.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

[ Komentarze Facebooka]

Ogólne dyskusje

Moderator: Grupa DFA

Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Conwalian » 12 lut 2015, o 17:57

Hej:)
Mam akwarium 112 i 30. W międzyczasie w firmie 60, ale już zlikwidowane. Z racji, że przeniosłam się na swoje (tzn na razie na "bankowe") przymierzam się do zakupu większego akwarium.
Oczywiście pojawiają się problemy- tj postawa roszczeniowa banku- żerująca na moich dochodach ;) , a także, nie problem, ale hamulec finansowy, w postaci nowego, bynajmniej cudownego, członka rodziny- cyckacza.
Ale do sedna...
Małymi kroczkami podążam w wyznaczonym kierunku... Ogranicza mnie budżet, ale nie czas... Kilka faktów.
1. Aktualnie mój zbiorniczek stał się inkubatorem roślin. Dzisiaj trochę go zmieniłam, poprzesadzałam rośliny, które rosły już na "kupie", żeby miały więcej miejsca.
2. Od miesiąca obserwuję aukcje na olx w poszukiwaniu idealnej komody pod akwa. Tutaj pojawia się kolejny problem, bo mieszkanie urządzone w stylu antycznym i tradycyjna szafka pod akwarium być nie może, raczej coś w tym stylu http://francuskisalonik.wrzuta.pl/obraz ... i_komoda_5 Naturalnie musi być stabilne i około 2 metrów długości, żebyśmy nie mieli ograniczeń podczas kupna zbiornika.
3. Akwarium ma być proste i raczej długie niż wzwyż.
4. Zawsze będę się bała o ewentualne pęknięcie akwarium, a także stabilność szafki i stropu (taka moja natura panikary) ((Z tym ostatnim nie powinno być najmniejszego problemu, ale... patrz nawias pierwszy)).
5. Akwarium planuje założyć na ziemi ogrodowej. Będę się douczała, ale już boję się stref beztlenowych;) Na wierzch lawa wulkaniczna.
6. Plany co do obsady są jasne, muszą być SKALARY!
7. Obecnie mam kirysy na dnie, uwielbiam je. Przesympatyczne odkurzacze! Fascynujące! Ale ostatnio spodobały mi się bocje no i będę się wahała co robić. Co myślicie o obu gatunkach rybek? TZN w jednym zbiorniku.
8. Obecnie mam też bystrzyki parańskie, które mam zamiar przenieść do większego akwarium. Myślałam o zrobieniu z nich ławicy, ale moje rybki w sztukach 7 (3 kiedyś padły) mają lat ponad 3 i nie wiem, co myśleć o młodych osobnikach... Jak się odnajdą ze starymi, a kolejna sprawa, że nie widuję już w sklepach tego gatunku!
9. Techniczna część akwarium, to moja pięta Achillesa. Chętnie się uczę, dużo czytam, dużo rozmawiam ze znajomymi sprzedawcami w akwarystycznym. Dużo pytam. Mam znajomych, którzy też się pasjonują akwarystyką, ale... Kupując filtr, szłam do sklepu, mówiłam litraż i kupowałam sprzęt. Także śmiało powiem tutaj JESTĘ DEBILĘ w tej sferze i za nic ta wiedza nie wchodzi mi do głowy.

Jakieś opinie, sugestie, pomysły jak zrealizować plan szybciej (bo jestem pewna, że będę miała to czego chcę). Bardzo proszę o konstruktywną, aczkolwiek delikatną krytykę, bom wrażliwa, a ludzie uwielbiają rzucać kamieniami!!!
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Conwalian
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 12 lut 2015, o 10:14

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez zimx » 12 lut 2015, o 18:09

Lawa i kirysy nie zadziała, kirysy potrzebują piasku, na lawie być może będą się kaleczyć, niefajnie.
Skalary potrzebują wyższego zbiornika, przynajmniej 50 cm.
Co do filtracji to raczej jakieś dwa kubły, co do modelu to musisz się porozglądać. Może ktoś od kogo będziesz brała baniak to będzie miał jakiś filtr ;)
240l

Dawid
Avatar użytkownika
zimx
Donator
 
Posty: 356
Dołączył(a): 28 lip 2014, o 18:31
Lokalizacja: ok. Wałbrzycha

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Conwalian » 12 lut 2015, o 18:50

Myślę, że powyżej 500 litrów będzie miało wysokość ponad 50 cm. Znajomi mają szerokie 2 metry, wysokie 50 cm. Zmartwiłeś mnie tymi kirysami...
Naprawdę nie ma szans. Kurcze... Mi się wydawało, że lawa wulkaniczna jest delikatna (miałam w 60l). Rośliny śmigają na niej ja głupie, nie wiedziałam, że może stanowić zagrożenie dla kirysów... A co w takim razie z bocjami. Może ktoś inny sie także wypowie na ten temat?

-- 12 lut 2015, o 18:50 --

A jeśli nie lawa, to co niedrogiego i dobrego dla roślin w akwarium? jestem w lekkim szoku!
Avatar użytkownika
Conwalian
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 12 lut 2015, o 10:14

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez zimx » 12 lut 2015, o 18:55

Co do bocji to nie wiem ;) ale kiryskom możesz zrobić plażę ;)
240l

Dawid
Avatar użytkownika
zimx
Donator
 
Posty: 356
Dołączył(a): 28 lip 2014, o 18:31
Lokalizacja: ok. Wałbrzycha

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez korzon » 12 lut 2015, o 19:10

Cześc. Kiryski = piasek. Bocjom dno z lawy też może przeszkadzac. Masz jeszcze dużo czasu więc spokojnie przemyśl obsadę i pytaj.
Avatar użytkownika
korzon
weteran
 
Posty: 2324
Dołączył(a): 30 lip 2013, o 13:13
Lokalizacja: Walbrzych

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Conwalian » 12 lut 2015, o 19:58

:shock: Ale jak piasek, to roślinność nie będzie sie tak dobrze ukorzeniać... Chyba... Mam w 30 litrach piasek, ale tam nie mam zbyt wiele roślin, a marzy mi się takie prawie holenderskie...
Avatar użytkownika
Conwalian
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 12 lut 2015, o 10:14

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez korzon » 12 lut 2015, o 20:08

U mnie w piachu rosło. Ale można jakiś % powierzchni dna obsypac piachem, kiryski uwielbiają piach. Choc powiem Ci że ostatnio widziałem przepiękne akwa na lawie i kiryski tam były. Wyglądały super.
Avatar użytkownika
korzon
weteran
 
Posty: 2324
Dołączył(a): 30 lip 2013, o 13:13
Lokalizacja: Walbrzych

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Conwalian » 12 lut 2015, o 20:18

Kiryski, to wdzięczne rybki. Jak pisałam już uwielbiam je. Ogólnie mam sentyment do swoich rybek, dlatego przy zmianie litrażu chcę tylko powiększyć populację, nie zmieniając znacząco obsady. Tylko jeśli na lawie mają haratać sobie brzuszki, to... Muszę znaleźć coś innego.
Avatar użytkownika
Conwalian
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 12 lut 2015, o 10:14

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez OxyOne » 12 lut 2015, o 20:20

Andrzej ma lawe i ryby denne. Zapytaj jego.
Avatar użytkownika
OxyOne
Grupa DFA
 
Posty: 512
Dołączył(a): 17 lut 2011, o 22:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez korzon » 12 lut 2015, o 20:30

O,o, o Andrzeju pisałem. :)
Avatar użytkownika
korzon
weteran
 
Posty: 2324
Dołączył(a): 30 lip 2013, o 13:13
Lokalizacja: Walbrzych

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Serqu » 12 lut 2015, o 20:42

A więc po kolei.
Wybór wielkości baniaka jeśli możesz jechać z wielkością baniaka do 2m długości to proponuję baniaczek 200x80x60h. 200 cm to piękna panorama, 80 cm da ci super głębię i kosmiczne możliwości aranżacyjne, 60 cm to wystarczająca wysokość baniaka dla skalarów i nie za duża dla roślin, szczególnie trawnikowych.
Szafka którą pokazujesz nie będzie nadawała się pod baniak. Chyba że rozłożysz ją na części pierwsze wsadzisz w środek stalowy stelaż i skręcisz do kupy. Choć ja i tak wolałbym postawić taki baniak na 6 lub 8 nogach niż na 4. Jednak jak dobierzesz pokrywę to nie mam pojęcia.
Jeśli wypoziomujesz baniak dasz jakąś matę pomiędzy szafkę i szkło to powinno być ok i nie masz co się martwić o pęknięcie baniaka. Chociaż ubezpieczenie nie zaszkodzi. O strop bym się nie martwił jeśli jest betonowy to napewno wytrzyma.
Lawa jako podłoże może być, dla kirysów wymyśl kawałek dna piaszczystego. Pod lawę zamiast ziemi władowałbym substrat.
Obsadę dopasowałbym biotopem. Jeśli skalary i kirysy to poszedłbym dalej w Amerykę Południową. Dodałbym coś z zestawu: zwinniki, małe pielęgnice, neony, bystrzyki, hokejówki.
Odnośnie rzeczy technicznych zadawaj pytania na forum. My nie zarabiamy na tym jak ci doradzimy w odróżnieniu od pana w sklepie. Poza tym pan w sklepie raczej nie doradzi ci pójść do konkurencyjnego sklepu.
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Conwalian » 12 lut 2015, o 21:15

Dziękuję Wam za odpowiedzi!!! Jeśli chodzi o szafkę, to jest to zdjęcie poglądowe. Naturalnie będę szukała takiej, która całym podłożem stoi, ewentualnie na 6 nóżkach (na 8 nie widziałam). Jest to trudny temat. Myślałam nad tą: http://olx.pl/oferta/komoda-przedwojenn ... 8icGL.html Ale widzieliśmy ją osobiście i pomiędzy prawą a lewą ścianą jest tylko jedna podpórka- po jednej stronie tej środkowej szafki.
Myślałam o stelażu (wszak partner mój między innymi fach spawacza ma, ale mamy tyle ciekawych rzeczy do robienia, że nie będzie mu się chciało dziergać). Dlatego wiem, że trochę to potrwa.
Jeśli chodzi o rozmiar akwarium, to nie poszaleję sobie z 80 szerokości, bo niestety nie zmieści mi się w mieszkaniu;( 60 to tak maksymalnie, żeby było jak przejść. Co do wysokości, to co się znajdzie:) Mam zamiar kupić używane. Pozazdrościłam znajomym- kupili idealne jak dla mnie i cena też idealna:)
Mam nadzieję, że ja także trafię, wszak jestem niekwestionowaną szczęściarą, aż czasami trudno mi uwierzyć, że po takich głupotach można mieć takie szczęście:)

Mam nadzieję, że jakoś to będzie, a Andrzeja podpytam przy okazji:)

Jak będę bliżej zakupu, to popytam też o sprzęcior, bo tak jak mówię dla mnie czarna magia:)

-- 12 lut 2015, o 21:15 --

A i poproszę o opinie co myślicie o tej komodzie. Może faktycznie namówiłabym faceta, żeby jakiś stelaż zrobił, bo długo już się za czymś oglądam i nic... W weekend na pchlim targu byłam i też nic. Ogólnie jest to dość trudna sprawa połączyć stabilność, wielkość i oczekiwany wygląd... Teraz moje 112 stoi na ikeowskiej szafce i jestem pełna podziwu dla niej:) Ale ciągle gdzieś tam w głowie siedzi, czy to nie je... się przewróci:)
Avatar użytkownika
Conwalian
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 12 lut 2015, o 10:14

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Serqu » 12 lut 2015, o 21:15

Kiedyś koleś miał na na sprzedaż baniak 200x50x50 jak chcesz to się pytnę czy ma go jeszcze na zbyciu.
Jeśli nie odpisuję dłuższy czas na PW to oznacza że mam w robocie jihad, w związku z tym proszę o cierpliwość.
360L - Nowy Telewizor; 375L - Fangorn Forest; 375L - Serkowe Iwagumi; SPIS ARTYKUŁÓW
Obrazek
Avatar użytkownika
Serqu
Grupa DFA
 
Posty: 1024
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 03:35
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Conwalian » 12 lut 2015, o 21:16

Jasne!!! Wszystko jest kwestią ceny:)
Avatar użytkownika
Conwalian
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 12 lut 2015, o 10:14

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Szymijohn » 12 lut 2015, o 21:45

Stelaż zawsze można, że tak powiem ubrać w stary mebel. Jak mówisz, że twój ma zdolności manualne to z tym powinien sobie poradzić ;)

Tylko wiesz jeśli by tak miał czynić to wszyscy liczymy na manuala
Avatar użytkownika
Szymijohn
Donator
 
Posty: 1025
Dołączył(a): 26 gru 2013, o 19:42
Lokalizacja: Nowogrodziec/Wrocław-Strzeganowice

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Conwalian » 12 lut 2015, o 22:20

On jest cudowny, ale jego zdolności manualne przejawiają się w innych aspektach życia. Z tym sobie nie poradzi- z całym szacunkiem do niego :mrgreen:
A co oznacza, że liczycie na manuala;P Zastrzegam że homofob z niego:P
Avatar użytkownika
Conwalian
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 12 lut 2015, o 10:14

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Wrokla » 13 lut 2015, o 00:46

Co do obsady, to uprę się przy atya gabonensis :D Wymaganiami co do temperatury i twardości akurat pasuje do skalarów.
Tylko które kiryski masz? Dla części gatunków woda powinna być o kilka stopni chłodniejsza, niż dla skalarów...
Gabriela
Obrazek
Wrokla
Stały bywalec
 
Posty: 328
Dołączył(a): 28 sie 2014, o 14:38

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Conwalian » 13 lut 2015, o 09:05

Bałabym się, jakby do chodziło po moim akwarium... atya gabonensis... Zbrojniki są już dla mnie lekko przerażające... Mam kiryski spiżowe.
Avatar użytkownika
Conwalian
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 12 lut 2015, o 10:14

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Szymijohn » 13 lut 2015, o 09:17

Manual-instrukcja obsługi ;) fotorelacja krok po kroku :)
Kobieto małej wiary no żeby tak we własnego chłopa nie wierzyć :/
Avatar użytkownika
Szymijohn
Donator
 
Posty: 1025
Dołączył(a): 26 gru 2013, o 19:42
Lokalizacja: Nowogrodziec/Wrocław-Strzeganowice

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Conwalian » 13 lut 2015, o 09:54

Hahaha!!! Ja z racji kupna mieszkania w stanie katastrofalnym, znam jego możliwości! Jestem więc realistką!!! A co myślicie o komodzie?
Avatar użytkownika
Conwalian
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 12 lut 2015, o 10:14

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez mariop3 » 13 lut 2015, o 19:35

Witam. Ja mam na lawie około 20-25 kirysków do tego jakieś 15 Piskorków, też się martwiłem czy nie będą się kaleczyć, póki co nie zauważyłem jakichkolwiek śladów skaleczeń czy uszkodzeń. Co prawda za skałami z lawy mam piasek specjalnie dla nich. Lubię kiryski i nie wyobrażałem sobie akwa bez nich, co prawda wcześniej były na Amazonii. Teraz muszę przywieźć trochę skały wulkanicznej/myślałem że uda mi się jutro kupić będąc we Wrocławiu, ale nie zdążę do sklepu/ gdyż planuje kolejną ścianę ze skał a za nią dam też trochę piasku.
A. kiryski jak i piskorki pływają po całym akwa, żeby nie było że siedzą za skalami na piasku ;)
Pozdrawiam
mariop3
Donator
 
Posty: 546
Dołączył(a): 9 mar 2014, o 21:53
Lokalizacja: Lubań

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez Conwalian » 13 lut 2015, o 20:21

mariop3 napisał(a):Witam. Ja mam na lawie około 20-25 kirysków do tego jakieś 15 Piskorków, też się martwiłem czy nie będą się kaleczyć, póki co nie zauważyłem jakichkolwiek śladów skaleczeń czy uszkodzeń. Co prawda za skałami z lawy mam piasek specjalnie dla nich. Lubię kiryski i nie wyobrażałem sobie akwa bez nich, co prawda wcześniej były na Amazonii. Teraz muszę przywieźć trochę skały wulkanicznej/myślałem że uda mi się jutro kupić będąc we Wrocławiu, ale nie zdążę do sklepu/ gdyż planuje kolejną ścianę ze skał a za nią dam też trochę piasku.
A. kiryski jak i piskorki pływają po całym akwa, żeby nie było że siedzą za skalami na piasku ;)
Pozdrawiam

Pokażesz zdjęcia? ja właśnie także nie wyobrażam sobie akwarium bez kirysków. A tak poza tym, to jestem rodowitą Lubanianką:) Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Conwalian
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): 12 lut 2015, o 10:14

Re: Przymierzam się do zakupu nowego akwarium x>500

Postprzez mariop3 » 18 lut 2015, o 20:24

Cześć. Ciężko złapać kiryski w moim akwa, mogę wstawić jedynie poglądowe zdjęcie całego akwa.
Pozdrawiam
mariop3
Donator
 
Posty: 546
Dołączył(a): 9 mar 2014, o 21:53
Lokalizacja: Lubań

Zostaw komentarz


Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron