.

Drodzy akwaryści!

Rabaty dla forumowiczów DFA
Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej


Rośliny giną

[ Komentarze Facebooka]

Ogólne dyskusje

Moderator: Grupa DFA

Rośliny giną

Postprzez grzanka » 8 lut 2015, o 17:20

Cześć!

Jestem Bartek i zacznę od postu z prośbą o pomoc :)
Chciałem mieć akwarium z dużą ilością roślin, i problem mam taki, że część roślin, szczególnie czerwonolistnych, ginie. (A niektóre zielone radzą sobie całkiem nieźle.) Poza tym jest też trochę glonów.

Opiszę akwarium wg schematu:
1. Założyłem je ok. 20 grudnia 2014.
2. Wodę podmieniam ok. 20% raz na tydzień. Parametry wody w akwarium: pH 7.8, GH 20, KH 10, PO4 0-0.1mg/l (?), NO3 20mg/l.
3. Używałem trochę węgla w płynie, ok. 5 ml na raz na zaglonione rośliny.
4. Problem jest z obumieraniem roślin o czerwonych liściach i do pewnego stopnia też z glonami nitkowatymi.
5. Zbiornik standardowe 112l, 80x35x40.
6. Oświetlenie - 2x T8 18W plus lampa led 5730 70cm 6000K, teoretycznie 1600 lm, ale nie wiem ile w tym prawdy. Włączone 11-12h.
7. Nie używam lampy UV.
8. Sprzątam dno odmulaczem przy okazji podmiany wody, na bieżąco wywalam pływające liście, obcinam też najbardziej zaglonione.
9. Temp ok. 24 stopni.
10, 11. Nie używałem nawozów ani CO2.
12. Obsada: 3x danio czerwone, 5x neon Innessa, 3x brzanka sumatrzańska, 2x gurami mozaikowy, 1x glonojad, jakieś ślimaki nie wiadomo skąd.
13. Rośliny mam praktycznie wszędzie. ;)
14. 18kg żwirku rzecznego i pod spodem 5l jbl aquabasis plus.
15. Filtr zewnętrzny kubełkowy z włókniną i jakby ceramicznymi koralikami. (Nie pamiętam dokładnie).
16. Ryby karmię 0-3 razy dziennie płatkami.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
grzanka
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): 15 sty 2015, o 23:36

Re: Rośliny giną

Postprzez iwagumi adi » 8 lut 2015, o 17:28

Jak dla mnie, wygląda to na brak mikroelementów. Jak piszesz nie używasz nawozów i w tym może być problem. JBL aquabasis samo bez wspomagaczy do wody nie wydoli.
Avatar użytkownika
iwagumi adi
Użytkownik
 
Posty: 191
Dołączył(a): 9 gru 2013, o 21:37
Lokalizacja: Wrocław/Krzyki

Re: Rośliny giną

Postprzez zimx » 8 lut 2015, o 22:22

Rośliny czerwone potrzebują żelaza, a jeszcze lepiej CO2, ja mam alternatere i uwierz, bez nawozów ciężko było, jednak gdy już zacząłem nawozić ruszyła, i to całkiem nieźle, a jak dołożyłem CO2 to po prostu wystrzeliła w górę. Nitki masz prawdopodobnie przez silny prąd wody, najlepiej wrzuć zdjęcie całego akwarium ;)
240l

Dawid
Avatar użytkownika
zimx
Donator
 
Posty: 356
Dołączył(a): 28 lip 2014, o 18:31
Lokalizacja: ok. Wałbrzycha

Re: Rośliny giną

Postprzez grzanka » 8 lut 2015, o 22:44

Dziękuję za rady. Mikro zacząłem już dodawać, bo tak się składa, że sobie zamówiłem, ale nie dodawałem bo się glony pojawiły.

Prąd wody rzeczywiście jest, z filtra, nie wiem, co można zrobić z tą rurą wylotową. Próbowałem różnych ustawień ale zawsze jest pod jakimś względem źle. Zdjęcie trochę nieaktualne, teraz rośliny są w gorszym stanie:
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
grzanka
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): 15 sty 2015, o 23:36

Re: Rośliny giną

Postprzez zimx » 8 lut 2015, o 22:59

Pierwsze, nie wiem ile światła dają te ledy, ale samych świetlówek masz trochę mało jak na 112l bo wychodzi coś koło 0,3 a to zdecydowanie za mało jak na taki litraż, poszukaj zestawów doświetlających ;) jak byś dołożył jeszcze jedną 18w to już było by lepiej. CO2 możesz z powodzeniem podawać z bimbrowni przez kostkę lipową, bardzo mały koszt, ewentualnie są jednorazowe butle z CO2 w butlach jak aerozole razem z dzwonem. Co do deszczownicy, żeby był łagodniejszy prąd, najłatwiej jest po prostu delikatnie i stopniowo rozwiercić dziurki ;) sam tak robiłem, sprawdza się w 100%

-- 8 lut 2015, o 23:59 --

A jeszcze tak co do ogółu to naklej sobie tło, niebieskie, czarne... dużo lepiej będzie wyglądać i zasłoni kable :)
240l

Dawid
Avatar użytkownika
zimx
Donator
 
Posty: 356
Dołączył(a): 28 lip 2014, o 18:31
Lokalizacja: ok. Wałbrzycha

Re: Rośliny giną

Postprzez grzanka » 9 lut 2015, o 14:51

Dzięki zimx! Co do CO2, to się trochę orientowałem, ale jakoś zbyt skomplikowane mi się to wydało. Może niedługo zrobię następne podejście.
Te ledy są dość jasne, może nie tak jak 2 świetlówki, ale jak jedna na pewno. Mam 2 dodatkowe taśmy led na boki, ale musze je jeszcze zamontować i myślę, że wtedy będzie już dość jasno. Teraz po bokach trochę ciemnica.
grzanka
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): 15 sty 2015, o 23:36

Re: Rośliny giną

Postprzez zimx » 9 lut 2015, o 14:58

Czemu zbyt skomplikowane? Dwie duże butelki, ze 2m wężyka, w jednej zacier, w drugiej woda jako filtr i po zawodach, pooglądaj na YT, np. mokre łapska, on fajnie ma wytłumaczone jak robić bimbrownie. Ja też przez jakiś czas miałem bimbrownie, nic skomplikowanego. Tylko jak już będziesz brał butelki to najlepiej z coli, pepsi, mirindy, fanty albo innych takich "firmowych" gazowanych, bo jak wziąłem z wody mineralnej to nakrętka nie wytrzymała ;)
240l

Dawid
Avatar użytkownika
zimx
Donator
 
Posty: 356
Dołączył(a): 28 lip 2014, o 18:31
Lokalizacja: ok. Wałbrzycha

Re: Rośliny giną

Postprzez dziegan » 9 lut 2015, o 15:33

najlepiej z 5 litrowej butli po wodzie mineralnej, na dłużej starcza
Avatar użytkownika
dziegan
Donator
 
Posty: 485
Dołączył(a): 28 gru 2014, o 16:12

Re: Rośliny giną

Postprzez grzanka » 9 lut 2015, o 20:37

Naoglądałem się, rzeczywiście nie taki diabeł straszny, choć jedna rzecz mnie dziwi. Wszyscy ładują całe wyprodukowane CO2 do akwarium. Czyli założenie jest takie, że taka bimbrownia nie wyprodukuje za dużo CO2 i nie podusi ryb?

Jeszcze a propos glonów, czy ma sens zaciemnienie akwarium na 3 dni? Czy mi od tego rośliny padną? Akurat niebawem wyjeżdżam na 3 dni i się zastanawiam, czy kupić wyłącznik czasowy, żeby sterować oświetleniem, czy może raczej skorzystać z okazji i zrobić zaciemnienie.
grzanka
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): 15 sty 2015, o 23:36

Re: Rośliny giną

Postprzez Szymijohn » 9 lut 2015, o 22:34

Owszem może wydusić ryby i jak najbardziej to robi niestety.
Bimbrownia jest mało stabilna, zależna od temperatury otoczenia, nie można jej wyłączyć itp.
Trzrba z nią bardzo uważać, łatwiejsza do opanowania jest cytrynownia, ale z kolei trudniejsza w konstrukcji.
Avatar użytkownika
Szymijohn
Donator
 
Posty: 1025
Dołączył(a): 26 gru 2013, o 19:42
Lokalizacja: Nowogrodziec/Wrocław-Strzeganowice

Re: Rośliny giną

Postprzez zimx » 9 lut 2015, o 23:15

Żeby ustabilizować bimbrownie wystarczy dodać sody oczyszczonej, reakcja jest stabilniejsza, spokojniejsza.
240l

Dawid
Avatar użytkownika
zimx
Donator
 
Posty: 356
Dołączył(a): 28 lip 2014, o 18:31
Lokalizacja: ok. Wałbrzycha

Re: Rośliny giną

Postprzez slavio » 9 lut 2015, o 23:45

Ja bym poszedl w strone LT. Zrobić restart w sobotę. Wywalic wszystko, Wode i rybki spuscic do beczki. Kupic, przyjac dużą porcję roślin


Slavio
slavio
Donator
 
Posty: 697
Dołączył(a): 23 lut 2012, o 20:19
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Rośliny giną

Postprzez grzanka » 10 lut 2015, o 14:50

E nie, nie będę robił na razie restartu, chcę powalczyć ;)
grzanka
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): 15 sty 2015, o 23:36

Zostaw komentarz


Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość