalt. Korzeń przesunąłbym bardziej na środek pod skosem, gdzie mikrozorium będzie w kierunku tylnego lewego rogu, obok korzenia można dodać jakąś niską zwartkę. Po prawej stronie jakieś niskie trawy, np saggitarie subulate.
Avatar użytkownika
victus
Grupa DFA
 
Posty: 1214
Dołączył(a): 16 gru 2009, o 17:52
Lokalizacja: Wrocław / Żórawina

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Andrzej » 1 gru 2011, o 06:08

Też mam drobną sugestię.
Po lewej stronie zbiornika posadziłes Kryptokoryne karbowaną (czy jakoś tak). Pod nią za wiele Ci nie urośnie, bo liście wykładające sie na tafli wody skutecznie zabiora większość swiatła. Pomysl nad posadzeniem w tym miejscu anubiasów, lub nad usunieciem tej rośliny w przyszłości (choć potem bedzie to trudne ze wzgledu na substrat w podłozu). ;)
Jak na razie wszystko wygląda obiecująco. :)
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez gienierator » 1 gru 2011, o 18:37

Kryptokorynę aponogetonolistną, Andrzej. ;)
(straszna nazwa nie??)
pozdro....
Avatar użytkownika
gienierator
Przyjaciel
 
Posty: 218
Dołączył(a): 8 wrz 2011, o 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Andrzej » 1 gru 2011, o 20:29

No tak .. Masz racje Gieniu. ;)
Jakoś mi zapadła w pamięć nazwa "Kryptokoryna Karbowana". Jak sie nazywa właściwie, to kto by to zapamiętał :D
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 22 sty 2012, o 13:33

Zapomniałem wrzucić nowe zdjęcia.
Poniżej akwa ze standardowym oświetleniem 2x36W, rośliny strasznie zmarniały:( Zdjęcie robione 9 stycznia.


Z dniem wypłaty (10 stycznia:) ) zakupiłem dodatkowe oświetlenie 2x54W T5. Wymieniłem również stare świetlówki na nowe.Zauważyłem poprawę u niektórych roślin, teraz czekam co będzie z resztą.
Aktualne świetlówki:
Standard T8: Sylwania Grolux 36W + Luxline 865 36W
Dodatkowe T5: Sylwania Grolux 54W + AquaStar 54W
Poniżej foto z dodatkowym oświetleniem:

Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Andrzej » 22 sty 2012, o 14:58

Zaczyna fajnie zarastać Twoje szkiełko. :)
Pozwolę sobie dodać je do naszej galerii akwariów DFA.
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Serqu » 25 cze 2012, o 09:26

Przede wszystkim to jak dla mnie idealna pojemność.
Sam się powoli na takie szykuję, żona już przekonana :D

Substrat pod podłożem już masz więc ok, ja korzystam z substratu Tropica ale podejrzewam że JBL tez daje radę.
Zacząłbym od CO2 na początku niestety koło 300PLN trzeba wydać. ale potem 10PLN raz na trzy miesiące.
Co do nawozów to poczytaj o EI chyba najtańsza metoda i bardzo skuteczna, sam stosuję i rośliny rosną jak na drożdżach.
Nie zaczynaj nawozić dopóki nie będziesz miał znacznej ilości roślin, ta ilość którą masz to troszke za mało, bo skończy się glonami.
Pod rośliny wciśnij jeszcze kulek gliniano-torfowych do kupienia na allegro, na pewno nie zaszkodzi.
Następnie światło, nie mam doświadczenia jeśli chodzi o tak mała ilość światła, wiec proponuję zwiększyć moc oświetlenia do 300-350W. Nie zwiększaj światła jeśli nie spełniłeś poprzednich punktów, bo również zakończy się glonami.
Wielu jeszcze leje wodę z filtra RO, ja leję twardą kranówę i nie narzekam.

Jest to tylko moje skromne zdanie i oczywiście nie musisz się z nim zgodzić.
Wiem że aktualnie masz niemal LT a ja proponuję ci HT, więc jak będziesz miał ochotę to pisz postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 25 cze 2012, o 16:13

Serqu napisał(a):Zacząłbym od CO2 na początku niestety koło 300PLN trzeba wydać. ale potem 10PLN raz na trzy miesiące.

Wiem, że CO2 to podstawa, niestety posiadam tylko dzwon;/ I szczerze mówiąc wyszła z tego jedna wielka lipa, CO2 nie chce mi się rozpuszczać, zawsze zostaje 1/2 dzwonu.
Butlę na pewno kupię lecz muszę się trochę podszkolić, żeby nie było niemiłych niespodzianek.
Serqu napisał(a):Co do nawozów to poczytaj o EI chyba najtańsza metoda i bardzo skuteczna, sam stosuję i rośliny rosną jak na drożdżach.

No przyznam się, że nie stosuję w ogóle nawozów i jest to na pewno poważny błąd :(
Serqu napisał(a):Pod rośliny wciśnij jeszcze kulek gliniano-torfowych do kupienia na allegro, na pewno nie zaszkodzi.

No kuleczki akurat stosuję:)
Serqu napisał(a):Następnie światło, nie mam doświadczenia jeśli chodzi o tak mała ilość światła, wiec proponuję zwiększyć moc oświetlenia do 300-350W. Nie zwiększaj światła jeśli nie spełniłeś poprzednich punktów, bo również zakończy się glonami.

Tu masz rację, w przypadku mojego akwarium oświetlenie mam zbyt słabe, a w dodatku zbiornik ma 60cm wysokości:/
Serqu napisał(a):Wielu jeszcze leje wodę z filtra RO, ja leję twardą kranówę i nie narzekam.

Filtra RO nie posiadam, leję odstaną kranówkę, która ma twardość 4 razy większą od tej, którą powinna mieć woda dla neonów :geek:
Andrzej napisał(a):Jest to tylko moje skromne zdanie i oczywiście nie musisz się z nim zgodzić.

Zgadzam się z tobą całkowicie, krytyka mnie nie boli, wszelkie opinie i komentarze są zawsze mile widziane, gdyż uświadamiają mi jakie błędy popełniam, a wiadomo, że jak każdy z nas chce jak najlepiej dla fauny i flory w akwarium.
Twój post wniósł bardzo wiele do mojego tematu, teraz wiem, że muszę jeszcze wiele zmienić. Mam nadzieję, że moje akwarium zacznie wreszcie jakoś wyglądać;)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Serqu » 25 cze 2012, o 22:13

Spokojnie bez tego wszystkiego też się da.
Popatrz sobie co można osiągnąć bez CO2, nawozów i ze słabym oświetleniem.
http://www.youtube.com/watch?v=XVrXGizw ... ure=relmfu
Poczytaj sobie na temat akwariów a la Diana Walstad, w necie jest wiele artykułów na ten temat np.:
http://www.yahilles.republika.pl/lowtech.html
Nie wrzucaj ziemi pod bazalt wystarczy ci substrat i kulki. Dobierz odpowiednie rośliny i jazda.
Będziesz miał mniejsze wzrosty, ale nie będziesz jak ja musiał poświęcać co weekend 2-3 godzin na wymianę 50% wody i wycięcie reklamówki roślin.
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 26 cze 2012, o 16:31

Serqu napisał(a):http://www.yahilles.republika.pl/lowtech.html

Słyszałem co nieco o akwariach Low-tech, ale nie wiedziałem, jakie efekty można uzyskać :o

Zastanawiam się, czy na początek nie dołożyć jeszcze oświetlenia. Jakiś dodatkowy zestaw T5 2x54W. Tylko czy te 288W to nie będzie wciąż za mało :?:
Chciałbym mieć jakiś ładny trawniczek, ale przy 60cm wysokości da się coś zdziałać? (Fajnie byłoby mieć Eleocharis Parvula lub pokrewne).
Miałem na początku lilaeopsis brasiliensis. W porówaniu z akwa 50l, gdzie wcale nie rosła, w mojej 450l rozrastała się szybko. Lecz zaczęły się problemy z glonami, zaatakowały trawkę najbardziej i trzymają ją do tej pory. Zastanawiam się nad wyrzuceniem rośliny...

Myślałem o całkowitej zmianie oświetlenia na halogeny i akwarium otwarte, ale niestety nie mogę sobie aktualnie na to pozwolić. Na początku zakupiłem tylko do pokrywy nowe standardowe świetlówki t8 2x36W, dołożyłem dodatkowe T5 2x54W i tyle. Więc jak myślicie, dokładać kolejne 2x54W?
Może ktoś ma doświadczenie z oświetleniem i mógłby coś doradzić:)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Serqu » 27 cze 2012, o 11:23

Ja zrobiłem dokładnie tak jak ty chcesz zrobić, tzn. miałem mocne oświetlenie a nie miałem CO2 i glony murowane.
Więc nie polecam tego rozwiązania. Stosowałem nawet Easy Carbo i lipa.
Możesz spróbować postawić reaktor z kwasku cytrynowego i sody na PW wysłałem ci linka.
Nie wklejam bo z konkurencyjnego forum :twisted:
Bimbrownię odradzam, bo zawsze kończy się drożdżami w akwarium.
Najlepiej kupić butlę z CO2 i będziesz bardzo zadowolony :lol:
Co do otwartego akwarium to pamiętaj że jak twoim rybkom nie będą pasować parametry wody to będziesz je zbierał z podłogi.
Moje stadko microrozbor galaxy zmniejszyło się z 20 do 8, natomiast bystrzykom amandy wszystko pasuje.
Ja mam belkę nad akwarium i wgłębka na korzeniu wychodzi z wody więc nie zamieniłbym na pokrywę :mrgreen:
Co do halogenów to nigdy nie stosowałem, więc się nie wypowiadam.
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez frik » 27 cze 2012, o 13:40

Serqu napisał(a):Bimbrownię odradzam, bo zawsze kończy się drożdżami w akwarium.

hmmm, kiedyś miałem bimbrownię przez kilka miesięcy i nic złego się nie stało. jedyną wadą jest potrzeba częstej zmiany zacieru.
Kamil
Avatar użytkownika
frik
Użytkownik
 
Posty: 176
Dołączył(a): 14 paź 2010, o 12:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 27 cze 2012, o 15:46

Wolę kupić butlę niż bawić się w bimbrownie itp. Jestem leniwy więc butla jak najbardziej. A co myślicie o dzwonie? Da radę? Bo zostały mi jeszcze 4 puszki z CO2 :P
Wyskakujące ryby to kolejny powód, dla którego z rezygnowałem z otwartego akwarium. Zawsze można położyć szyby ale jakoś brzydko to wygląda:/
Więc na razie musiałbym dołożyć oświetlenie oraz butlę CO2. Czyli już coś na początek jest wiadomo. Teraz tylko czekać do "Matki Boskiej Pieniężnej"... :lol:
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 27 cze 2012, o 21:29

Wrzucę jakąś fotkę poglądową mojego akwarium, dawno nie było żadnej aktualizacji. Postaram się zrobić jeszcze jedno wyraźniejsze, ale to jak obczaję aparat:P
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Andrzej » 28 cze 2012, o 20:42

Kurcze miłe zaskoczenie. Akwarium rozwija się w bardzo dobrym kierunku.
Serqu napisał(a):Możesz spróbować postawić reaktor z kwasku cytrynowego i sody na PW wysłałem ci linka.
Nie wklejam bo z konkurencyjnego forum :twisted:

To nie jest komercyjne forum i spokojnie można zamieszczać wszelkie linki i odnośniki do innych stron/for internetowych o ile są one związane z tematem przewodnim. ;)
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Serqu » 29 cze 2012, o 14:11

Dokładnie akwarium wygląda super.
Jeszcze jakiś trawnik i to Ty będziesz mnie mógł uczyć jak prowadzić holendra.

Andrzej forum jest raczej komercyjne więc nie wklejałem.
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 29 cze 2012, o 15:54

No właśnie TRAWNIK... Właśnie tego mi najbardziej brakuje, myślę, że bez dodatkowego oświetlenia to nic z tego:/
Na razie się wstrzymuje z zakupem, muszę zastanowić się jakiej mocy i wielkości świetlówki dołożyć; no i gdzie je później zamontować:)
Co do linku... Mamy wyrozumiałego administratora, więc myślę, że można śmiało wklejać linki, co najwyżej zostaną one usunięte bez żadnych konsekwencji:)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Andrzej » 29 cze 2012, o 16:17

Serqu napisał(a):Andrzej forum jest raczej komercyjne więc nie wklejałem.

Po czym tak wnioskujesz? Nie prowadzę żadnej działalności akwarystycznej przynoszącej zyski. Nie mamy żadnego sponsora, forum utrzymuje załoga, która też nie ma z tego żadnych profitów. Tak więc na mój gust nie jest to forum komercyjne. Ogłoszenia i oferty na tym forum są czysto informacyjne i nie są za to pobierane żadne opłaty. Mam nadzieję, że tym postem zmieniłem nieco Twój pogląd.... ;)
Jesteśmy otwarci na wszelkie prośby odnośnie ogłoszeń, linki do innych stron nie są usuwane o ile są związane z tematem i daje za to gwarancję producenta.... :lol:
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Serqu » 30 cze 2012, o 06:27

Andrzeju ja zrozumiałem że nie można wklejać linków z forów komercyjnych.
Ok, rozumiem że DFA nie jest komercyjne.
Chyba ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. :x
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 30 cze 2012, o 21:51

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 21 kwi 2013, o 11:27

Witam po długiej przerwie.
Od mojego ostatniego postu z akwarium nie zostało praktycznie nic :)
Glony doszczętnie zniszczyły wszystko i wciąż wszędzie się panoszą, nie daję sobie z nimi rady :?

Jako że zbliża się długi majowy weekend postanowiłem na nowo założyć zbiornik.
I tu proszę fachowców o rady odnośnie oświetlenia, CO2 i podłoża.
Aktualne oświetlenie jest takie było, czyli 180W- 0,4W/litr, więc bardzo słabe. Myślałem nad 6x54W, wtedy miałbym 0,72W/litr.
Tu mam największy dylemat, bo ciężko będzie mi zmieścić tyle świetlówek w pokrywie.
Tak się zastanawiam, czy nie położyć na dno akwarium 2,5 lub 5cm styropian, by uzyskać wysokość 50cm, a nie 60.

Chciałbym też kupić jakiś porządny zestaw CO2. Może jakieś linki do gotowych zestawów lub podzespołów?

Ostania bolączka to substrat. Aktualnie mam JBL AquaBasis Plus 5L x2. Taka ilość wystarczy, czy dokupić więcej?
I czy zna ktoś jakiś dobry sposób na oddzielenie substratu od żwiru, by znów można było ich użyć do nowo zakładanego akwarium?
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Andrzej » 21 kwi 2013, o 13:07

Witaj ponownie :)
Może trochę ode mnie:
Oświetlenie:
Po pierwsze, jeżeli nie dałeś sobie rady z glonami przy oświetleniu 0.4w/l to przy większym będzie to jeszcze trudniejsze.
Co2 nie jest tutaj złotym środkiem na glony, jak już się pewnie nie jeden przekonał.
Jeżeli jednak jesteś zdecydowany na rozbudowę oświetlenia, a głębokość zbiornika jest spora pomyśl nad 2 lampami HQI z żarnikami o widmie od 6500k do 8800k. Emitują one dużo większe natężenie światła i te Twoje 60cm. głębokości nie będzie żadnym problemem.
Zestaw Co2:
Jeżeli wybierasz zestaw Co2, to szukaj większej 6kg. butli bo taka wystarczy na dłużej. Nie ma tutaj większego znaczenia jaki to zestaw. Ważnym elementem są tylko zaworki precyzyjne (najlepsze firmy camozzi). Do kupionego już zestawu pomyśl nad odpowiednim (wydajnym) rozprowadzaniem Co2 w akwarium. Tutaj proponuję reaktor Co2 z filtra narurowego. Jest on bardzo wydajny i nie powoduje nadmiernych strat gazu. Reszta działa praktycznie identycznie i różni się tylko wyglądem.
Podłoże:
Planujesz wykorzystać stary wyjałowiony substrat do nowej aranżacji? Jak dla mnie to totalna pomyłka....
Zwiększając moc oświetlenia zadbaj aby związki nawozowe również podnieść na wyższy poziom i stary substrat wysyp do śmietnika. Aquabasis jest dość dobry, ale lepsze opinie zbiera Natural Substrate (AKWA-GRUNT) Pana Mariana Wojtaszka. Płacisz tutaj za dobrą jakość, a nie za dobrą firmę (znaczek na opakowaniu).
Pomyśl o tym......
Pozdrawiam
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 21 kwi 2013, o 13:29

Nie chcę dokładać oświetlenia ze względu na glony:) Chcę wreszcie mieć swój wymarzony trawniczek, więc muszę oświetlić konkretnie.
Myślałem nieraz nad HQI, ale nie chciałem rezygnować z pokrywy. Ale teraz widzę, że to był mój błąd chcąc mieć akwarium roślinne.
Co do Co2, chodziło mi właśnie najbardziej o pojemność butli. Żebym nie musiał za często jej uzupełniać. Więc ten temat mamy już wyjaśniony:)
Substrat z chęcią wyrzucę i kupię coś nowego:)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 21 kwi 2013, o 14:26

Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Andrzej » 21 kwi 2013, o 15:09

Elektrozawór jest zbędny, jeżeli nie masz komputera. Podobnie ze spiekiem ceramicznym, który powoduje za duże straty gazu i nie jest przez to na tyle wydajny, aby wystarczyło to na Twój zbiornik.
Sama butla, reduktor, oraz inne wymienione w aukcji przedmioty są w porządku.
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 21 kwi 2013, o 15:16

Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez volf_25 » 21 kwi 2013, o 15:36

Ja bym kupił z elektrozaworem. Komputer nie musi być wystarczy elektroniczny programator np. taki
http://allegro.pl/wylacznik-boiler-prog ... 45430.html
Godzinę przed światłem start i godzinę przed zgaszeniem stop. Elektrozawór to nieoceniona sprawa. Ten spiek co jest w zestawie komuś sprzedaj i za kubełkiem zamontuj reaktor. http://allegro.pl/sera-flore-co2-reacto ... 64395.html
Obrazek
Avatar użytkownika
volf_25
Stały bywalec
 
Posty: 222
Dołączył(a): 29 sie 2012, o 20:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 21 kwi 2013, o 16:32

Mam takie programatory do sterowania oświetleniem, dlatego też zastanawiałem się nad elektrozaworem.
Substrat już zamówiony, lampy HQI w trakcie zamawiania:) Widzę, że żarniki nie są już takie drogie jak kiedyś.
Jeszcze tylko to CO2 i mogę kończyć zakupy:)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Serqu » 21 kwi 2013, o 16:56

Podsumujmy. Po pierwsze co2, butla największa jaką dasz radę schować, bo nie oszukujmy się ozdobą pokoju to ona nie będzie. Możesz darować sobie komputer, wystarczy regulator czasowy. Elektrozawór koniecznie, ja mam acl-a i nie mam z nim żadnych problemów. Nie kupuj chińszczyzny bo się grzeją jak wściekłe. Do rozpuszczania tylko reaktor albo atomizer. Im mniej szklanych elementów tym mniejsza szansa na stłuczenie.
Nawożenie kolejny temat. Zastanów się nad sposobem nawożenia, bo na samym co2 ciężko będzie coś wyhodować. Przy tej wielkości baniaka raczej zostają tylko sole, chyba że nie szkoda ci kasy na firmówki.
Następnie oświetlenie. Proponuję ci belkę 4x80W sporo ale 3x80W nie produkują, wiem bo szukałem.
Dzięki zastosowaniu świetlowek długości baniaka nie będziesz miał problemów z niedoświetlonymi bokami.
Dla niektórych to temat nie do przejścia, a wystarczy użyć po bokach roślin cieniolubnych.
Podłoże. Substrat to podstawa. Może być pana Mariana, ja stosuję Tropica. Na to polecam użyć jakiegoś podłoża dedykowane dla roślin. Niekoniecznie amazonii, słyszałem wiele dobrego o pro soilu.
Tanio nie będzie, ale nikt nie mówił że roślinniak ht będzie tani.
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 21 kwi 2013, o 17:07

Nie martwię się o niedoświetlone boki akwarium, bo jak sam mówisz można posadzić mniej wymagające rośliny. Ale mi chodzi głównie o takie oświetlenie, które pozwoli mi na wyhodowanie trawnika.
Więc co lepsze? Belka 4x80W, czy 2x150W HQI ?
Do HQI mogę mieć taką wysokość zbiornika jaką mam, a do świetlówek będę chyba musiał nieco ponieść podłoże by trawnik się utrzymał?
O nawożeniu też myślałem, nie wyobrażam sobie hodowli roślin bez nawozów. Myślałem nad znaną "symfonią złotą" i solami również.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Andrzej » 21 kwi 2013, o 17:57

Ja tam elektrozawór bym sobie odpuścił, a te włączniki czasowe to są dobre do załączania oświetlenia nie Co2.
Takie wahania Co2 w wodzie tez nie są sprzyjającym elementem, ale zrobisz jak uważasz.
Reaktor z linku całkiem ciekawy i z pewnością będzie lepszy od spieku.
Obrazek
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.
Mail- shrimps.life@gmail.com
GG- 32663094
Pozdrawiam "leszcz25"
Avatar użytkownika
Andrzej
Grupa DFA
 
Posty: 2550
Dołączył(a): 15 gru 2009, o 22:51
Lokalizacja: Szczepanów (Dolnośląskie)

Re: [450l] Pomoc przy zakładaniu nowego akwarium.

Postprzez Mati » 21 kwi 2013, o 18:39

Myślę, że wezmę ten z zestaw z elektrozaworem. Zawsze będzie można go zdemontować jeśli się nie sprawdzi, ale to już sam przetestuję:)
Myślę, że CO2 mamy załatwione. Teraz co z tym oświetleniem? Co się lepiej sprawdzi? Świetlówki czy HQI?
Mam nadzieję, że dojdziemy do kompromisu.
Chciałbym mieć chociaż troszkę tak piękne akwarium jak Serqu:)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mati
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): 9 lis 2011, o 18:11
Lokalizacja: Głubczyce (opolskie)

Zostaw komentarz

Następna strona

Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron